Libra ile dijital para dünyası yeniden şekillenecek

Şerafettin ÖZSOY
Şerafettin ÖZSOY Dijital Dünya ve Girişimcilik serafettinozsoy@gmail.com

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar son yıllarda adından oldukça söz ettirmişti. Fakat geçtiğimiz yıl Bitcoin’in fiyatındaki aşırı dalgalanmalar ve spekülasyonlar kripto para dünyasına olan güveni ve dolayısıyla ilgiyi de önemli ölçüde azalttı.

Facebook ise bugünlerde dijital para dünyasına olan güveni geri getirebilecek bir adım attı ve blokzincir temelli kendi dijital parasını çıkartmaya karar verdi. 2020 yılında piyasalarda yer alması beklenen Libra ile birlikte Facebook dijital para dünyasında kendine önemli bir yer açmaya hazırlanıyor. Haziran ayında Libra’ya ait “White Paper” yayınlandı. Libra.org ‘ta da sanal para birimi hakkında geniş bilgi sunuluyor. Facebook, Libra için Calibra isimli özel bir dijital cüzdan uygulaması da geliştirdi. Böylelikle ödemelerin akıllı cihazlardan kolaylıkla yapılabilmesini sağlayacak.

Facebook’un güven sorununa odaklandığını ve öncelikli hedef olarak Libra’nın fiyat istikrarı sağlayabilmesi ve kullanıcılar tarafında güvenle kullanabilmesine odaklandığı belli oluyor. Ayrıca Facebook Libra’nın yönetiminde tek söz sahibi olmayacağını ifade ediyor. Libra’nın bağımsız yönetilebilmesi için Libra Association kuruldu ve kurucu ortak olarak aralarında Mastercard, Visa, Spotify, Uber, Vodafone gibi dünyanın en önemli firmalarını da dahil etti. Yönetimde Facebook diğer kurucu ortaklarla eşit söz sahibi olacak.

Facebook hem kendisi hem de WhatsApp gibi sahip olduğu diğer şirketlerle beraber milyarca kullanıcıya sahip bir dijital dev. Dolayısıyla bu kadar çok kullanıcıyla beraber dijital para sisteminin seyrini bir anda değiştirebilecek bir güce sahip.

Facebook’ta hali hazırda reklamlar, oyunlar ve uygulama içi satın almalar ile sosyal e-ticaret alanlarında ödeme işlemleri gerçekleşiyor. Bu nedenle sadece kendi içindeki ödeme işlemleri için bile Libra’yı konumlandırabilirse ortaya çok büyük hacimde bir para transferi çıkıyor. Ayrıca Facebook ve WhatsApp kullanıcısı olup da finansal erişimi olmayan önemli büyüklükte bir kitle de var. Libra’nın kuruluş vizyonunda bu kitleleri yalın bir şekilde finansal hizmetlerle buluşturma hedefi olduğunu da görebiliyoruz.

Facebook Libra ile uluslararası ödemelerdeki darboğazları da açmayı hedefliyor; çünkü ülkeler arasında siyasi ve ekonomik çekişmeler bir anda uluslararası para transferinin yapılmasını durdurabiliyor. Özellikle de ABD-Rusya, ABD-Çin ve ABD-İran arasında tansiyonun yükseldiği dönemlerde sadece bu ülkeler arasında değil genel olarak bu ülkelerle iş yapan diğer ülkelerdeki uluslararası para transferleri de sekteye uğrayabiliyor. Bu nedenle piyasalarda uzun zamandır ülkelerden bağımsız, dijital ve 7/24 işlem yapılabilen para birimlerine olan ihtiyaç herkes tarafından hissedilmekteydi. Fakat Bitcoin gibi kripto para birimlerinin fiyat istikrarsızlığı ve yasa dışı işlemlerin finansmanında kullanıldığı gibi olumsuz algılar nedeniyle mevcut kripto paralar bu ihtiyaca yeterince cevap veremedi. Piyasaları heyecanlandıran ise Libra ile birlikte bu boşluğun doldurulabileceği umudunun ortaya çıkması. Hatta Forbes Media Genel Yayın Yönetmeni Steve Forbes, Libra’nın küresel para birimi olarak ABD Doları’nın yerin alabileceğine inandığını söyledi.

Facebook ve Google gibi şirketlerin en önemli kozu kendilerinde toplanan bilgi. Kim neyi seviyor, nereleri ziyaret etmiş, hangi filmleri izlemiş gibi sosyal hayatımıza yönelik birçok veriyi paraya dönüştürebiliyorlar. Eğer Facebook dijital para alanına girerse bu sefer kimin ne beğendiğinden öte insanların alışveriş alışkanlıklarına dair tüm verilere sahip olabilecek. Bu da veri analitiği ve yapay zeka açısından bambaşka bir potansiyeli ortaya çıkarmak demek. Bu nedenle Facebook’un Libra ile ortaya koyacağı katma değerin boyutu beklenenden çok daha büyük olabilir.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar