Merkez Bankası faizi aslında indirdi

Alaattin AKTAŞ
Alaattin AKTAŞ EKO ANALİZ ala.aktas@gmail.com

✓ Merkez Bankası uygulamadığı yüzde 8.25'lik faizi yüzde 10.25'e çıkardı; ama unutmayalım fiili faiz yüzde 10.65 dolayında. Şimdi Merkez Bankası faizi artırmış ve sıkılaştırmaya mı gitmiş oldu?

✓ Politika faizinin yüzde 10.25 olarak belirlenmesiyle gecelik faiz otomatik olarak yüzde 11.75'e, GLP faizi de yüzde 13.25'e çıktı.

✓ Merkez Bankası piyasayı fiili faizi aşağı çekmek anlamına gelecek şekilde haftalık repo ihaleleri yoluyla fonlayamayacağına göre bundan sonra fonlama gecelik borç vermeye ve geleneksel ihalelere kaydırılacak gibi görünüyor.

Merkez Bankası’nın politika faizi olarak lanse ettiği haftalık repo ihale faizini yüzde 8.25’ten yüzde 10.25’e çıkarması pratikte bir artış değil, bir faiz indirimi operasyonudur.

Yüzde 10.25’lik oran en azından şu dönemde muhtemelen uygulanmayacak ve görünürdeki bu artış haftalık repo ihale faizine bağlı diğer fonlamalardaki faizlerin artırılmasına yarayacaktır.

Eğer Merkez Bankası piyasayı yüzde 8.25’lik faizden fonluyor olsaydı, yüzde 10.25 tabii ki bir artışa işaret edecekti. Oysa biliyoruz ki fiili faiz yüzde 8.25’in çok çok üstünde.

Merkez Bankası önceki gün (23 Eylül) piyasayı ortalama yüzde 10.65 faizle fonladı. Sevimsiz geç likidite penceresine yine başvuruldu, buradan 25.5 milyar liralık fonlama yapıldı. Geç likidite penceresinden olan fonlama, kotasyon yoluyla olan fonlamanın yaklaşık yarısı, toplam fonlamanın ise yüzde 10’una yakın bir büyüklüğe erişmiş oldu.

Şimdi Merkez Bankası önceki gün itibarıyla yüzde 10.65 düzeyinde oluşan ortalama fonlama maliyetini haftalık repo ihale faizindeki yeni oran düzeyine, yani yüzde 10.25’e çekerse buna faiz artışı denilebilir mi?

Faiz indirmeye ne zamandan beri sıkılaştırma deniliyor?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun dünkü toplantısından sonra yapılan açıklamada kredilerin etkisiyle ekonominin hızla toparlandığı ve bunun da enflasyonu olumsuz etkilediği belirtildi. Açıklamada bu konuda şu görüşlere yer verildi:

"Enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörülmüştü. Ancak, güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir."

İyi güzel de, piyasayı zaten yüzde 8.25'in çok üstünde bir faizle, girişte belirttik son olarak yüzde 10.65'le fonlamışsınız, şimdi sıkılaştırma diye ilan ettiğiniz faiz yüzde 10.25!

Demek ki ya yüzde 10.25 uygulanmayacak ya da "ekonomiye yeni bir katkıda bulunulup" düşürülen faizle sıkılaştırma gerçekleştirilmiş olacak.

Gecelik faiz yüzde 11.75 GLP faizi yüzde 13.25 oldu

Merkez Bankası 2018’in mayısında aldığı karar doğrultusunda yalnızca haftalık repo ihale faiz oranını ilan ediyor; gecelik faiz ile geç likidite penceresi faizi haftalık faize göre otomatik olarak belirlenmiş oluyor.

Haftalık repo ihale faiz oranının yüzde 10.25’e çıkarılmasıyla birlikte geç likidite penceresi faizi artı 1.50 puanla yüzde 11.75’e, geç likidite penceresi faizi de gecelik faize göre artı 1.50 puanla yüzde 13.25’e çıkmış oldu.

Merkez Bankası halen yüzde 10.65’lerde bulunan ortalama fonlama maliyetini aşağı çekemeyeceğine göre demek ki fonlamada biraz önce belirttiğimiz oranlar devreye girecek.

Giderek yükselme eğilimi gösteren ve son olarak yüzde 10.65’e kadar gelen ortalama fonlama maliyeti bile piyasadaki kur yangınını söndürmeye yetmediğine göre Merkez Bankası’nın piyasayı yüzde 10.25’lik yeni faizle fonlaması beklenemez. Bu, yangına benzin dökmek olur. Şu durumda Merkez Bankası fonlamayı yüzde 11.75’lik gecelik borç verme kanalına kaydıracak gibi görünmektedir. Geleneksel yöntemle olan ihaleler yoluyla fonlamanın da sürmesi beklenmelidir. Bu ihalelerde faiz son dönemde yüzde 11.50 dolayında oluşmaktadır.

Nasıl olsa faiz artırmış oldun...

Bazen 0.50 puanlık, 0.75 puanlık farklar öyle büyük anlamlar taşıyor ki... Dünkü kararda olduğu gibi...

Şimdi Merkez Bankası faiz artırmış oldu mu, görünürde oldu. Madem adın artık "Faiz artıran Merkez Bankası", oran yüzde 10.25’e değil de yüzde 10.75’e, yüzde 11’e çekilseydi, hiç olmazsa ortalama fonlama maliyetinin üstünde bir düzey belirlenmiş olurdu ve böylece, en azından "göstermelik artış" eleştirisi gündeme getirilmezdi.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar