Negatif reel bono getirileri ve varlık fiyatları

Fatma MELEK
Fatma MELEK PİYASA GÖZÜYLE fatma.melek@akbank.com

Koronavirüsünün sebep olduğu belirsizlikler, bazı ülkelerde tekrar yeni vaka sayılarında görülen artış ve global büyümeye ilişkin endişelerle birlikte global bono getirileri çok düşük düzeylerde seyrediyor. İkinci çeyrekte yaşanan derin daralmayı takiben, global imalat sanayi verilerinin V şeklinde bir toparlanmaya işaret etmesine rağmen, salgın öncesi ekonomik aktivite düzeyine ulaşmanın yıllar alacağı beklentisi, başlıca merkez bankalarının, faiz oranlarını en azından bir kaç yıl düşük seviyelerde tutacağı yönlendirmesini getiriyor. Salgın ile birlikte, orta-uzun vadeli potansiyel büyüme oranlarının daha düşük seviyede denge bulacağı görüşü de, bono getirilerinin gerilemesine ek destek sağlıyor.

ABD’ye baktığımızda; sıfır mertebesindeki faiz oranlarının en az 3 yıl daha bu seviyede kalacağı iletişimi yapılırken, Fed’in büyük ölçekli varlık alımları ile merkez bankası bilanço büyüklüğü 7 trilyon dolara yükseldi (milli gelirin yüzde 33’ü). ABD ekonomisinin toparlanmasında son dönemde görülen ivme kaybı ve yüksek işsizlik, ABD hükümetin de ek teşvik adımlarını beraberinde getiriyor. Bu durum bütçe açığının daha da artmasına yol açarak, Fed’den genişleyici para politikalarının devamını getirecek. Bono getirilerini baskılamak için getiri eğrisi kontrolü tedbirlerinin konuşuluyor olması ve hatta, bono alımının miktarı konusunda bir hedef vermeyen Fed’nin, fiiliyatta getiri eğrisini kontrol ettiği görüşü, bono getirilerinin de düşük seviyelerde baskılanmasını getiriyor. ABD’de bu süreçte enflasyon beklentileri yükselirken, reel tahvil getirileri negatif seviyelere geldi.

ABD’de, enflasyona endeksli devlet tahvillerinin reel getirisi (10 yıllık faizlerin reel getirisi) Ağustos başında yüzde - 1,08 ile rekor düşük seviyelere geriledi. Ayrıca, 10 yıllık hazine devlet tahvili getirisi ile 10 yıllık enflasyona endeksli devlet tahvili reel getirisi arasındaki farkı gösteren ve 10 yıllık bir yatırım ufkunda, piyasaların ortalama enflasyon beklentilerinin bir göstergesi olan 10 yıllık enflasyon telafileri de yüzde 1,66 ile salgın öncesi seviyelere yükseldi.

Sonuç olarak; enflasyon ve enflasyon beklentilerinin yükselmesine rağmen, ekonominin salgın öncesine dönmesinin uzun zaman alması beklendiğinden, Fed’in faiz artırımı yönünde aksiyon alması da beklenmiyor. Reel getiriler de negatif seviyelerde seyrediyor. Bu süreç de, farklı varlık sınıflarının değerlemelerine destek verdi: Hisse senedi piyasası ve doğal bir korunma olarak görülen altın fiyatları gibi.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Yeşil bir dünya 14 Eylül 2021
Sürdürülebilir Kalkınma 29 Haziran 2021