Liberaller aranıyor

Ömer Faruk ÇOLAK
Ömer Faruk ÇOLAK EKONOMİ ATLASI dunyaweb@dunya.com

Adam Smith, bir mucize olsa da, mezarından kalksa, şu an ki dünya ekonomisinin durumuna baksa ne derdi acaba? Her halde bu benim teorisini oluşturduğum liberal ekonomi demezdi. Çünkü Smith şöyle bir tablo ile karşı karşıyadır:

Liberal demokrasinin öncü ve savunucusu kimliğini taşıyan ABD, bir taraftan Komünist Çin ile ben biraz korumacı olmak istiyorum, gel anlaşalım derken, karşısındaki Komünist ülkenin lideri Xi Xinping ise daha fazla liberalizm istemektedir. Yetmedi, ABD Başkanı Trump, çarşamba günü görüştüğü Kuzey Kore lideri Kim Yong-Un'a övgüler düzdü, onunla bulunmaktan dolayı şeref duyduğunu söyledi.

ABD Başkanı, geçenlerde de zenginlerin sosyalist olduğunu söylerken, İngiltere'nin muhafazakar, serbest dış ticareti ve küreselleşmeyi savunan dergisi, "The Economist" de bir hafta önce ABD'de "Y" kuşağı gençlerinin sosyalizme nasıl meyil ettiklerini yazdı.

Türkiye'de ise liberalizmi savunan, muhafazakar AKP iktidarı; yıllarca "Dinozor" muamelesi yaptığı, son 69 yılda sadece sekiz buçuk yıl iktidar olma şansı bulan sosyal demokratların, bu kısa dönemde uyguladıkları politikalardan birisi olan "tanzim satış" uygulaması ile enflasyonu durdurmaya çalışmakta. AKP bununla da kalmadı ulus devleti savunduğu için ırkçılık ile suçladığı Kemalistler'in düşüncesine sahip çıkıp, alanları dolduran seçmenlerine "tek millet" yeminini ettirmekte.

Diğer yandan ülkemizde hür teşebbüsü yani özel sektörü ve liberalizmi savunan işveren örgütleri, son bir yıldır her hafta müjde paketi olarak açıklanan kurtarma paketlerini yeterli bulmamakta, sürekli yeni teşvikler istemekte.

Sistemin adı: Devlet kapitalizmi

Bu kesim her bir teşvikin ekonomiye devlet müdahalesi olduğunu unutmuş görünmekte. İş dünyasının önemli temsilcileri adeta şunu söylemekteler:

İşler yolundayken liberaliz, kötü gittiğinde devletçiyiz, hatta Trump'ın ifade ettiği gibi sosyalist bile oluruz. Yaşananlar ibretlik. Benim aklıma 2011 yılında yönetmenliğini Yüksel Aksu'nun yaptığı "Efe Köy Entel Köye Karşı" filmi geldi. Entellerin AB'den fon alıp ekolojik tarım yaparak çok para kazandığını gören Muhtar Ali, imama ne diyordu: "Eğer para kazanacaksam anarşistte olurum, komünist de olurum."

Hal böyle iken, sosyalistler hala yaşananları liberallerin yaptığını sanıyor. Ortada liberal falan kalmadı, herkes devlet kapitalisti, ülke fark etmiyor, sistemin adı da "devlet kapitalizmi". Liberal arıyoruz ama bulamıyoruz. İlan mı versek? Ola ki bir çıkıp gelirse bal mumu müzesine heykelin koyalım. Altına da "21. yüzyıl da bulduğumuz tek liberal" yazarız.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Enflasyon çarpar 27 Ekim 2021
Enerji Krizi 06 Ekim 2021
Dış ticaret ve istihdam 15 Eylül 2021
Yeni Bretton Woods 01 Eylül 2021