28 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Kimya sektörü umutlu ama nasıl?

İKMİB Başkanı Adil Pelister ithalatı frenleyecek, sektörü yarınlara taşıyacak çözüm önerilerini paylaşıyor. Büyük ölçekli yatırımlar konusunda “Yüzde 50 makine ve teçhizat hibesi” yaklaşımını gündeme getiriyor.

Bugünkü DÜNYA’da arkadaşımız Osman Kılıç’ın İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Adil Pelister ile kimya sektörü üzerine yaptığı görüşme sektörün ihracat gelişmesini ortaya koyuyor.

Başkan Pelister, olumlu bir beklenti içinde olduklarını, daha önceki yıllara göre dolar bazında azalan yatırım imkânlarını bu dönemde düşük faiz oranları, artırılmış kredi imkanları, uzun vadesi olan kredilerden yararlanarak yatırımları artırması için uygun ortam yarattığını belirtiyor. Türk Eximbank’ın, Merkez Bankası’nın ve TİM-Türkiye İş Bankası işbirliğiyle sunulan olanaklardan kimya ihracatçılarının yararlanması gerektiği konular olduğunu söylüyor.

Bu işin bir yanı...

İKMİB Başkanı Pelister’in “her zamanın sorusu” olan “teknoloji üretimine geçiş*’ konusunda önerdikleri var ki, bunlar çok kayda değer. Büyük ölçekli yatırımlar konusunda Güney Kore örneğini veriyor ve “Yüzde 50 makine ve teçhizat hibesi” yaklaşımını sunuyor. Bununla kalmıyor ve “geri dönüşüm” ve “biyorafineri” konusunun “önlenemez yükselişi’’ne işaret ediyor. Bu konuda yer almanın ancak kamu + özel sektör işbirliği içinde olanaklı olacağını anlatıyor.

Yüzde 70 dışa bağımlı olan kimya sektöründe Türkiye’de üretilmeyen farklı değerlerin üretimine dönük kimyasalların üretim ve teknolojilerine odaklanılması ve desteklenmesi gerektiğinin önemi açık. Kuşkusuz bu da bir devlet politikası konusu.

Bu arada hemen her sektör için gerekli olan “dijital ekonomiye geçiş” ve “Güney Asya Ekonomileri ile işbirliği” konusu kimya sektöründe de karşımıza çıkıyor. Buradaki doğru adımlar kimya sektörünü yarına taşıyacak “sihirli sözcükler.”

Her sektörün pandemi döneminde yaşadıklarını ortaya koyup, yaşadıkları sorunların çözümü için talepleri ve sorumluklarını bir kamuoyu deklarasyonuna dönüştürmeleri gerektiğine inanıyorum.

BUGÜNÜN NOTU
Türk-Yunan Dostluk Derneği kurucu eş başkanı Mikis Theodorakis 95 yaşına bastı. "Kalbi Ege'de Kalıp'' dostluk için çarpan Theodorakis'in umudunu tüketmemesini diliyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap