4 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Merkez'den enflasyona karşı yapısal önlemler önerisi

Arkadaşımız Mehmet Kaya’nın haberinde, Merkez Bankası’nın son 8 yılda enflasyondaki katılık ve kalıcılık nedenlerinin etkisini ortaya koyduğunda, enflasyonla mücadelede eldeki araçlarla belirli bir sonuç alındığı, ancak bu aşamadan sonra, yapısal önlemler içeren yeni araçları devreye sokarak mücadele edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Arkadaşımız Mehmet Kaya, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ve Genel Kurul'da yaptığı konuşmalara ve bu yılın ilk enflasyon raporuna dayalı olarak yaptığı haberinde, enflasyondaki yükseliş eğiliminin katılık ve kalıcılık sorunlarına dayalı olduğunu belirterek, “yapısal önlemlerin” öne alınarak mücadele edilmesi gerektiği bilgisini veriyor.

Haberde son dönemde enflasyonla mücadelede direnç oluşturan iki unsurun katılık ve kalıcılık sorunları olduğu açıklanıyor. Bankanın buna karşı mücadelede önlem olarak yapısal önlemlerin, ana unsur olarak kullanılması gerektiğini vurguladığı belirtiliyor. Bankanın, enflasyonla mücadelede halen devam eden mevcut araçlarla belli bir noktaya gelindiğini belirterek, bu aşamadan sonra farklı çözümlerin üzerinde durulmasını önerdiği ortaya konuluyor.

Merkez Bankası'nın bu yılın ilk enflasyon raporunda yapılan analizde özellikle son dönemde hizmet sektöründe fiyatlama davranışlarının katılığı net olarak gösterdiği haberde vurgulanıyor. Bankanın raporda ayrıca 2009-2017 döneminde enflasyona katkı yapan temel unsurları sıralarken, “Temel mal gruplarında çekirdek enflasyona katkı yapan en yüksek grubun döviz kuru ve buna bağlı olarak ithalat fiyatlarının üretici fiyatları üzerinde yarattığı baskı” olduğu belirtilerek, ele alınan dönemde 5.1 puanla döviz kurunun en fazla baskı yaptığının altı çiziliyor. Bunun yarattığı katılığın 2009-2017 döneminde yüzde 10’luk hizmet grubundaki fiyat artışlarının 5.2 puan artışına neden olduğu belirtiliyor.

Bankanın ikinci unsur olarak gösterdiği kalıcılığın, enflasyonun dönemsel olarak yükselmesinin ardından, eski seviyesine dönmeye gösterdiği direnç olduğunu belirterek, son döneme bunun da belirleyici olduğunun altını çiziyor. Merkez Bankası “katılık ve kalıcılığı” enflasyonla mücadelede klasik araçlarını yetersiz kıldığını belirterek,”Yapısal önlemlerin” ön plana alınması gerektiğini vurguluyor.

Merkez Banhkası, bunun için gıda fiyatları, yönlendiren ve yönlendirici fiyatlar, kur riskinin yönetilmesi konularında hükümet ile ortak hareket etmeyi ön plana aldığını açıklıyor. Buna bağlı olarak vergiler ve ücret artışları, kiralar, dolarizasyonla mücadele, yüksek oranlı ithal girdi kullanımı ve rekabet-verimlilik konularında geniş bir yelpazede analiz ve değerlendirmeler yaptığı bilgisine de haberde yer veriliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.