Öncelik, katma değeri yüksek ürüne

Mahmut SABAH
Mahmut SABAH KAYSERİ'den kayseri@dunya.com

Evet... Her ne kadar, 'enflasyon aldı başını gidiyor, doların ateşi hala düşmedi,' ya da, gündemin sürekli değişmesi kafa karıştırıcı bir başka sorun olarak çıkıyor karşımıza' denilse de, sanayici bu tür söylemlere pek de aldırmıyor gibi. 'Tahsilatta zorlananlar var. Çoğu işletme finans kıskacında. Girişimci kararsız; eli yatırıma varmıyor!..' diyenlere rastlanılsa da, ihracat iki yıllık aradan sonra, rotasını yeniden artış yönüne çevirmiş durumda... Keza, istihdamda kıpırdanmalar var. Kapasite kullanımında da öyle...

Sanayi odası verilerine göre, kentteki endüstri alanları son 5 yılda 493 yeni işletmenin açılışına sahne olmuş. Kuruluş halindeki tesis sayısı ise 220 dolayında. Bir yanda teknoloji içerikli üretime odaklı firmaların yer alacağı yeni bir OSB'nin kuruluş hazırlıkları yapılıyor, diğer yanda Kayseri Serbest Bölgesi, ucuz arsa dahil, değişik avantajlar sunarak girişimciyi bölgeye çekebilmenin yollarını arıyor. Dahası... Firmalar Ar - Ge ve inovasyonla buluşma yarışında... Hem de, kaliteli üretimin olmazsa olmazı, destek ve krediye erişimde yaşanan sorunlara rağmen...

Krediye, teşviğe, destek paketlerine umut bağlayıp da, hayal kırıklığına uğrayanlar da var elbet. Onlara göre finansa erişim hiç de kolay olmuyor. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyenler için de durum aynı. Zira, başvurular yapılıyor, yasal prosedür yerine getiriliyor; ancak ne var ki, işlemler fazla uzadığı için sözü edilen desteklere ulaşmak hiç de kolay olmuyor.
Kayseri Sanayi Odası-Erciyes Üniversitesi - KOSGEB üçlüsünün katılımı ile 5'ncisi yapılan Ar-Ge Değerlendirme ve Karar Kurulu toplantısında, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi; 2016 yılında KOSGEB tarafından Kayserili sanayicilere toplamda 2 milyon lira destek sağlandığından söz ederek, “Biz bu desteği yeterli görmüyoruz. Çünkü, üyelerimizin uluslararası alanda rekabet üstünlüğünü sağlamaları adına, Ar-Ge ve inovasyon projelerine daha fazla önem verilmesi gerektiği görüşündeyiz.” diyor. Başkan Büyüksimitçi bununla da kalmıyor, “Ar-Ge ve inovasyon günümüzde rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Ar-Ge teşvikleri ile sanayisi desteklenen ülkeler dünya rekabet sıralamasında en üst seviyelerde yer alıyor” diye ekliyor.

Büyüksimitçi savında çok haklı... Zira, sanayicinin teşviklerle ilgili serzenişleri bu şekilde dile getirilirken, Ar- Ge faaliyetlerinin desteklenmesini öngören mevzuat yaz ortasında değişmiş, dolayısıyla,sanayiciye kolaylık sağlayıcı yenilikleri içeren şekliyle, uygulamada yeni bir dönem başlamıştı. Desteklerin azlığından söz edildiğine göre, anlaşılan ya girişimci yeni uygulamadan yeterince haberdar olamadı, ya da yeterince yararlanma imkanı bulamadı.

Söylendiğine göre, KOSGEB'in işletmelere sunduğu destekler arasında Ar- Ge ve inovasyon projeleri, 'öncelikli' projeler arasında ilk sırada yer alıyor. Bir başka deyişle, söz konusu öncelik katma değeri yüksek üretime ve yenilikçiliğe odaklı. Yani, bu kapsamda ister yüksek teknolojili ürünler üretilsin, ister orta dereceli ürünler, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının geniş bir yelpazede yapılabileceğinin örneklerini görmek mümkün.

KOSGEB üniversitelerin katkısına büyük önem veriyor

KOSGEB yetkilileri, projelerin gerek değerlendirme sürecinde, gerekse yürütme aşamasında, üniversitelerin katkısına büyük önem verildiğinden söz ediyor, “Destek süreçlerinde KOSGEB olarak büyük bir dönüşümün içindeyiz. 'Teknoyatırım' ve 'stratejik ürün' gibi farklı programlar kapsamında 5 milyon liraya kadar geri ödemesiz ve geri ödemeli yüzde yüz oranında desteklerimiz var. Yani proje bedelinin tamamı destek olabiliyor. Bu desteklerden yararlanabilmek için işletmelerimizin ya Ar-Ge çalışmasının olması ya da Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi gibi belirleyici kıstaslara sahip olmaları lazım.”diyorlar.
Anlaşılan, sözü edilen desteklere erişim konusunda, işletmelerin kendilerine yeni öngörü ve istekler doğrultusunda çekidüzen vermeleri gerekiyor. Bizden söylemesi...

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Patateste sorun bitmiyor 23 Nisan 2018