28 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Madenciler yeni yasayı bekliyor...

Maden sektöründe çok yönlü darboğaz nasıl çözümlenebilir? Sektör yetkilileri, beklemede olan tasarının ivedilikle yasalaşmasını istiyor.

Maden izin ve ruhsatlandırma işleminin 2015'te Enerji Bakanlığı'ndan Cumhurbaşkanlığına alınmasından bu yana sektörde bir karmaşa yaşanıyor. Bugünkü DÜNYA'da arkadaşımız Erkan Çakan‘ın ayrıntılı haberi, sektördeki darboğazı çok yakından değerlendiriyor. Haberde, yılın ilk yarısındaki yüzde 13'lük daralmanın ve ihracatta yüzde 15'lik değer kaybının yaşandığına yer verilirken, bu durumun ortaya çıkmasında maden izin ve ruhsatlandırma işlemlerindeki yetki değişmesinin yattığı ileri sürülüyor.

Madencilik sektörüne kuşbakışı bakabilen bir maden işletmecisi bana şu bilgiyi verdi:

• Mevcut kanunda olumsuzluklar var. Ama bu kanun bile tam olarak uygulanmıyor. Başvurularımız ya reddediliyor, ya da cevap bulamıyor. Yeni yasada işlemlerin Enerji Bakanlığına bağlı olarak düzenlenmesi yerinde olacaktır.

Madenciler taleplerini açıklıkla ortaya koyuyorlar. Bu taleplerden öne çıkan konuları ben şöyle değerlendiriyorum:

• Ruhsat konusunun daha kısa sürede ve nesnel koşullara bağlanması ve devlet hakkının makul düzeye indirilmesi.

• Orman izin süreçlerinin hem hızlandırılması, hem de orman bedellerinin kabul edilir ölçülere getirilmesi.

• İşletilemeyen ruhsatlı alanlarda edimlerin dondurulması.

Sektör temsilcileri, izin/denetim kargaşasının sonuçlandırılması için yeni bir yasaya işaret ediyorlar. Bununla yeniden güç kazanacaklarına, ihracatın yeniden artabileceğine inanıyorlar.

Yeni yasa taslağına karşı bir itiraz da var: TMMOB Maden Mühendisleri Odası, tasarının sektör açısından somut iyileştirme öngörmediğini savlıyor. Bu tasarının uluslararası şirketlerin etkisiyle hazırlandığı kaygısını taşıyor. Oda, yeni tasarıda küçük ve orta ölçekli maden işletmelerinin ‘'görmezden gelindiğini" öne sürüyor.

Madencilikte yasal bir değişim olması gerektiği kesin...

BUGÜNÜN SÖZÜ
Polonya Adalet Bakanı 'İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmak istediğini açıklayınca, ülkesinde çok yönlü protesto gösterileriyle karşılaştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Kaan Berker "ve devlet hakkının makul düzeye indirilmesi"? Zaten düşük olan devlet hakkının daha da düşürülmesi mi istenmekte???