Korumacılık mı, “koruma!”cılık mı?

Dr. Hakan ÇINAR
Dr. Hakan ÇINAR SIRADIŞI hakan.cinar@mentorgumruk.com.tr

Dünya globalleşirken, ülkeler korumacılığı da ön planda tutmaya çalışıyorlar. Hani öyle ki korona virüsünün bile korumacılık tedbirleri ile olandan çok daha fazla abartılarak dünyaya servis edildiğini söyler ve düşünür oldu tüm dünya. Garip bir çelişki yaratan bir durumda ihracatçılarımızın her zamankinden daha uyanık, her zamankinden daha girişken olması gerektiğinin önemle altını çizmek gerekiyor. Bir tarafta ticaret tüm hızı ile artışını sürdürürken, diğer tarafta bu büyüme ülkelerin iç ticaretlerini ve cari dengelerini de tehdit etmekte ki ticaret savaşları gündemden hiç düşmüyor. Ancak, her ne olursa olsun ülkeler arası ticaret hız kesmeden artmakta ve bu artış da olanca hızı ile sürmekte.

Ülkemizde oyuncu, dünyada da ulusal oyuncu olabilmeyi sürdürmek yahut rol alabilmek isteyen her kurumun veya girişimcinin, bu konuda derin bir bilgiye sahip olması şart. Dış ticaretin içerisinde yer almayan bir firmanın artık ulusal pazarda dahi dezavantajlı olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Üstelik dış ticaretin standart ticaret yolunun yanında, e-ihracat ile de mümkün hale geldiğini düşündüğümüzde, herkesin bu oyunun bir parçası haline gelmesi son derece mümkün. Yeter ki dış ticaretten korkmayıp, bilgi sahibi olarak hareket edelim. Mevcut virüs tehdidi ile başlayan bu enteresan dalgalanma aslında ülkemiz ihracatçıları açısından, her ne kadar bunu ölümlerle sonuçlanan bir hastalık sebebiyle bize buruk bir dille söyletse de, önemli bir fırsatı da beraberinde getirdi. Başta tekstil ve hiç şüphesiz maske üreticileri olmak üzere, pek çok firma bir anda tasavvur dahi edemeyeceği siparişler ile karşı karşıya kaldı. Düşündürücü olan, bu kalıcı bir durum mu, yoksa gelip geçici mi meselesi. Her ne olursa olsun, yüzünü ihracata çevirenlerin oranının arttığını düzenlenen ve benim de katılımcı olduğum pek çok lojistik ve dış ticaret konferansında görüyoruz. Dış Ticarete Yön Verenler isimli derneğin de başkanlığını yürütüyor olmam nedeniyle bunu çok yakından hissediyorum. Keza gümrük müşavirliği alanındaki firmamızda yer alan ihracat müşterilerimizdeki patlamada bu gerçeği görmemizi kolaylaştırıyor. Bu sebeplerledir ki birkaç tavsiyede bulunayım istedim yeni başlayacaklara. İhracata başlamadan önce ihracat potansiyelinizi hem işletmenizi hem de ürün veya hizmetinizi dikkate alarak doğru bir şekilde hesaplamalı, hedef pazarı değerlendirmek ve tanımlamak için detaylı bir pazar araştırması yapmalısınız. Gelişmiş ülkelerde bu iş emin olun böyle yürüyor ve o yüzden de kalıcı markalar yaratabiliyorlar. Bu araştırmalar esnasında ağırlıklı olarak şunları incelemek gerekiyor: Sanayi yapısı, ürün ya da hizmetiniz için tahmini bir talep, pazara nasıl uyum sağlanacağının ve rekabetçi bir ortamda nasıl varlık gösterileceğinin planlanması, ürün ya da hizmetinizin satılabilir olması için ne tür değişiklikler yapmanız gerektiği. Bu çalışmaların hemen ardından da bu yeni pazara nasıl gireceğinizi tanımlayan bir ihracat planlaması yapmalısınız. Ve elbette şu unsurlara sahip olup olmadığınızı göz önünde bulundurmalısınız: Uluslararası ticarete başlamanız için uygun bir pazarlama stratejisi, gerekli finansal kaynaklar ile ihracatın finansmanı konusundaki kazanımlara ilişkin bilgiye sahip olmak, yeni ihracat pazarları geliştirecek doğru insanlar, seçtiğiniz pazarın ihtiyaçlarına ilişkin doğru, yerel ve yeterli bilgi sahibi olmak ve yerel standartlar ve uluslararası kurallarla örtüşen paketleme.

Hani biraz öğreti tadında oldu bu makalem ama eminim ihracatçıların işine yarayacaktır. Korumacılık bir yandan bizim açımızdan tehdit gibi görünse de, gerçekte zorunlu olarak “koruma” yani ithalata geçit ver diyen ülkeler sayesinde ihracat potansiyelimizi arttırmak için çok önemli bir fırsatı da emin olun beraberinde getiriyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
İhracat AŞ. 22 Ekim 2021
Bir iki üç çip 08 Ekim 2021
Ortaya karışık program 10 Eylül 2021
Haydi büyüyelim 03 Eylül 2021