Keşke yanılsam

Gültekin KARA
Gültekin KARA OTOSTOP gultekin.kara@dunya.com

Geçen hafta iktisat ve istatistik konusundaki görüşlerimi dile getirmiştim. Rakamlar bize ışık tutsa da önümüzü net görmemizi sağlayacak aydınlığı maalesef sağlayamıyor. Bu hafta içinde açıklanması beklenen iç Pazar satışlarının bayram ve devalüasyon nedeniyle çok yüksek olduğunu sanmıyorum. Benim bugün aktarmak istediğim verilerin geldiği noktadan hareketle geleceğe yönelik bir projeksiyon yapmak. Burada da biraz gecikmeli yayınlanan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) raporlarını kullanmak istiyorum.

Öncelikle ilk altı aylık satışlarımızın, tam 10 yıl geriye döndüğünü belirtmek gerekiyor. 2009 seviyesine yani. Tüm rakamlar, hatta pazardaki ithal araç oranları dahil olmak üzere 10 yıl geriye döndük. Tek avantajlı durum, o döneme oranla çok daha yüksek olan yerli araç imalatı nedeniyle cari fazlaya geçmiş olmamız.

Ticari araç satışları ise kelimenin tam anlamıyla felaket. 20 binlerden, 10 binlere gerilemiş durumda. Şimdiki iki rakam paylaşmak istiyorum; 5 bin 844 ve 6 bin 847. Bu rakamların ilki tarihin en önemli krizlerinden bir tanesini yaşadığımız 2009 yılına ait. İkincisi ise 2018 yılına.
Türkiye’deki ağır ticari araç satışlarından bahsediyorum.

Sırf bu iki rakam bile durumun vahametini ortaya koymaya yeter. Tabii eğer anlamak istiyorsak.
Eğer bir ülkede kamyon satılmıyorsa o ülkede ticaret yapılmıyor demektir. Hele ki bizimki gibi mal aktarımının yüzde 90’lar düzeyinde karayolu aracılığıyla yapıldığı bir ülkede, bu rakamın düşüklüğü alarm sinyali değil, net bir şekilde alarm demektir.

Hatta, durumun ağırlığına yönelik bir başka veri de satılan kamyonların neredeyse tamamının inşaat serilerinden oluşmasıdır. Bir başka deyişle, içinde bulunduğumuz durumun en önemli gerekçelerinden bir tanesi olan betona yatırım ile büyüme stratejisinin devam edişinin karayollarına yansıması. İki tane seçim olmasına rağmen otobüs piyasasının durumu ise daha da büyük bir vahamet içinde. Geçen yıl tarihi bir gerileme yaşayan pazar, bu yıl 2017’yi aratır durumda.

Bu verilere, devalüasyonun fiyatlara yansıması ile başlayacak ve ilk etsini ertelenen/örtülen mazot fiyatlarındaki artışları ile gösterecek enfl asyon/yüksek faiz ortamı da eklendiğinde hastamızın durumu kritik bir noktadır.

“Ameliyat çok başarılı geçti. Hastayı kaybettik” ironisindeki gibi müdahaleler ile atılan adımlar maalesef bize zaman kaybettiriyor.

Keşke yanılsam ama acilen gerçekçi adımlar atılması gerekiyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Hep bana… 18 Mart 2019
Baskınla olmaz 21 Ocak 2019
Rotası olmayan gemi 07 Ocak 2019
Umuda yolculuk 31 Aralık 2018
Otomobile soğan muamelesi 10 Aralık 2018
Feragat edilmiş 19 Kasım 2018
Nereye koşuyoruz… 12 Kasım 2018
Rica ederim yapmayın 05 Kasım 2018
Kurcalama arabayı 22 Ekim 2018
Çelik bile erir 08 Ekim 2018