Niyet iyi, önemli olan uygulama

Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonominin temel sorunlarından olan enflasyon ve faiz konusunda yapılacakları anlattı. “Hiç olmadığı kadar etkin bir Merkez Bankası yeni dönem politikamızın temel hedefleri arasında yer alacaktır” dedi ve Merkez Bankası ile ilgili şu değerlemeleri yaptı:

■ Hiç olmadığı kadar etkin bir Merkez Bankası temel hedefimiz.

■ Merkez Bankası'nın bağımsızlığı spekülasyonlara konu edilemez.

■ Merkez Bankası piyasa koşulları ne gerektiriyorsa onu yapacak.

■ Merkez Bankası'nın hareket alanını genişleteceğiz.

■ Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz.

■ Merkez Bankası ile enflasyonun tek haneli rakama gerilemesi için adım atacağız.

■ Enflasyonla mücadelede tüm yük para politikasında olmayacak.

■ Temel önceliğimiz enflasyonun düşürülmesi.

Reel sektör firmalarından finansal kuruluşlara tüm kesimlerin koordinasyon içinde hareket etmesiyle, ülkenin sağlam temellere dayalı sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme ortaya koyacağını vurgulayan Albayrak, "Yeni sistem ve etkin koordinasyon amaçlı yeniden yapılandırılan ekonomi yönetimi ile ekonomi politikalarımızı kararlılıkla ve tutarlı bir şekilde uygulayarak makroekonomik hedeflere ulaşılacaktır. Yeni dönemde ekonomi politikalarının uyumu en üst düzeyde olacak, alınan kararlar hızla hayata geçirilecektir. Gerek firmalarımızın gerekse finans sektörümüzün koordinasyonuyla bu süreçte yerli ve yabancı yatırımcıların ekonomimize ilgisinin daha da artacağını göreceğiz" dedi.

Maliye ve Hazine Bakanlığı önemli bir bakanlık. Yeni yönetimde Başkan’ın Maliye ve Hazine Bakanlığı'na özel bir ilgi gösterdiği anlaşılıyor. Bakan olarak Albayrak, uygulanacak politikalarla ilgili kamuoyuna ön bilgiler verdi. Önemli olan Albayrak’ın sözünü ettiği değişikliklerin uygulamaya dönüşmesi.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018
Vizyon sahibi olmak 30 Temmuz 2018