Korona salgını konut yönetimlerini nasıl etkiledi?

Serbest Kürsü
Serbest Kürsü

Gökçenur ÇELEBİOĞLU - Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri site ve rezidans yönetimleri. Salgının etkileri konutların hizmet gereksinimlerini de değiştiriyor. Havuzlar, sosyal tesisler gibi ortak alanların kapatılması, ziyaretçi sayılarının düşmesi hizmet gereksinimlerinin azaldığı, aidatların düşmesi gerektiği yönünde hatalı bir algı yaratıyor.

Gün içinde çalışanların işe, çocukların okula gitmesiyle boşalan siteler, gönüllü ve zorunlu izolasyon, evden çalışma uygulamaları, okulların kapalı olması gibi nedenlerle artık çok daha yoğun kullanılıyor. 24 saat dolu olan ve günde üç öğün yemek yapılmaya başlanan evler çok daha fazla çöp üretiyor, elektrik, gaz, sıcak su kullanıyor, içme suyu tüketiyor. Değişen alışveriş alışkanlığına bağlı olarak evden siparişlerin artması güvenlik noktalarındaki yoğunluğu önemli ölçüde artırıyor. COVID-19 pozitif teşhisi koyulduğu halde genel durumu iyi olduğu için evlerinde karantinaya gönderilen çok sayıda hasta kat sakininin olması temizlik ve dezenfeksiyon gereksinimlerini en üst seviyeye çıkarıyor. Özellikle merkezi ısıtma ve soğutma bulunan binalarda klima santralleri, fan-coiller gibi cihazların bakımlarının yapılması enfeksiyon yayılımının engellenmesi bakımından büyük önem taşıyor. Evden çalışma, uzaktan eğitim ve sürekli haber alma ihtiyacı internet altyapısının kullanımını artırıyor ve kesintisiz hizmet gerektiriyor.

Tasarruf kararlarının profesyonelce verilmemesi daha büyük zararlara yol açabilir

Bize çok sorulan sorulardan biri sitelerde yaşayan birçok kat sakinin ekonomik olarak zorluklar yaşadığı bu dönemde aidatların düşürülüp düşürülemeyeceği. TRFMA Derneği olarak aidatların düşürülmesini tavsiye etmiyoruz. Bunun iki nedeni var, bir yandan yukarıda saydığımız nedenlerle sitelerin birçok fiili gideri artacaktır, diğer yandan bu koşullarda aidat toplama performanslarının düşmesi olasıdır. Bununla birlikte fiili giderlerin düşürülmesi adına gerekli tedbirlerin planlanması, enerji yönetim politikalarının gözden geçirilmesi, acil olmayan bakımların ertelenmesi, gereksinim duyulmayan personeller için kısa çalışma ödeneklerinden yararlanılması gibi tedbirler tüm üyelerimizce alınmaktadır. Bu konulardaki kararların, özellikle personel eksiltmeye yönelik olanların, profesyonel yöneticiler tarafından alınmasını tavsiye ediyoruz. Örneğin, resepsiyon görevlilerinden belirli durumlarda vazgeçilebileceği düşünülse de özellikle asansör kurtarma iletişiminin resepsiyona bağlı olduğu durumlarda gerekli önlemler alınmadan böyle bir karar verilmesi hayati sonuçlar doğurabilir. Uzman olmayan kişiler tarafından elzem görülmeyen peyzaj bakımlarının yaz başında yapılmaması birçok değerli bitkinin kaybedilmesine yol açabilir. Unutulmamalıdır ki içinde yaşadığımız binalar ve teknik sistemleri binalardaki hizmetlerin kesintisiz devam edeceği varsayılarak tasarlanıyor.

Diğer bir soru da demirbaş alım bedellerine ilişkin toplanan bedellerin ertelenip ertelenemeyeceği yönünde. Bu konuda toptan bir yaklaşımı doğru bulmuyoruz. Yine örnek verecek olursak binanın yangın güvenliğine ilişkin bir demirbaş yatırımına yönelik bedeller planlandığı gibi toplanmaya devam edilmeli, ancak örneğin şezlong alımı spor aletlerinin yenilenmesi gibi demirbaş alımları ertelenmelidir. Kat maliklerinin maddi manevi zararlara uğramaması açısından başlamış işlerin yarım bıraktırılması, imzalanmış sözleşmelerin feshedilmesi gibi hususlarda teknik ve hukuki uzman görüşlerine başvurulmalıdır.

Sonuç olarak kat maliklerinin sağlıklarının ve mülklerinin değerlerinin korunması adına bu dönemde ihtiyaç duyacakları özel hizmetlerin verilebilmesi, bütçelerinin doğru şekilde yönetilmesi ve toplanan aidatların doğru şekilde harcanmasının sağlanması ancak profesyonel yönetim firmaları sayesinde mümkün olacaktır.

TRFMA üyeleri krizle mücadeleye hazır

Bu tip bir kriz ortamında profesyonel yönetim firmalarının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Profesyonel yönetim firmaları bir yandan artan giderlerle mücadele ederken bir yandan hem kat maliklerinin hem kendi çalışanlarının sağlıklarını korumak için olağanüstü tedbirler almak zorundalar. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki TRFMA Tesis Yönetimi Derneği üyesi tüm firmalar bu konuda en üst düzey bilgi sahibi. Salgının ilk günlerinden beri alınabilecek tedbirler ve başarılı uygulamalar ile ilgili yoğun bir bilgi paylaşımı içindeyiz. Üyelerimiz doğru ekipman, ürünler ve en yeni teknolojilerle dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştiriyor. Tüm çalışanlarımıza maske, eldiven, siperlik, tulum gibi gerekli kişisel koruyucu donanımları dağıttık ve kullanımları konusunda eğitimler verdik. Sitelere giriş çıkışlarda hem kendi personellerimize hem ziyaretçilere hem de sipariş getiren kuryelere temassız ateş ölçümü yapıyor ve kayıt altına alıyoruz. Öncelikli teknik bakımları göz önüne alarak, acil olmayanları erteleyecek şekilde bakım planlamalarını yeniden yapıyoruz. Tedarik zincirlerimizi gözden geçiriyor ve temininde sorun yaşanması olası malzeme ve parçaları belirleyerek satın almaları gerçekleştiriyoruz.

RAKAMLARLA TRFMA Tesis Yönetim Derneği

Aralarında özel ve çok uluslu firmalar ile kamu kurumlarının da olduğu 31 üye

Dernek üyesi firmalarca hizmet verilen 15 bin tesis

Dernek üyesi firmalarca yönetim hizmeti verilen 500 bin bağımsız bölüm 

Tesis Yönetim Derneği Üye Listesi (*)

A PLUS Hastane Otelcilik Hizmetleri A.Ş.

AĞAOĞLU Yönetim Hizmetleri A.Ş.

ATALIAN Entegre Tesis Yönetimi Hizmetleri A.Ş

BOĞAZİÇİ Konut Hizmet Yönetim İşl. ve Tic. A.Ş.

DGR Servis Hizmetleri A.Ş.
EFM Tesis Yönetimi ve Servis Hizmetleri A.Ş.

EMLAK YÖNETİM Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.
EUBSA Tesisi Yönetim ve İşletme Hiz. Ltd. Şti.

EUROSERVE Hizmet ve İşletmecilik A.Ş.

FMS Hizmet Yönetimi A.Ş.

IB EGE Grup Yönetim Hizmetleri Ltd.Şti.
ISS Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş.

İnaltay Site Yönetim ve İşletim A.Ş.
İŞMER, İş Merkezleri Yönetim ve İşletim A.Ş.

KLÜH Profesyonel Hizmetler Ticaret A.Ş.
KOZA YÖNETİM ve Servis A.Ş.

MPlus Grup Yönetim Danışmanlığı Tic. A.Ş.
RGM Turkey Gayrimenkul Yönetim ve İşletme A.Ş.

SE CLUB Gayrimenkul Yönetim Paz. ve Dan. A.Ş.
SİMYA Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş..
SODEXO Entegre Hizmet Yönetimi A.Ş.
SOLUTO Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş.
TEKFEN Turizm ve İşletmecilik A.Ş.

TEKPAŞ Bina ve Tesis Yönetimi Tic. Ltd.Şti.
TEPE Servis ve Yönetim A.Ş.
TFM Hizmet ve İşletmecilik Tic. Ltd. Şti.
TSP Denetim Eğitim Organizasyon A.Ş.
UFS Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş.

WOM Yönetim Hizmetleri A.Ş.
YKS Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş.

ZORLU Tesis Yönetim A.Ş.

* Alfabetik sırayla

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
İktisadi yaşamak 20 Ekim 2021