25 °C
Hasan AKDOĞAN
Hasan AKDOĞAN GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET hakdogan@akddenetim.com

Kumanya-korona ikilemi ve İhracat Genel Müdürlüğü

Sayın DÜNYA okurları, Gemi Tedarikçileri Derneği üyeleri, boğazlarımızdan transit geçen ya da Türkiye limanlarına uğramış yabancı bayraklı gemiler ile yurt dışı seferdeki Türk bayraklı gemilerin/mürettebatın/yolcuların, gıda-içecek, Sarf/temizlik/bakım onarım malzemeleri, yedek parça vb. geniş bir ürün yelpazesini karşılıyorlar. Ülkeye döviz kazandırıyorlar.

Denizciliğin ve yatırımları milyonlarca dolar olan ikmal hizmetleri sektörünün, devletten beklediği destek yasal düzenlemelerde sektörlerinin dikkate alınması olarak belirtiliyor. Çünkü; Kumanyacılık, her ne kadar denizciliğe bağlı olsa da ayrı ele alınmasını gerektiren farklılıklar içeriyor.

Ülkemizden transit geçen veya yurt dışı seferde olan gemilere binlerce çeşit gıda ve saf malzemesi vb. verilebiliyor. Bir gemi sipariş verirken liste halinde alacağı ürünleri belirtiyor. Bu listelerde kayıtlı ürünlerin birkaçını verilememesi halinde siparişler başka ülkelere kaydırılabiliyor.

Gemiler, 2-3 aylık sefere çıktıklarında temel ihtiyaçları olan gıda ve sarf malzemeleri sıklıkla kullanılabiliyor. Ki bunların ihracat ya da iç piyasa dengelerini etkileyecek hiçbir değeri de bulunmuyor.

Zaman zaman ihracatta çeşitli kurumlardan ön izin alınmasını gerektiren tebliğler yayımlanıyor. Örneğin; Kolonya-maske-tulum-gözlük-dezenfektan-şeker-soğan-patates-limon gibi ürünler ön izin kapsamına girebiliyor. Kumanyacılık sektörünün özelliklerini TURSSA/Gemi Tedarikçileri Derneği sürekli yazılı ve sözlü olarak anlatıyor. Sorunlar çözülüyor. Bir sonraki düzenlemede kumanyacılar yine unutuluyor. Bu böyle süre gidiyor. Artık, kumanyacılık sektörünün özellikleri İhracat Genel Müdürlüğü’nce tam olarak her düzenlemede dikkate alınmalıdır. Yoksa iç piyasayı etkilemeyen ve normal ihracat gibi değerlendirilmesi gerekmeyen gıda ve sarf malzemelerinin yurt dışı seferinde bulunan gemilere teslimi bu gibi kısıtlamalardan ayrık tutulması gerekiyor.

Kumanyacılık / gemi tedarikçiliği sektöründe faaliyetlerde bulunan dernek üyelerinin teslimatlarında uluslararası rekabet göz önüne alınarak Gümrükler Genel Müdürlüğü’nce basitleştirilmiş işlemler uygulanıyor. Gümrük otoritesi kumanyacılık sektörünü dünya çapında algılayabildiği için İhracat yapan firmalardan farklı bir statüyü kumanyacılara tanımış bulunuyor. Özel bir genelge ile gemi teslimatlarına konu binlerce ürünü üç GTİP’te beyan etme imkânı tanınmış bulunuyor. Oysa ön izin alınırken her ürün için ayrı beyan gerekiyor. Bu durum, kumanyacıların beyannamelerinde belirtilen GTİP ile farklılık yaratıyor ve idari sorunlara yol açıyor. Böyle çelişkilerin ve idari işlem süreçlerinin yaşanmaması için Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nün Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün görüşünü de alarak düzenleme yapması ülke menfaatleri açısından önem taşıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap