Kıdem Tazminatı Fonu tartışmaları...

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

İşveren kesimi üzerlerine binecek yeni mali yük, işçi kesimi ise hak kaybına uğrayacakları kaygısıyla Kıdem Tazminatı Fonu yasası ve Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası’na karşı çıkıyor. Müzakerelerde DİSK’e mutlaka söz hakkı verilmelidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kıdem tazminatı düzenlemesi için işçi işveren sendikalarının katılımıyla uzlaşma sağlanmasını ve ‘’çözüm bulunmasını” önerdi. Bakanlık önce hazırladığı iki öneriyi, taraflarla tek tek görüştü. Sonrasında gerçekleştirilen ortak toplantı, DİSK dışındaki işçi işveren konfederasyonlarıyla birlikte ele alındı.

HAK-İŞ açıklamasında, COVID-19’un oluşturduğu ekonomik ortamda kazanılmış haklardan geri gidilmemesini istedi. TÜRK-İŞ sistemin değişmesine karşı olduklarını belirtti. İşveren tarafı da müzakereye hazır olduklarını, ancak prim artışı getirilmesine karşı olduklarını açıkladı. TÜRK-İŞ üyesi Tez-Koop İş yaptığı açıklamada, “TÜRKİŞ’in 2011 yılındaki genel kurulunda kıdem tazminatında geri adım genel grev nedeni olur kararı alınmıştı, hatırlatırız” uyarısında bulundu.

Toplantılara çağrılmayan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, “60 yıldır elde edilmiş kıdem tazminatı hakkımızın ortadan kaldırılması için hükümetin girişimleri oluyor. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. İşçi sınıfı olarak genel grev yaparız” açıklamasını yaptı.

Gördüğüm kadarıyla, işveren kesimi üzerlerine binecek yeni mali yük, işçi kesimi ise hak kaybına uğrayacakları kaygısıyla, Bakanlığın önerdiği “Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası” tasarısına karşı çıkıyorlar. Konunun aceleye getirilmesi, bende bu düzenlemenin bu haliyle 50 yıl önceki 15-16 Haziran dönemindeki eylemlere yol açabileceği izlenimini uyandırıyor. Bu nedenle bundan sonraki müzakerelerde DİSK’e mutlaka yer ve söz hakkı verilmelidir. Aksi, ortaya çıkacak eylemler aynen 50 yıl önce olduğu gibi TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ sendikalarından katılımlarla büyüyebilir. Hükümet kanadının ‘’suhuletle’’ hareket etmesi ve “ben yaptım oldu bitti” dememesi gerekir.

BUGÜNÜN SÖZÜ:
Kayseri Ticaret Odası Başkanı olarak yıllarca dostça görüş alışverişinde bulunduğum eski başkan Hasan Ali Kilci’nin vefat haberini aldım. Kendisini rahmetle anıyor, Kayseri iş dünyasına DÜNYA olarak baş sağlığı diliyorum.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar