Okyanus incisi Sri Lanka'dan davet

Ahmet COŞKUNAYDIN
Ahmet COŞKUNAYDIN ahmetcoskunaydin@hotmail.com

Çocukluk yıllarımızın rüyalarımızı süsleyen masallarının ülkesi Sri Lanka'dan, iş Dünyamıza ve turistlerimize çağrı var. Masal kahramanı Sinbad'ın (Sindibad) ülkesi o masalda ki adıyla Serendib, günümüz Sri Lanka'sı. Muson ikliminin hakim olduğu Türkiye'nin yaklaşık 12 de biri büyüklüğündeki, bu ülke yaklaşık 22 milyon insanı barındırıyor.

1948 yılında bağımsızlığına kavuşan, Sri Lanka, sıkıntılı geçen terörle mücadelenin ardından, hızla kalkınma ve dışa açılma hamlesi başlatmış bulunuyor. Okuma yazma oranının yüzde 92'leri aştığı bu ülkede, enflasyon oldukça düşük ve yüzde 5'ler civarında seyrediyor.

İstanbul'da Anemon Otel'de düzenlenen, Sri Lanka Yemek Festivalinde konuşan, Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçisi, Mohamed Rızvi Hassen, ülkesinin ürettiği çay ile Türkiye'de gönüllerde taht kurduklarını, bunu ünü Dünya'ya yayılmış, birbirinden güzel, baharatları Türk mutfağına kazandırmakla artıracaklarına inandığını söyledi.

Rızvi Hassen, halen yıllık 200 milyon dolar olan dış ticaret hacminin, 500 milyon dolara çıkartılması içinde ciddi bir çaba göstereceklerini söyledi.

Sri Lanka, uzun yıllar etkisinde kaldığı İngiliz hakimiyetinden, 150 yıl sonra 1948 yılında kurtulduktan sonra, Dünya'ya açılmış ve bir çok ülke ile ticaretini geliştirme yanında, ülke içinde de yoksulluk ve issizliği önleme yanında, eğitim ile sağlık problemlerini de ortadan kaldırmaya yönelmişti. Ülkede halen kişi başına milli gelir yaklaşık, 4214 dolar civarındadır.

Türk Hava Yolları'nın, Sri Lanka'ya düzenli seferler başlatması, her zaman sıcak olan ve el değmemiş sahillere sahip olan bu ülkeye ciddi bir Türk turist çekmeye de müsait kılmış bulunuyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar