Kuveyt, Türkiye’den maske yolculardan da rapor istedi

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Dünyanın bir numaralı gündemi koronavirüs şu an kadar 100 bine yakın kişide kendini gösterdi, 3 binden fazla insanın da ölümüne neden oldu. Hemen hemen her ülke kendi tedbirleriyle virüsün yayılmasını önlemek için çaba sarf ediyor. Koronavirüsün en fazla görüldüğü ülkelerden İtalya’ya uçak seferleri yok denecek kadar aza indi. İran’a komşu ülkeler sınır kapılarını kapatmaya başladı. Virüsün Orta Doğu’da en çok göründüğü ikinci ülke Kuveyt ise virüsü havalimanında değil, gelecek yolcuların ülkesinde engellemeye çalışıyor.

Bununla ilgili Kuveyt, dün ilginç bir karar aldı. 56’dan fazla kişide koronavirüsün tespit edildiği Kuveyt, 10 ülkeden havayolu ile gelecek yabancılara ülkesinde rapor alması şartı koydu. Kuveyt Hükümeti ve Kuveyt Sivil Havacılık Dairesi’nin aldığı kararda belirtilen 10 ülkeden gelecekler, ülkesindeki “güvenilir” hastanelerden rapor almak zorunda. PCR sertifikası adı verilen rapor ancak Kuveyt’in yurtdışı temsilcilerinin belirlediği sağlık kuruluşları ve hastanelerden alınabiliyor. Bu raporu almayan yolcular Kuveyt Uluslararası Havalimanı’ndan ülkelerine geri gönderilecek. 8 Mart’ta başlayacak uygulamada raporu almayan yolcuların geldikleri uçakla iadesinin yapılacağı ayrıca tüm masrafların da yolcular tarafından karşılanacağı duyuruldu.

Listede Almanya, Fransa yok

Gelelim bu 10 ülkenin hangileri olduğuna? Ne yazık ki Kuveyt’in aldığı bu karar koronavirüs tespit edilmeyen ya da birkaç vaka ile sınırlı ülkeler. Türkiye’nin de olduğu bu ülkeler arasında Filipinler, Hindistan, Bangladeş, Mısır, Suriye, Azerbaycan, Sri Lanka, Gürcistan ve Lübnan var. Şu ana kadar Türkiye, Bangladeş ve Suriye’de koronavirüs tespit edilmedi. Ayrıca Filipinler’de 3 vaka ve 1 ölüm, Hindistan’da 5 vaka, Mısır 2 vaka, Azerbaycan’da 3 vaka, Sri Lanka’da 1 vaka, Gürcistan’da 3 vaka, Lübnan’da 13 vaka var. Toplam vaka sayısı, Kuveyt’teki vakadan az. Ayrıca 204 vaka ve 4 ölümün olduğu Fransa, 196 vakanın olduğu Almanya, 165 vaka ve 1 ölümün olduğu İspanya, 118 vaka ve 9 ölümümün olduğu ABD listede yokken Türkiye’nin olması şaşırtıcı.

Maskeyi Türkiye hükümeti tedarik edecek

Türkiye, dün koruyucu maske başta olmak üzere tulum, önlük, gözlük, cerrahi maske ve tıbbi eldiven ihracatını ön izne bağlı mallar listesine dahil etti. Türkiye bu kararı almadan 2 gün önce resmi olarak Kuveyt ile önemli bir anlaşma imzaladı. Kuveyt virüse karşı önlem için maske ihtiyacını karşılamak için temasa geçtiği ülkeler arasında Türkiye'yi seçti. Ve Türkiye ile 10 milyon adetlik maske alım anlaşmasını imzaladı. Anlaşma hakkında bilgi veren Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Al Afasy, siparişlerin Türkiye Hükümeti tarafından karşılanacağını duyurdu. Al Afasy, “Kuveyt Hava Kuvvetleri’ne ait kargo uçaklarıyla bu maskeleri Türkiye’den taşıyacağız" dedi. Kuveyt, ihtiyaç duyduğu maskeleri Türkiye’den talep ediyor. Ancak konu hava trafiği olunca ilk önlemi de virüs tespit edilmeyen Türkiye’ye yönelik alıyor.

Virüsün yoğun görüldüğü ABD, Almanya, İspanya, Fransa gibi ülkeleri değil…

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Garajda doğan dev: Amazon 05 Haziran 2021