NYT ve Wall Street Journal örneğiyle medyada krize rağmen başarı sırları

Garbis KEŞİŞOĞLU
Garbis KEŞİŞOĞLU DÜNYA'DA MEDYA gkesisoglu@gmail.com

COVID-19’un medyadaki etkileri derinleşirken iki temel gerçeklik çok belirgin biçimde ortaya çıktı. Birincisi, iyi gazetecilik yapan ve bu becerisini dijital platformlarla entegre edebilen gazeteler, yaşamaya devem edecek. Canlı örneği; The New York Times (NYT), Wall Street Journal ve Washington Post... Her üçü de pandemiye rağmen gelişiyor ve para kazanıyor. İkincisiyse, dijital dönüşümü başaramayan ve gelenekselde takılıp kalan gazetelerin hayatiyetini sürdüremeyeceği... Amerika’da bu kategorideki gazeteler, fırsatçı bazı fonlara neredeyse sadece binalarının fiyatına peşpeşe satılıyor.

Tüketici eğilimlerinde köklü değişimler

Biz bu yazımızda, salgına ve krize rağmen abone sayılarını artıran The New York Times ve Wall Street Journal gazetelerinin başarı sırlarını mercek altına alacağız. Ama önce, ABD ağırlıklı olarak genel ortama ana çizgileriyle bir göz atmakta yarar var.

Pandemi, tüketici eğilimlerini köklü biçimde değiştirdi. En başta, alışveriş alışkanlığı mağaza ve marketlerden dijital platformlara kaydı. İnsanlar her türlü ihtiyaç maddeleri için evlerinden sipariş veriyor. Büyük alışveriş merkezleri ve mağazalar zor durumda kaldı. Aynı şekilde, yemek yeme alışkanlığı da evlere kaydı, insanlar kendi yemeklerini pişirmeyi tercih eder oldu ve bu durum da restoranları zora soktu. Seyahat ihtiyacı da frenlendi; örneğin iş insanlarının eskiden doldurduğu uçakların ön bölümleri şimdilerde boş kaldı, çünkü işler tele konferansla halledilir oldu. Birçok ana sektör olumsuz etkilendi, reklamlar çok azaldı, bu da medyayı büsbütün zora soktu.

Dönüşümü başaramayan, fırsatçının ağına düşüyor

Geleneksel gazetecilikte ısrar eden Amerika’daki büyük gruplar, komik fiyatlarla, serbest yatırım fonu “hedge fund”lara (Çit fonları ) yem oluyor.

Bir zamanlar Amerika’nın en büyük basın gruplarından olan ve Chicago Tribune, Baltimore Sun, Hartford Courant, Orlando Sentinel, New York Daily News, Sun Sentinel Florida gazetelerini yayımlayan Tribune Yayıncılık, Alden çit fonunun eline geçtikten sonra, bütün gazetelerinde geniş çapta işten çıkartmalara gidildi. Fonların derdi, gruptaki gazetelerin gayrı menkullarını değerlendirmekti.

Gruptaki 1919’da kurulmuş olan tabloid The New York Daily News, bir dönem Amerika’nın en popüler ve yüksek tirajlı gazetesiydi. Yeni patronlar, bu sembol gazetenin yazı işlerini tamamen kapattılar ve yayın müdürüne de çıkış verdiler. Gazete, şimdilik ajans haberleriyle yayımlanacak. Gruptaki bir diğer gazete Orlando Sentinel’de aynı şekilde yazı işleri tamamen kapatıldı.

Birkaç hafta önce de 1857’de kurulmuş olan McClatchy grubu 25 gazetesi ile Chatham çit fonunun eline geçti. Köklü aileler tarafından kurulmuş ve yıllarca geleneksel gazeteciliği başarıyla yürütmüş olan gazetelerin, aşırı kârdan başka bir şey düşünmeyen bu fırsatçıların eline geçmesi, basın dünyası için alarm niteliğinde.

New York Times mucizesi: 5.7 milyon aboneye ulaştı

Amerikan medyasındaki kriz ortamında gazetelerin büyük kısmı personel çıkarmaya devam ederken, her yönüyle örnek alınması gereken The New York Times ışıl ışıl başarısıyla medya dünyasının geleceğine ışık tutuyor.

Dijital transformasyonu çok başarılı bir şekilde gerçekleştiren gazete, 5 milyon 700 bin dijital aboneye ulaştı. Eylül ayında ayrılacak olan CEO Mark Thomson’un 2025 yılı için hedefi, 10 milyon dijital abone. Dijital abonelerinin devamlı artması, reklam azalmasının olumsuz etkisini törpülüyor.

New York Times’ın 2019 sonu itibariyle toplam abone geliri 1 milyar 84 milyon dolar... Bunun 460 milyon doları dijital abonelerden sağlanıyor. Gazete, geleneksel baskının kalitesini de artırdı ve bu durum basılı gazete abonelerinin sayısında da artış getirdi.

New York Times’da 1750 gazeteci, başarılı habercilik uygulamalarıyla mesleğin geleceği açısından denebilir ki “çığır” açtı.

Yönetim de önceliği reklam yerine abonelere verince editörler küresel haberlere ağırlık tanıdı. Gazete özellikle milenyumluları (1980 - 1994) hedef alıyor ve bunların yarısına ulaşmış durumda. Yeni hedef, kadınlar ve Z kuşağı. Daha çok erkeklere ve orta yaşlılara hitap etmiş olan gazete, şimdi bu hedefle yelpazeyi genişletiyor.

Tüketici, manipüle edilmemiş haber istiyor

Amerikan Gallup kamuoyu araştırma firması ile Knight Vakfı tarafından yapılan son araştırmalarda şu sonuç ortaya çıktı: Halkın büyük bir kısmı haberlerin manipüle edildiğine ve muhabirlerin kendi yorumlarını haberlere kattığına inanıyor. Oysa COVID-19 nedeniyle güvenilir ve kaliteli haberlere daha çok ihtiyaç duyuluyor. İşte Murdoch’ün gazetesi Wall Street Journal’ın başarısı bu noktada ortaya çıkıyor. Charles Dow ile Edward Jones 131 yıl önce kurduğu ve günümüzde Rupert Murdoch’ün sahip olduğu The Wall Street Journal, küresel tüketiciler için “kaynak ve referans” olmayı hedefliyor. O nedenle de “gerçeğe dayalı haberciliğe", tüketicinin güvenine çok önem veriyor. Genellikle merkez sağda bulunan ve Amerikan borsasının bir organı gibi hareket eden gazete, kaliteden ödün vermemeye özen gösteriyor.

Wall Street Journal’ın başarı sırrı, bağımsız yorum

Gazetenin kadrolu yazarlarının görüşlerine kaban tabana zıt okur yorumlarının yer aldığı OP - ED sayfalarının tamamen bağımsız aynı bir yayın yönetmeni var ve ona kimse karışamıyor. Araştırmalar, alışılmışın dışındaki bu tutumun okuyucular tarafından çok benimsendiğini gösteriyor. Reuters ajansının medya enstitüsüne göre Wall Street Journal, Amerika’nın “tarafsız“ denilebilecek tek gazetesi.

Özellikle Amerikan iş insanları tarafından çok yakından takip edilen gazetenin , dijital ve kağıt baskı aboneleri 3 milyonu aştı.

Murdoch ve oğlu başkanlık seçiminde ayrı kamplarda

Gazetenin 89 yaşındaki sahibi Rupert Murdoch’ün iki oğlundan biri olan 47 yaşındaki James Murdoch, Wall Street Journal’da yayımlanan bazı yorumlardan rahatsız olduğunu belirterek yönetim kurulundan istifa etti.

Yani gazetenin yorumlarına o bile müdahalede bulunamadı. Demokratların Başkan adayı Joseph Biden’ın kampanyasına 1 milyon dolarlık katkıda bulundu. Bu bağış, seçimde Trump’ı destekleyen babasını çileden çıkardı. Kardeşi Lachlan ise babasıyla birlikte Wall Street Journal, The New York Post ve İngitere’de The Sun ile Fox haber kanalının yönetimini sürdürüyor.

Amerikan gazeteleri nereye koşuyor?

Amerika’daki üç önemli ulusal gazete ( The New York Times, The Wall Street Journal ile Washington Post ), dijital tüm gelişmelere karşın iyi habercilik ve teknolojiyle başarılı entegrasyon sayesinde yoluna güvenle devam ediyor. Onların dışındaki gazeteler içinse, maalesef iç açıcı haberimiz yok: Görünen o ki, dijital transformasyonu bir an önce gerçekleştirip iyi gazetecilikle buluşturamadıkları takdirde, önümüzdeki beş yıl içinde gayrı menkullerini satıp ışıkları söndürmek zorunda kalabilirler.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar