32 °C
Mahmut SABAH
Mahmut SABAH KAYSERİ'den kayseri@dunya.com

Kent ekonomisine 'Besi Köyü' katkısı

Kayseri; yerel yönetimlerin geliştirdiği projeler sayesinde, gerek kültür ve turizm gerekse sportif tesis ve ulaşım hizmetleri alanlarında hatırı sayılır yatırımlara imza atmış bir kent. Şu sıralar, ekonomik gelişime katkı odaklı yeni projeler var yine kentin gündeminde. Örneğin, Büyükşehir Belediyesi'nin Kayseri  Et ve Et Ürünleri İhtisas OSB Projesi gün sayıyor yatırım için...

Bu proje, yatırımcısı KOBİ ağırlıklı bir proje... Belediyenin birbiri ardına geliştirerek öncülüğünü üstlendiği üç projeden biri... Diğerlerinin, yani Havacılık Kümelenmesi ve Savunma Sanayi ile Güneş Enerjisi Santrali OSB projelerinin yatırımcıları da, KOBİ ölçeklilerden oluşacak büyük ihtimalle... Umarım bu projelere de, fazla bekletilmeden start verilir!..

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Besi İhtisas OSB için "Kayseri et ürünleri üretiminde farklı bir konumda. Diyebilirim ki, Türkiye'nin en önemli et işleme tesislerine sahip bir kentiyiz. Ancak canlı hayvan üretiminde o kadar iyi olduğumuz söylenemez. Sektörün büyümesine katkımız olsun istedik; besicilerle bir araya gelerek daha iyi koşullarda üretim yapmalarını sağlayacak hayvancılık ihtisas OSB, yani 'besi köyü'nün kurulmasına karar verdik. Besi Köyü'nde, gerekli altyapı hizmetlerini belediye olarak biz yerine getiriyoruz. Amacımız hem sucuk ve pastırma üreticilerine daha modernize üretimin önünü açmak, hem de uygun olmayan ortamlarda besicilik yapan işletmeleri OSB çatısı altında bir araya getirerek, daha donanımlı ve daha düzenli çalışma ortamına kavuşmalarını sağlamak." diyor.

'Besi OSB' kentin Beydeğirmeni kesiminde 5.5 milyon metrekarelik alan üzerinde kuruluyor. Arazi kente 32 km mesafede. İrili ufaklı 650 besi parseli planlanmış burada. Teknik donanımlı ünitelerin yanı sıra, hayvan atıklarının değerlendirileceği bir biyogaz tesisi, bir de 8 megawat gücünde enerji santrali olacak bölgenin...

Başkan Çelik, burada 80 bin büyükbaş hayvan besleneceğini söylüyor ve " Ulaşım, su ve bölge içi yollar gibi altyapı çalışmaları bitmek üzere. Önce ilin değişik kesimlerinde dağınık halde üretim yapan besi işletmelerini bir araya getirecek, sonra kentte sıkışıp kalan patırma üreticilerini buraya taşıyarak entegre olmalarını sağlayacağız. Böylece hem yan sektörler gelişecek, hem de Kayseri'ye yılda yaklaşık 1 milyar liralık kaynak akışı  olacak." diye ekliyor.

Evet doğru... Kayseri Türkiye'nin 2'nci büyük et üretim merkezi. Sadece pastırma ve sucuk yapımı için yılda 35 bin büyükbaş hayvan kesiliyor kentte... Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü kentin önde gelen patırma üreticilerinden... Projenin sektör için önemli bir kazanım olacağına işaret ediyor ve de, " Kayseri'nin düzenli besiciliğe ihtiyacı vardı. Biz borsa olarak organize besicilik bölgesi ve hububat merkezi kurmak için harekete geçmiş, ancak uygun yer konusunda sorunlarla karşılaşınca geri adım atmak zorunda kalmıştık. Belediyenin öncülük ettiği proje örnek olabilecek nitelikte bir proje. Hayata geçirilmesiyle, Kayseri'de hayvancılık sektörünün önünün açılacağı ve ayağa kalkarak ivme kazanacağı bilinen bir gerçek." diyor. 

Ünlü doğru söylüyor; sahi, niye olmasın ki?..

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap