Küresel ısınmayla mücadelede olumlu adımlar

Ahmet COŞKUNAYDIN
Ahmet COŞKUNAYDIN ahmetcoskunaydin@hotmail.com

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan küresel ısınma konusunda farkındalık giderek artıyor. Sadece insanların değil, diğer canlılar olan, bitkiler ve hayvanların da geleceğini ilgilendiren insan kaynaklı bu dert için, devletlerden de daha fazla sivil toplum kuruluşları (STK) çaba gösteriyor.

Bu alanda öncülerden biri olan Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), İzmir'de düzenlediği Küresel Isınma Kurultayı'nda, sorunu hem de çözüm önerileri ile masaya yatırarak, tüm kuruluşlar ile yöneticilerini hem aydınlattı hem de görevlerini yerine getirmeye davet etti.

EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak, küresel ısınıma ile mücadelede, toplumun her kesiminin koordineli olarak, çalışma yürütmesi gerektiğini, bunun yanında alınan kararların uygulanıp uygulanmadığının da düzenli olarak izlenmesinin şart olduğuna dikkat çekti.

Kendisinin sadece İzmir halkının değil, kentte yaşayan tüm canlıların ve de özellikle flamingoların da belediye başkanı olduğunu belirten, İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İnsanın havayla, suyla, iklimle, doğanın tüm bilişenleriyle dost olduğu bir kent yaratmayı en başından beri hedefliyoruz. Bu nedenle sadece insanların değil, yanı başımızdaki flamingoların da başkanı olacağımı ifade etmiştim. Doğaya uyumlu bir yerel yönetim anlayışını inşa etmek için strateji hazırlıyor ve adım atıyoruz. İklim değişikliğine uyum sağlayacak politikalar geliştirmek için ilk olarak İklim Değişikliği Daire Başkanlığı’nı kurduk. Sera gazı emisyonumuzu yüzde 20 azaltma taahhüdümüzü, İklim ve Enerji İçin Başkanlar Sözleşmesiyle 2030’a kadar yüzde 40 oranında emisyonumuzu azaltacağımız şekilde yeniledik. Yaşanabilir İzmir için güneş enerjisinden elektrik üretimini arttırmayı önceliklerimiz arasına koyduk. Bu doğrultuda, Menderes’teki Solar Çamur Kurutma Tesisi’nin, Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı ve Spor Salonu’nun, Seyrek Hayvan Barınağı’nın Selçuk Katı Atık Transfer İstasyonu’nun çatılarına güneş santralleri kurduk. ESHOT filomuzda bulunan 20 elektrikli otobüsü, yılbaşında 40’a çıkarıyoruz. ESHOT’un Buca’daki atölye binalarına bunların elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için güneş santralleri kurduk.” dedi.

EGD tarafından İzmir'de gerçekleştirilen, küresel ısınma kurultayına, İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı yanında içlerinde Urla, Karşıyaka gibi belediyelerin de bulunduğu, çevre ve yerel kuruluşlar yanında öğrencilerin de büyük ilgisi, en azından geleceğe, bir umut olarak değerlendirildi.

En azından bu toplantıda, alınan kararların takibi ve alınan mesafenin izlenmesinin ön planda olması, gelecekte, küresel ısınma ile mücadelede bir umut ışığı doğurmuş oldu.

Bunun yanında seçimlerde yönetici adaylardan çevre sorunları çözümü ile ilgilenme ve kürsel ısınma ile mücadelede destek sözü alınması ve bu desteği vermeyenlerin seçilmeme kararları da, artık küresel ısınma sorununun tepeden, tabana kadar anlaşılmış olduğunun göstergesi oldu.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar