16 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Melek yatırımcılığa 'beyaz yakalılar' da katılıyor

Melek yatırımcılık bizim için yeni olan bir kavram. Türkiye’de melek yatırımcılarla ilgili düzenleme 15 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe giren “Bireysel katılım sermayesi yönetmeliği” ile hayata geçti. Ve bugüne kadar 3 milyon liralık melek yatırım yapıldı. 

Arkadaşımız Özlem Ermiş Beyhan’ın haberinden bu konuda yeni bir adımın atılmakta olduğunu öğreniyoruz. Yıllık gelirleri 260 bin liranın üzerinde olan “beyaz yakalılar” ın melek yatırımcı olmaları için yeni bir düzenlenmenin Meclis’te olduğu bilgisi haberde yer alıyor. Bu düzenlemenin kabulü durumunda “beyaz yakalı melekler”in gelir vergisinden yüzde 75, yüzde 100 indirimle melek yatırımcı olmalarına imkan sağlanacak. 

Şimdi önce bu yeni kavramın, melek yatırımcılığın ne olduğunu ele alalım: 

Melek yatırımcı kuruluş aşamasında ya da zor durumda olan iş fikri sahiplerinde potansiyel görerek, ona finansman sağlayan kurum ya da kişilere verilen isimdir. 

Melek yatırımcı yalnızca yatırdığı paranın geri dönmesini sağlamak, katkısıyla katma değer yaratmak düşüncesiyle hareket etmez. Verdiği destekle elde edilen başarının manevi hazzını yaşamak ister. 

Melek yatırımcıların durumlarına baktığımızda bunların çoğunlukla 35 yaş üstü olgun kişiler, şirket sahipleri olduğunu görüyoruz. 

Yeni düzenleme ile bunlara yüksek gelirli beyaz yakalı melek yatırımcılar da eklenecek. Böylece bugün 258’i lisanslı olan 450 melek yatırımcıların sayıları hızla artarken, bugüne kadarki 3 milyon liralık melek yatırım portföyü de hızla ivmelenerek daha yüksek rakamlara çıkabilecek. 

Türkiye’de üniversite bitirmiş, bir iş fikrine sahip, projesi olan birçok genç yeterli finansal destekleri olmadığı için projelerini devreye sokup üretime geçemiyorlar. Yaratıcılıkları ve inovatif projeleri köreliyor. Bu tür başlangıç aşamasındaki gençlere KOSGEB gibi kuruluşların hibe içeren bazı fonları bulunuyor. Ancak, bunlar talepleri tam olarak karşılayabilecek büyüklükte ve yeterlilikte değil. 

O nedenle melek yatırımcı sayısının artmasının büyük önemi var. Dünya melek yatırımcı bilgileri de bu önemi ortaya koyuyor. Amerika’da 2013 yılında melek yatırımcı sayısı 300 bine ve yaptıkları yatırım 25 milyar dolara ulaşmış durumda. Avrupa’da da 2013 yılında 71 bin melek yatırımcı 5.5 milyar euroluk yatırımla ülkelerinin ekonomisine girişimci kazandırmışlar. 

Bu rakamlar hem ülkemizde melek yatırımcılık konusunda önümüzde önemli yol olduğunu hem de bu yolda yeni projeler geliştirerek önemli imkanlar sağlayabileceğimizi gösteriyor. Genç işsizler oranının yüzde 19’ların üstünde olduğu ülkemizde melek yatırımcılık geliştikçe bu gençler arasında yatırım fikri olanlar kendi işlerini kuracakları gibi, genç işsizlik oranını da aşağıya çekeceklerdir. Beyaz yakalı melek yatırımcıların devreye girmesi de melek yatırımcı sayısını artıracağı için önemli bir gelişmedir...