Kıbrıs Maraş’ta çözüm şansı...

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Türkiye’nin “Maraş Açılımı” iyi yankı yaptı. Bu yankılamanın bazı kararlarla beslenmesi, Kıbrıs’ta bir ortak barışın da kapısını aralayabilecektir. “Mağusa İnisiyatifi ’’ adlı 2010’da kurulmuş bir sivil toplum girişiminin çabaları her zaman ve sadece “barış”ı çağrıştırıyor.

KKTC Hükümeti’nin Türkiye’yi arkasına alarak “Maraş Bölgesini Açma” kararının, Kıbrıs uyuşmazlığının çözümünde yeni bir açılım nedeni olacağı anlaşılıyor. Bir taraftan Maraş ya da Rumca adıyla Varoşa olarak anılan bölgede tüm yolları asfaltlaması, öte yandan bu bölgede gayrimenkulü olan Rum asıllı Kıbrıslıların Maraş’a dönmek konusunda irade gösterdikleri görülüyor.

Sivil toplum temsilcilerinden aldığım bilgiye göre, Maraş’ta en büyük yatırımcı olarak bilinen Lordos Ailesi’nin en yaşlı ferdi olan Konstantinos Lordos önceki gün Maraş Bölgesi’nde bir inceleme yaptı. Bu inceleme sonrası oğlu Mimar Andrea Lordos’un “Geriye dönüşte kararlıyız. Bu sadece mülkü geri alma eylemi değil aynı zamanda burayı çalıştırma kararlılığıdır” dediğini öğreniyoruz. Peki, Maraş Açılımı bundan sonra nereye evrilir?

1- Maraş, askeri bölge statüsünde. Bu statünün kaldırılması Türkiye’nin iradesinde.

2- Maraş’ın hak sahiplerine iadesi için KKTC “Taşınmaz Mal Komisyonu”nun dosya üstündeki işlemlerini süratle ele alması, sonuçlandırması ve tapuları iade etmesi gerekiyor.

Kuşkusuz bunlar kadar BM kararlarının ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) tavrı da çözümün önünü açacak ya da tıkayacak nitelikte... BM’nin 550 ve 789 Sayılı Kararları Maraş’ın bir çözüme dek BM Barış Gücü gözetiminde “kapalı olarak” korunmasını öngörüyor. Kuşkusuz bu bir “engel” değil ancak BM Güvenlik Konseyi’nin Maraş’ın açılımını bir “güven arttırıcı önlem” olarak destekleyen kararı çözüm yanlılarının elini güçlendirecek.

GKRY’nin ise “resmen” sessiz olmakla birlikte, yurttaşı olan hak sahiplerine “Maraş’a gitmeyin” dediği ve “Maraş Bölgesi” ile “Kıbrıs Çözümü”nü birlikte ele almak istediği biliniyor.

“Mağusa İnisiyatifi’’ adlı 2010’da kurulmuş bir sivil toplum girişimi “Mağusa için Ortak Vizyon” öngören bir çalışmada Maraş’ın açılımını ve Mağusa Limanı’nın tanınmasını öngörmüştü. Görülüyor ki, barış yanlılarının çabaları her zaman ve sadece “barış” çağrıştırıyor.

GÜNÜN NOTU:
Son günlerde yine Avrupa ülkeleriyle diyalogda sorunlar yaşıyoruz… Ticaretin kazan-kazan ilkesi, siyasetin ağırlığı altında eziliyor...

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar