Körfez'in yeni heyecanı!

Sabiha TOPRAK
Sabiha TOPRAK KOCAELİ'den sabiha.toprak@dunya.com

Ticaret odalarının; sahip olduğu üye sayısı, vizyon projeleri ve gösterdikleri sosyal duyarlılıklarla kentin önemli dinamiklerini oluşturduğunu biliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk’e ziyarette bulundum. Ziyarette kendisiyle bir süre sohbet ettik ve sohbet esnasında öğrendiklerim ise illerde bulunan ticaret odalarına örnek olabilecek değerdeydi. Başkanın yeni logo heyecanı da dikkatimi çekti.
Başkan Recep Öztürk, yeni logolarının Körfez Ticaret Odası’nın en önemli değerlerini, misyon ve vizyonunu yansıtacak şekilde tasarlandığını söyledi. Logoyu gördüğümde, ticaret odasının 20 yılda kat ettiği mesafe ve sonraki hedefleri doğrultusunda, en üstünde yer alan ve yukarıyı gösteren bir ok başının, büyüme ve yükseliş arzularını, altta yer alan birbirini saran iki kol figürüyle de her ticaret odasında olması gereken anlaşma ve dayanışmayı anlattığını gözlemledim. Bu değerlerin altında bulunan figürde ise, odanın kapsayıcılık ilkesi anlatılmış ve bu figürün eğimi ve duruşu, odanın sürekli memnuniyet odaklı olmasından dolayı gülen yüz ifadesini anımsatacak şekilde tasarlanmış.

Başkan Recep Öztürk görüşmemiz sırasında, bugüne kadar yaptıkları üye ziyaretlerinin de oldukça dikkat çektiğini, 20 aylık sürede 1200’ü aşkın üye ziyareti yaparak bir rekor kırdıklarını söyledi. Körfez Ticaret Odası, kuyumculuk sektöründe taksit oranlarının artırılması konusunu da bakanlığa rapor olarak iletti ve bu önerinin kabul edilmesi ile bir başarıya daha imza attı. Tema gönüllülüğü ile çevre dostu komite olarak farkındalık yarattı.

Ayrıca, üyelerinin dış ticaretini geliştirmek ve ilçe ticaretine hareket katmak için hizmetlerine devam ediyor. TIR parkını Körfez’e kazandırmak da odanın 2020 hedefleri içinde yer alıyor. Başkan Recep Öztürk, “Odamız, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ufkun ötesini görerek, yeni projeler üretmeye devam edecektir” diyor.

Odanın örnek çalışmaları saymakla bitmiyor. Yapılanları ve yapılacakları dinledikten sonra ilk aklıma gelen ise, ‘bir atılımın başarılı olmasını istiyorsak, genel ve geçerli ekosistemlerin dayattığı zamanın ruhunu iyice kavramak gerektiği’ oldu. Zamanın ruhunu iyi kavrayan ve kavramaya devam eden Körfez Ticaret Odası’nın başarıyı yakaladığını düşünüyorum. Amblemler ve logoların temsil ettikleri kurumların veya markaların vizyonunu en kısa yoldan ifade etmekte, önemli bir misyon üstlenmekte. Başkanın anlattıklarından sonra Körfez Ticaret Odası’nın yeni logosuyla kendini daha iyi yansıtacağını düşünüyorum...

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar