19 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Kovid-19’un ekonomik tahribatına karşı...

Kovid-19 yıkımını önlemek için uluslararası dayanışma fonu oluşturulmalıdır. IMF’nin ortaya koyduğu 1 trilyon dolarlık hedef desteklenerek büyütülmeli ve en kısa zamanda hayata geçirilmesi sağlanmalıdır.

Anadolu’da sanayi malı üretimi yapan, yöresinde öncü olarak bilinen bir iş insanı aradı. Onunla yeni yatırımların, ihracatını geliştirdiği pazarların sohbetini yapardık.

Bu sefer öyle olmadı…

Bana ‘’100 milyar liralık destek hedefleyen ekonomik istikrar kalkanı paketi’’ için ne düşündüğümü sordu. Dünyada açıklanan paketlere göre dolar cinsinden desteğin düşük olduğunu, yeni önlemler alınabileceğini belirttim. Üç kamu bankası ve Türkiye İş Bankası’nın açıkladığı yeni önlemlerin bulunduğunu kaydettim.

Sonra da ekledim:

-Bir ekonomik çöküntüyü önlemek için uluslararası mali dayanışma gerekiyor.

Ülkelerin kendi ekonomik paketleriyle sadece ‘’kısa vadeli’’ önlemler alması mümkün. Anadolu’nun sesi konumunda olan bu sanayicimize, önemli olanın uluslararası dayanışma ile ortaya konulacak uluslararası önlem paketlerinin olabileceğinden söz ettim. 2. Dünya Savaşı sonrası Marshall Planı’nın yardım içeren bir uluslararası önlem paketine ihtiyaç olduğunu kaydettim.

IMF Başkanı Cristalina Giorgieva’nın, “1 trilyon dolarlık paket oluşturmalıyız” diye ilk çıkışı yaptığını, ancak bunun henüz işlerlik kazanmadığını belirttim. Bunun hayata geçmesinin öneminden söz ettim. Kanımca, IMF’nin ortaya koyduğu 1 trilyon dolarlık hedef desteklenerek büyütülmeli ve en kısa zamanda hayata geçirilmesi sağlanmalıdır.

Bana göre bu ‘yardım paketi’nin hayata geçmesi, dünyada yeni bir dönem başlatacaktır. Kapitalizmin ‘’vahşi’’ yüzüne dayanan “daha çok kâr için her yol mümkündür ” düşüncesi yerine, bir ‘’dayanışma ekonomisi” oluşacaktır.

Bakalım, yeni dönemde Kovid-19’un ekonomik yıkımına karşı, dünyada ekonomik dayanışma zinciri oluşturulabilecek mi?

Bu olursa dünyada korona sonrası yeni bir dönem başlayacaktır...

Bugünün notu:
Dünyada çok satan kitaplar listesinde ilk sırada olan ‘’Homo Sapiens’’in yazarı Yuval N. Harari, tek tek ülkelerin ‘’Korona Virüsü Diktatörlüğü ‘’ kurma tehlikesine karşı, dünya kamuoyunu uyarıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap