16 °C
Rüknettin KUMKALE
Rüknettin KUMKALE rkumkale.ymm@gmail.com

Kitapta KDV'de son durum (7166 sayılı kanun)

Katma Değer Vergisi Kanununun Araçlar, kıymetli maden ve petrol aramaları ile ulusal güvenlik harcamaları ve yatırımlarda istisna başlıklı 13 maddesinin birinci fıkrasının kitap KDV’si ile ilgili (n) bendi 19.01.2019 tarihinde yayımlanan 7161 ve 21.02.2019 tarihinde yayımlanan 7166 sayılı kanun ile değiştirilmiştir.

7161 sayılı kanun ile “n) Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların teslimi,” ifadesi getirilmiştir.

7166 sayılı Kanun ile, 7161 sayılı Kanun ile getirilen yukarıdaki ifade değiştirilerek, “n) 21/6/1927 tarihli ve 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu hükümlerine göre poşetlenerek satılanlar hariç olmak üzere basılı kitap ve süreli yayınların teslimi (Bu bent hükmünün uygulanmasında, bu maddenin ikinci fıkrasında belirlenen had uygulanmaz.),” açıklaması getirilmiştir.

Bu durumda, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu hükümlerine göre poşetlenerek satılanlar hariç olmak üzere basılı kitap ve süreli yayınların imalatçılar, depolar ile bütün satıcılar ve perakendecilerin tesliminin tamamı KDV’den istisna olmaktadır.

Kitap yayıncılarının bir kitabın oluşumunda maliyet unsurunu oluşturan faturalar ile ödenen Katma Değer Vergisi ise iade konusu olacaktır.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap