Mücbir sebep / korona

Şefik ERGÖNÜL
Şefik ERGÖNÜL İHRACAT SOHBETLERİ sefik@utided.org

Bugünlerde hep bu taçlı şeytanla yatıp kalkıyoruz.

Hayatımızın her anını etkilediği ve tüm yaşam biçimlerimizi değiştirmeye zorladığı da açık bir gerçek. Hakkındaki gerçeklerle üfürükler birbirine karışmış vaziyette, özellikle sosyal medyada doru yanlış, haber video tam gaz yol alıyor.

Sosyal medyanın en onarılmaz özelliği olan, teyit edilmemiş amma hoşumuza giden bilgilerin hemen paylaşılması, krizin algılanmasının yönünü değiştirdiği gibi, panik yaratmada da üstüne yok.

Kuşkusuz, çok ciddiye alınması gereken bir olayla karşı karşıya gelmiş bulunuyoruz.
Ancak olayı incelediğimizde, büyük tehlikenin ölüm tehlikesinden ziyade tedbirsizlik olduğunu görüyoruz. Dünyanın yaşamış olduğu eski salgınlara ve krizlere oranla bu Covid-19 olayının getirdiği ölüm oranları yüzdesinin, göreceli olarak diğerlerine kıyasla bir hayli az olduğu dünyanın yetkili ağızları tarafından dile getiriliyor.

Olaylar bu yönde gelişirken, iş hayatı da bundan nasibini alıyor.

Üretimler ciddi boyutta aksamaya başladı.

Çin kaynaklı ham maddeye ve hatta makine ve ekipmana bağımlı olan üreticilerin hali hayli zor. Hele ilerleyen günlerde neler olabilecek bekleyip göreceğiz…

Bu arada ihracat yapanlar da hem endişeli ve hem de sıkıntılı. Zira üretimde yaşanabilecek olan olası sıkıntıların yanı sıra, taşımacılıkta da ortaya çıkabilecek aksamalar da ihracatçılarımızı tedirgin ediyor.

Taşımacılıkta dikkat edilmesi gereken konular için bakılacak yer Uluslararası Nakliyeciler Derneği’dir (UND) derim. Covid-19 salgınının taşımacılıkta yarattığı ve yaratacağı etkileri UND internet sitesinden izlemekte fayda vardır. Sohbetimizi yayına hazırlarken baktığım sitede gördüğüm haberin bağlantısını burada paylaşıyorum.

https://www.und.org.tr/sektorel-bilgiler/covid-19-salgininin-yuk-ve-yolcu-tasimaciligina-etkisi

Bu sayfada verilen ve Covid-19 için yayınlanan, benim de aşağıya kopyaladığım bir başka bağlantı da taşımacılıkla ilgili tedbir haberlerini veren bir interaktif haritanın bağlantısı.
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1CXFzUOhuVeiHbIXcD-NwF2eLOu2BlD2s&ll=48.72283216710008%2C25.342330500000003&z=4

Buralardan haberleri izlemekte fayda vardır çünkü bu sıkıntılar arasında ihracatçılarımızın yükümlülüklerini yerine getirememe gibi sıkıntıları doğabilir. İhracatçılarımızın da yaşanılacak sıkıntıların hangisinin mücbir sebep sayılabileceğini de dikkatle değerlendirmeleri ve gerekirse bunları yükümlülüklerini yerine getirememe nedeni olarak belirterek, olası tazminatlardan kurtulmaları mümkün olabilir.

Bir başka ve farklı bir sıkıntıyı da özellikle akreditifle çalışan ihracatçılarımızın yaşaması mümkündür.

Bilindiği gibi akreditifler, yükleme ve vesaik teslimi sürelerini kesin tarihlerle belirlemektedir. İhracatçılarımızın, Covid-19 nedeniyle uygulanan ve uygulanacak olan tedbirler nedeniyle akreditifli ihracatlarda mağduriyet yaşamamaları için bankaları ile yakın temasta olmalarını tavsiye ederim.

Zira, önceden tedbir alınmadığı takdirde, yükleme ve vesaik teslimlerinde yaşanabilecek sıkıntılar, ciddi zararlara neden olabilir.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
RCEP 24 Kasım 2020
İhracatın sorunu 17 Kasım 2020
Veri ve bilgi 27 Ekim 2020
Hatay 20 Ekim 2020
Sözleşmenin gücü 13 Ekim 2020
E-Ticaret, e-ihracat 22 Eylül 2020