Merkel- Rusya: Hem dış politika, hem ticaret

Ahmet COŞKUNAYDIN
Ahmet COŞKUNAYDIN ahmetcoskunaydin@hotmail.com

Başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünya, fokur fokur kaynarken, bir ziyaret gözlerden kaçmamalı. Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Rusya ziyareti mercek altına alınmalı.

Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde ön planda, Ortadoğu, Irak, İran ve Libya konuları ele alınırken, tabii Ukrayna meselesi de masaya yatırıldı. Ukrayna, özellikle Rusya için hem stratejik olarak hem de akraba topluluk olarak Rusya'nın güvenliğinde adeta bir anahtar rol oynuyor.

Rus uzmanlar, Merkel'in Rusya ziyareti ve ardından Putin ile yaptıkları görüşmeler sonrası, 'Ukrayna sorunu can alıcı sorun olmaktan çıktı !' şeklindeki yorumları, sorunun en azından şimdilik uyumaya ter edildiği şeklinde yorumlanabilir.

Merkel, Almanya'nın içlerinde Libya'nın da bulunduğu sancılı ülkelerde yaşananlar ile en azından, Türk tezlerini de en iyi bilen Putin'den görüş alması, sağlıklı kararlar alması açısından olumlu olarak değerlendirilebilir.

Buraya kadar, buluşmanın kabaca siyasi ayağına değinildi. Asıl perde arkasında ise Almanya- Rusya ekonomik ve teknolojik işbirliği vardı. Almanya, Rusya'nın en birinci doğal gaz müşterisi. Alman sanayinin her türlü maden ve benzeri gereksinimlerinin kaynağı ve tedarikçisi Rusya.

Rusya olmasa, Alman sanayi üretimi durma noktasına gelir.

Kremlin verilerine göre Almanya, Rusya'nın dış ticaretinde, Çin Halk Cumhuriyetinden sonra ikinci sırayı alıyor.

2019 Ocak- Ekim ayları arasında iki ülke arasında ki dış ticaret hacmi, 43.8 milyar dolar olarak gerçekleşmiş bulunuyor. Yıl sonuna kadar olan dönem eklendiğinde, bunun daha yukarılara çıkacağı kesin.

Almanların Rusya federasyonunda yaptığı yatırım tutarı ise 20 milyar dolar.

Artık kendisi de bir dış yatırımcı haline gelen Rusya'nın da Almanya'da bulunan yatırımlarının toplamı 9 milyar dolara ulaşmış bulunuyor.

İki ülke arasında değeri ve yatırım miktarı milyarlarca doları bulan enerji projeleri söz konusu.Bunlardan bir tanesi de Amerika Birleşik Devletlerinin karşı çıkmasına karşılık yürüyen ve önümüzde ki 5 yıl içinde bitmesi planlanan Kuzey Akımı-2 projesi.Bu proje, Almanya'yı doğrudan Rus gazına bağlayacak bir proje.

Almancayı adeta ana dili gibi bilen Putin'in, Almanya'yı bu kadar önemsemesinin anlamı daha da iyi anlaşılabilir.

Bir yanda savaş, bir yanda ekonomik işbirliği...

Hangisi daha iyi diye sormaya gerek yok. Tabii ki ekonomik işbirliği...

Rusya ve Almanya bunu yapıyor...

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar