Muhalefetin birleştiği ortak payda…

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Türkiye siyasi yeni partilerle arenası hareketlenirken, muhalefetin görüşleri de ortaklaşıyor. Muhalefet partilerinin tümünün ana gündemini kayyum uygulamaları ve ekonomik gidişat oluşturuyor.

TBMM’de temsili olan muhalefet partileri temsilcileri, iktidara yönelik ekonomik kararları eleştirirken, kayyum atamaları, hukuk ve adalet konusundaki sıkınlar için de ortak paydada birleşiyor. Muhalefet sözcüleri, seçimlerin 2021’de yapılmasının zorunlu olacağı görüşünü yinelemesi de dikkat çekici.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA ve Gelecek partilerine ziyaretleri sırasında, ekonomik gidişat, hukuk ve adalet gibi konularda olumsuzluk yaşandığı konusunda görüş birliği içerisinde olduklarını söylüyor. Kılıçdaroğlu, iktidarın icraatlarına eleştiride bu partilerle ortak görüşe sahip olduklarının altını çizerek, iktidarın 2023’e kadar dayanamayacağına inandıklarının altını çiziyor. HDP eleştirileri ağırlıklı olarak kayyum atamalarına yöneliyor. Son olarak HDP sözcüsü Ebru Günay’ın “Halkın iradesini sonuna kadar savunacağız” açıklamasını yaptığını görüyorum. HDP ayrıca nisandan itibaren “Ekonomik Gelişmeler Bülteni” yayınlama kararı aldı ve uyguladı. Bu bültenin ilginç yanı Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki illerin işsizlik oranlarına yer vermesi oldu.

Saadet Partisi Başkanı Temel Karamollaoğlu da, hükümeti eleştirirken, “Ekonomi pik yaptı diyorlar. Oysa dolar ve euro pik yaptı. Resmi işsizlik 4 milyon166 bin pik yaptı, dış borç 431 milyar pik yaptı. İktidar asla ekonomi konuşulsun istemiyor” değerlendirmesini yapıyor.

DEVA Partisi Başkanı Ali Babacan, partisinin il kongrelerinde iktidarı hukuk ve adalet açısından eleştiriyor, halkın seçme hakkının kayyum atamalarıyla çiğnendiğini belirtiyor. Babacan, dövizin yükselmesini önlemek için 120 milyar dolar rezervin harcanmasına karşın, yükselişin önlenemediğini söylüyor.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da il kongrelerinde “İktidar ülkeyi yönetmekten, ekonomiyi idare etmekten vazgeçmiş durumda. Sadece iktidardan nasiplenenler ve onların takımları refah içindeler” diyor ve “İktidarın, 2023’e kadar ayakta kalamayacağını” savunuyor.

Muhalefetin odaklandığı kayyum ve ekonomi konusunun ana gündemdeki yerini koruyacağı anlaşılıyor.

GÜNÜN NOTU:

KKTC‘deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turu Türkiye’nin desteklediği Tatar ile mevcut Cumhurbaşkanı Akıncı arasında geçecek.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar