KOBİ'ler için her fırsat büyüme motoruna su taşır...

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Türk-Azeri ve Gürcü KOBİ'leri TOBB'un İstanbul binasında "KOBİ Market" ortaklığı konusunda attıkları imza ile digital ortamda satış yapabilecek, dünyaya açılma fırsatı verecek bir projeye de iş birliği adımı attılar. Konu arkadaşımız Sercan Akıncı'nın haberinde yer alıyor.

Haberi okuduğumda ilk düşündüğüm, "KOBİ'lerin önünü açacak, onları dünyaya tanıtacak her fırsat büyümenin motoruna su taşır onun için çok faydalı olur" oldu. Haberde KOBİ Market'in bu üç ülkenin KOBİ'lerinin büyümelerinin önünü açacak, pazara, finansmana ve yeteneğe ulaşmalarını sağlayacak sorunlara çözüm üretmeyi amaçladığı belirtiliyor. Kurulan platformun, üç ülkenin KOBİ'lerinin ticaretlerini büyütmeleri için fırsatlar sağlayacağının altı çiziliyor. Bu üç ülkenin KOBİ'lerinin KOBİ Market üzerinden digital ortamda dükkanlarını açıp, ürünlerini sergileyerek yurt içi ve yurt dışı pazarlara erişim sağlayarak anında satış yapmaya başlayacakları belirtiliyor.

Bakan Tüfenkci, projeyle ilgili değerlendirme yaparken, "KOBİ'lerin özellikle uluslararası piyasada rekabet edebilme ve oradaki paydaşlarla sanal ortamda, e-ticarette buluşmaları önemlidir. Birbirlerini tamamlayacak ve ürettikleri ürünlerin oluşturulacak sanal dükkanlar vasıtasıyla satışlarını anında yapabilmeleri önemli olacaktır" dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da Türkiye'nin ülke olarak 200 yıl önceki sanayi devrimini ıskaladığını belirttikten sonra, "Ama şu anki ticaretin ve sanayinin önünde müthiş fırsat var, e-ticaret. E-ticaret denildiğinde, Azerbaycan ya da Gürcistan'da üretilen ürünü Güney Amerika'daki bir ilçeye satabilme şansımız var.

Bu müthiş fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım. KOBİ Market kapsamında Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye KOBİ'leri bir platformda buluşuyorlar. Artık dünyada tek başına bir şey olmak mümkün değil, bölgesel işbirlikleri lazım. Bu anlamda bölgenin üç ülkesindeki KOBİ'leri bir araya getirerek müthiş bir fırsatı yakalayacağız" KOBİ-Market değerlendirmesini yapıyor.

Bu uluslararası iş birliği haberi benim bir yandan bizim KOBİ'lerimiz arasında iş birliği ve bileşmeleri sağlayarak, çoğunun mikro işletmeler olan yapılarının geliştirilmesi için harekete geçilmesini yeniden hatırlamama neden oldu. Bir yandan da Almanya gibi Avrupalı ülke KOBİ'leri ile iş birliklerini yeniden gündeme almamızı düşündürdü. Bu işbirliklerinde veya satın almalarda hem know how, hem de pazar sahibi olunabileceğini daha önce de ele almıştım.

KOBİ'lerin ekonomimiz ve büyümemiz açısından önemi üzerine çok söz ediyoruz, ama KOBİ'ler konusunda ciddi bir eylem planımız söz konusu değil. O nedenle, üç ülkenin KOBİ'lerinin içinde yer alacağı, finansa erişme, dijital ortamda satış ile dünyaya açılımı sağlayacak olan, üç ülkenin dayanışmasının sağlanacağı KOBİ Market'in önemli bir eylem adımı olduğunu düşünüyorum. KOBİ'ler için yaratılacak her fırsatın büyümenin motoruna su taşıyacağına inandığımı tekrarlıyorum.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Cezayir 60 yaşında 27 Haziran 2022
Gündemde bir gezinti… 23 Haziran 2022