7 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Konya Başkanı Kütükçü’ye göre “Soluklanma” dönemindeyiz

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü 2015 yılı için olumlu beklentileri ve olumsuzlukları sıralarken, öncelikle içinde bulunduğumuz durumu “Soluklanma” olarak niteliyor. OVP ve ona bağlı eylem planlarının hayata geçecek olmasını, G-20, B-20 liderliğimizi ve petrol fiyatlarındaki  düşüşü 2015’in olumlu gelişmeleri olarak görüyor.Paranın maliyetinin artacak olmasını, Rusya’nın sorun yaşamasının bize etkisini ve şirket ciroları artarken karlılığın düşmesini olumsuz beklentileri olarak sıralıyor.

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, içinde bulunduğumuz dönemi bir “Soluklanma” dönemi olarak niteliyor. 2015 ve devamındaki  yıllarda büyümenin yeniden yükselmesi için, “Reformların ve kalkınma planlarının hayata geçirilmesinin iş dünyasının moralini yükselteceğini, büyümeyi ivmelendireceğini” söylüyor. 

Üç olumlu beklentisini şöyle sıralıyor.
•İlk sırada büyümemizin temel eksenini oluşturan Orta Vadeli Program ve ona bağlı hayata geçecek olan eylem planları yer alıyor. Elbette bizler de, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, eylem planlarının uygulamalarını takip edip, hükümete olumlu olumsuz görüşlerimizi ileteceğiz. 

İkinci sırada, Türkiye’nin 2015 yılı boyunca G-20 ve onun iş dünyası uzantısı B-20’ye evsahipliği yapacak olmamız yer alıyor.  Bu özellikle Türkiye’nin gelişen ekonomisini, ekonomik ve siyasal temel yaklaşımlarını dünyaya anlatması açısından iyi bir fırsat yaratacaktır. Bize önemli fayda sağlayacak bu süreci çok iyi değerlendirilmeliyiz.

2015 yılında üçüncü pozitif beklentimiz petrol fiyatlarındaki düşüştür. Haziran ayından bu yana petrol fiyatlarındaki düşüş bizim ve bizim gibi petrol ithalatçısı ülkeler için önemli bir avantajdır. Tabii buradaki düşüş, cari açığın daralmasına katkıda bulunacak, ayrıca vatandaşa yansıtılmasından dolayı tasarruflarımızda  da bir artış yaşanmasına yol açacaktır.

2015 için beklediğimiz riskleri ve olumsuzlukları ise şöyle sıralayabiliriz.
Bana göre bunlardan biri, FED her ne kadar geçtiğimiz günlerde faiz artışı konusunda “sabırlı” davranacağını ifade etse de, artık dünyada paranın maliyetinin artacağı görülüyor.  Geçtiğimiz günlerde FED Başkanı Janet Yellen,“Sabırlı” davranacağını ifade etse de, uluslararası piyasada paranın maliyeti bol likiditeli döneme göre artacaktır. FED’in “Sabırlı davranacağını” açıklaması piyasaları şu an için rahatlatmış görünüyor. Ancak, Amerika’nın önümüzdeki süreçte faiz artırımının kaçınılmaz bir gerçek olduğunu unutmamalıyız. Buna bağlı olarak  tedbirlerimizi almalıyız.

2015 için ikinci olumsuzluk komşumuz Rusya’nın yaşamakta olduğu durum ve bunun bizi etkileyecek olmasıdır. Ruble dolar karşısında önemli değer kaybeti. Bu Rusya’ya ihracatımızı, inşaat ve turizm sektörlerimizi etkileyecektir. Bu da olumsuz sonuçlara yol açacaktır.

2015 yılı için dikkat çekmek istediğim üçüncü risk, şirketlerimizin karlılığı olacak. Şirketlerimizin cirolarının artmasına karşın, karlılıkları düşüyor. 2015’te alınacak önlemlerle şirketlerin karlılığını mutlaka artırmaya  çalışmalıyız. Ayrıca, yakın coğrafyamızda  olaylar yaşanmasının iş dünyamız üzerinde stress üretmesini azaltıcı önlemler almayı da sağlayabilmeliyiz.