Kiralama yoğun bakımda

Gültekin KARA
Gültekin KARA OTOSTOP gultekin.kara@dunya.com

Ekonominin içinde bulunduğu sıkıntılı günlerde, Ankara çeşitli önlemlerle dövizin ateşini düşürmeye çalışıyor. Faizlerin yükseltilmesi geç kalan bir karar olması nedeniyle kurların üzerindeki etkisi, sınırlı kalacaktır.

Bugün itibariyle kurların belirli bir seviyeye oturduğunu varsayabiliriz. Ama bu seviyenin de firmalar üzerinde çok büyük yaralar açtığı da bir gerçek. Kurların daha fazla artmasını engellemek adına atılan adımlardan bir tanesi olan dövizle kiralamaların sonlandırılmasına ilişkin karar otomotiv sektöründe bomba etkisi yarattı.

Bu etkinin en önemli nedeni ise hali hazırda otomotiv satışlarını belirli bir seviyede tutan filo şirketlerine ölümcül darbenin vurulacak olması.

Kurlardaki artış nedeniyle oldukça zor durumda olan ve iflasların başladığı kiralama firmalarında, dövize endeksli sözleşmelerin TL’ye çevrilmesiyle birlikte sağlam durmaya çalışanların bile ayakta kalması güçleşecek. Kurlardaki sıçramayı ancak ve ancak döviz cinsi kira sözleşmeleriyle dengeleyebilen filocular bu kararla birlikte önemli oranda zarar yazacaklar.

Hükümetin ÖTV üzerinde bir düzenleme yapmaması halinde otomobil fiyatlarının baz versiyonlarda 150 bin lira düzeyine çıkması kaçınılmaz olduğu bir durumda, yüksek faizin de eklenmesiyle perakende pazarı durma noktasına geldi.

Bu ortamda otomotiv firmalarını ayakta tutan kiralama şirketlerinin de zor duruma düşmesi topyekun bir yıkım olabilir.

Dolayısıyla yapılması gereken firmaların ve perakende satış fiyatlarının üstündeki vergi baskısını azaltmak olmalıdır.

Hükümet enflasyonist baskıyı azaltmak adına akaryakıttan topladığı 1 milyar TL düzeyindeki vergiden vazgeçmişti. Benzer bir durum otomobil için de uygulanabilir.

Belirli bir dönem vergiden vazgeçmek demek hiç vergi toplanamamasından daha iyi sonuç verecektir.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Hep bana… 18 Mart 2019
Baskınla olmaz 21 Ocak 2019
Rotası olmayan gemi 07 Ocak 2019
Umuda yolculuk 31 Aralık 2018
Otomobile soğan muamelesi 10 Aralık 2018
Feragat edilmiş 19 Kasım 2018
Nereye koşuyoruz… 12 Kasım 2018
Rica ederim yapmayın 05 Kasım 2018
Kurcalama arabayı 22 Ekim 2018
Çelik bile erir 08 Ekim 2018