Kuzey Ege’nin zeytin çiftçilerine ‘Yok yılını unutun’ eğitimleri!

Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Zeytinyağı sektörünün yeni yüzlerinden Asiltane markası, Kuzey Ege’de zeytin çiftçiliğinin geleceğini değiştirecek bir proje yürütüyor. Aslında tekstilci bir ailenin ikinci işi olarak kurulan Güven Asa şirketi, uzun yıllardır Balıkesir’in Gümeç bölgesindeki zeytinliklerden toplanan ürünleri A sınıfı üretim tesisinde işleyip hem iç hem de dış piyasaya sürüyor. Asiltane ise ailenin üçüncü kuşak temsilcileri tarafından gurme pazarı hedeflenerek geliştirilen bir marka.

Asiltane Yağları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan İstikbal, dedesinin kişisel merakı olarak başlayan zeytincilik işine zaman içinde aşık olduğunu ve artık fabrikada yatıp kalktığını söylüyor. Ağabeyiyle birlikte kendilerini bu işe adadıklarının altını çizen İstikbal, bulundukları verimli topraklarda binlerce yıldır üretilen zeytinlerin dünyaya yayılmasına baş koymuş.

İtalya ve İspanya örnekleri incelendi

Ege’de dünyanın en kaliteli zeytinlerinin yetiştiğini ancak konu global zeytinyağı markasına gelince İspanya ve İtalya’nın gerisinde kalındığını hatırlatan Hasan İstikbal, açığın kapatılması için 360 derece çözümlere odaklandıklarını vurguluyor. Bunun ilk adımı fabrikayı kurarken İtalya ve İspanya’daki örnekler incelenerek atılmış. “Türkiye’nin tek A sınıfı zeytinyağı üretimi tesisini kurduk” diyen İstikbal ailesinin ikinci adımı ise verimliliği artırma çalışmaları olmuş. Buradaki süreci de şöyle anlatıyor: “Hem kendi bünyemizde çalışan hem de dışarıdan danışmanlık aldığımız ziraat mühendislerini Cordoba ve Bari Üniversitelerine gönderdik. Ağaç başına verimi artırmak üzere eğitim aldılar. Zeytin ağacının bol ve kaliteli ürün verebilmesi uygun ve doğru bakımla ilişkili. Bunun için toprağın da verimli ve canlı olması gerek. Mühendislerimiz sertifikalarını aldıktan sonra Ege’de pilot çalışmalar yaptık. Olumlu sonuçlar aldık.”

Asiltane’nin sıradaki adımı mühendislerin bilgilerini bütün çiftçilere öğretmek. Bunu bölgedeki sürdürülebilir tarım için sosyal sorumluluk çalışması olarak da gördüklerini anlatan Hasan İstikbal, şubat ayında köylerde çiftçi ve tayfa eğitimlerine başlanacağını ifade ediyor. Eğitimler kapsamında zeytin ağacı bakımı, zeytin sineği ile mücadele, budama teknikleri ve zamanlaması, doğru ilaçlama ve sulama yöntemleri konularında eğitimler verilecek.

Hasan İstikbal, “Bu çalışmayı daha sonra periyodik hale getirerek tüm sektöre yaymayı planlıyoruz. Sürdürülebilir bir etki yaratmak adına yapacağımız bu çalışmaların ‘yok yılı’nda verimliliği maksimum oranda artıracağına ve zeytinlerin kalitesinde de ciddi anlamda farklılık olacağı inancındayız” diyor.

DEDE KURDU, TORUNLAR DÜNYAYA AÇIYOR!

Üç kuşak tekstilci bir aile olduklarını söyleyen Hasan İstikbal, hazır giyimde Micca ve Spoza markalarını ürettiklerini belirtiyor. Zeytin tutkusu ise dedeleri Turgut Gençal’dan miras. Gömeç’teki A Plus sertifikalı fabrikaya 10 milyon doların üzerinde yatırım yaptıklarını anlatan İstikbal, uzun yıllar Güven Asa markasıyla üretim yaparken, Asiltane ile yurtdışına açılmayı hedeflediklerinin altını çiziyor. “Kendi bahçemizde 50 bin adet zeytin ağacı işliyoruz. Yıllık 3 bin ton zeytinyağı üretiyoruz. Ege ve Balıkesir Üniversiteleri ile işbirliği yapıyoruz. İtalya ve İspanya’ya sürekli teknisyenler gidiyor” diyen Hasan İstikbal’in rotasında Japonya, Amerika ve Dubai var. Plana göre Asiltane bu yıl Dubai ve New York fuarlarına katılarak uzak ülkelerde görücüye çıkacak. Asiltane, 11 bin metrekaresi kapalı, toplam 23 bin metrekarelik alanda üretiliyor. Tesisin günlük 600 ton sıkım ve 3 bin ton depolama kapasitesi var. Depoyu yerin yedi metre altında uygun nem ve ısı koşulları oluşturarak kurduklarını anlatan İstikbal, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Tüm sistemi yurt dışında yaptığımız uzun araştırmalar sonrasında oluşturduk. Osmos arıtma sistemi ile zeytinlerin iki kez yıkanmasından tutun, bahçelerde toplanma yöntemlerine kadar her detayın üzerinde çalıştık. Zeytinyağına sadece iş değil, bir bölgenin tarihi yaşam tarzını sürdürülebilir kılma felsefesiyle bakıyoruz.”

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar