Marka ve Taxi

Semih YALMAN
Semih YALMAN BUGÜN MARKANIZA BİR BAKIN semih.yalman@dunya.com

Kanımca bir şehrin algısını etkileyen ilk 5 temas noktasından biri "Taxi" ve "Taksici" şeklinde adlandırılan şehir temsilcileri. Herhangi bir toplu taşıma aracı (uçak, otobüs, raylı sistem vb.) ile ulaştığınız şehirde öncelikli kullanılan ve sizi son seyir noktanıza götürecek taşıt Taksi.

Londra'da en eski müesseselerin arasında yer almakta "black cab" siyah Taksi organizasyonu. Adını konforlu ve geniş arka alanı olan, çoğunlukla siyah renkte olan tek tip ferah araçlardan alıyor. Adeta atların çektiği geçmişte kullanılan kapalı faytonların motorlu şekli. "Siyah Taxi" den daha ilginci onu kullanan şöförleri. Bu aracı kullanabilmek için Londra'daki tüm sokakları ve arterleri ezberlemek zorundalar. Eskiden bunu bisiklet ile yapıyorlarmış. Sonrasında özel sınava alınan bu kişiler "gps" yardımı olmaksızın ulaşım noktalarına en doğru yoldan gidebiliyorlarsa bu araçlarda görev yapabiliyorlar. Hedeflenen Londra'ya indiğiniz an itibarı ile güven duyacağınız ve hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlayan bir sistem.

Londra'nın tam tersine New York da bindiğiniz bir "yellow cab" sarı Taksi hem rahatsız, hem pis, hem de çoğunlukla çalışan kişinin farklı ülkelerden gelip İngilizce'yi tam olarak bilmeden bu işi yapması sebebiyle güvenilir değil.

Her iki noktayı karşılaştırdığımda Londra'ya değer katan bir müessese olan Taksi New York şehrine zarar vermekte.

İstanbul'da farklı tecrübeleriniz olmuş olabilir. Farklı tip Taksi model üreticilerinin konfor ve güvenlik konularına eğilmeye çalıştığını görebiliyoruz.  Londra'da olduğu gibi bir standart dan bahsetmek için henüz erken. Ancak geçen hafta Etiler- Yeniköy hattında bindiğim bir Taksi çalışanından bir çok şey öğrendim.

Bakınız bir grup Taksi çalışanı (ben onlara şehir temsilcisi demek isterdim) toplumdaki itibarlarının düzeltilmesi, trafik sistemindeki yolcu indirme bindirme sistemi, farklı güzergahlardaki acil yol kullanım hakları için kendi inisiyatifleri ile "Birleşik Taksiciler Derneği" isminde bir dernek kurmuşlar. Şu anda 3000 üyesi bulunan dernek Taksi çalışanın intizamı, aracın temizliği gibi konulardan tutun oluşturdukları telsiz hattı ile bir birlerine yol durumu ve diğer kolaylık sağlayacak konular ile alakalı yardımcı olmakta. İstanbul için önemli bir itibar noktası olduklarını düşünen bu dernek üyeleri Taksi müessesini zedeleyecek davranış ve  düzenlemeler ile ilgilide çözümler aramakta.

İstanbul markasının bünyesindeki çok önemli bir marka olan Taksi için fevkalade önemli bir çalışma şeklinde gördüğüm bu örgütlenmeyi alkışlıyorum.

Sonuçta gerçek anlamda şehir adına bir bilgi merkezi önemini taşıyan Taksi ve çalışanları kanımca bir şehrin temsilcilerinin başında gelmekte.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Marka ve arayışlar 11 Mayıs 2012
Marka ve sorumluluk 04 Mayıs 2012
Marka ve sosyal girişim 27 Nisan 2012
Marka ve kalite 20 Nisan 2012
Marka ve Fast-Fashion 13 Nisan 2012
Marka ve öncelikler 23 Mart 2012
Marka ve patates cipsi 16 Mart 2012