Önderlik ve cesaret

Muhterem İLGÜNER
Muhterem İLGÜNER MARKA ŞEHİR; Gün Bugün!

"Kararlı, sabırlı ve tutarlı" Bir şehir, rekabetçiliğini geliştirebilmek için sıradan olmayan farklı şeyler sunabilmelidir. Bu tür farklılıkların gerekçeleri ile ardında yatan fikirler belki kısa dönemde genel kabul görmeyebilir. Bu nedenle, belediye başkanı vizyoner ve cesur fikirlere sahip çıkmalı ve desteklemelidir. Yaşanan örnekler özgüven sahibi, sağlam karakterli belediye başkanlarının daha kolaylıkla cesur kararlar alabildiğini göstermektedir.

Sık aralıklarla yaşanan finansal zorluklar ya da son dönemde tanık olduğumuz salgın dönemlerinde geleneksel düşünce biçimi sorgulanmaktadır; nasıl sıradanlıktan kurtulabiliriz, nasıl farklılaşır da şehrin elde ettiği geliri ve rekabet üstünlüğünü artırırız? Böyle dönemler zor soruları gündeme getirmenin, vizyoner fikirler ile cesur önerileri sunmanın tam vaktidir. Şehir yönetimi gereksiz harcamaları kısıp, şehri refaha ulaştıracak faaliyetlere önderlik etmelidir. Elbette, bu dengeyi kurmak zor olacak ancak mutlaka gerekecektir. En önemlisi belediye başkanının kararlı, tutarlı ve sabırlı tutumu olacaktır. Aksi durumda vizyoner ve cesur fikirler bir türlü hayat bulamayacaktır. “Uç” olmak istemeyen “arada” yaşayıp gitmeyi tercih eden onca şehir yönetimi örnek gösterilebilir. Temkini elden bırakmak istemeyen, orta yolu tercih eden, riskten uzak yaşamayı hedefleyen onca belediye başkanı; sağlamcılar!

Eğer şehirlerimiz ile kalkınmayı sağlayacak isek sağlamcılara değil önder ve cesur belediye başkanlarına ihtiyacımız olacaktır. Çarpıcı değişikliklerin yaşandığı, sorumluluklar üstlenebilen, girişimci liderlerin şehirlerini nasıl dönüştürdüğü bilinmektedir. Bu liderler mesajlarını cesur ve kararlı bir şekilde iletmektedir; “şehrin ortasında yer alan bu alanı bir yıl içerisinde şehirlinin gurur duyacağı, ziyaretçilerin mutlaka görmek isteyeceği bir cazibe merkezine dönüştüreceğim!” Eveleme - geveleme yapmadan, cesurca kararını açıklayan ve bunu belli bir takvim içerisinde gerçekleştiren belediye başkanları şehirlerini hayallerin ötesinde dönüştürebilir, şehrin ekonomisi olumlu yönde gelişir, şehirlinin geliri artar; şehir refah ve itibar kazanır! Çağımız ileri görüşlü şehir yöneticilerinin vaktinde idrak ve uygulama çağıdır. Aksi, ciddi kayıptır.

Daha göreve talip olurken şehrin kaderini etkileyecek konularda öngörü ve alınacak kararlar konusunda cesaret sahibi belediye başkan adaylarına sahip olmak o şehir için büyük şans olacaktır. Eğer seçimi kazanırlarsa verdikleri sözleri ne denli gerçekleştirdiklerini ölçmek, değerlendirmek şehirliye düşen bir görevdir. Çok değil, neredeyse 5 ay sonra belediye başkanlarımızın ikinci görev yılı tamamlanmış olacak ve hepimiz için bir değerlendirme imkânı doğacaktır. Salgın döneminin sıradışı etkilerinden arındırılmış başarı kriterlerini şimdiden hazır etmemiz gerekecektir. Televizyon kanallarını dolaşıp bir şehri nasıl dönüştüreceğini görseller ile anlatan belediye başkanlarımızın bu sözlerini cesaretle nasıl gerçekleştirdiklerine tanık olmamıza az bir zaman kaldı.

“Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.” (Ziya Paşa)

Haftanın Şehri: SHEFFIELD, İNGİLTERE

SHEFFIELD İngiltere’nin kuzeyinde, İskoçya’nın altında yer alan 520 bin nüfuslu bir şehirdir. Zamanında zengin demir ve kömür yataklarının sağladığı avantajla önemli bir çelik üretim merkezi olan Sheffield artan düşük fiyatlı ithalat karşısında bu üstünlüğünü yitirmiş, 1960 yılında çalışanların çoğu işsiz kalmıştır.


İlerleyen yıllarda Sheffield adı, çelik endüstrisinin çökmesi ile işsiz kalan bir grup erkeğin striptiz şovlarına başlamasını konu alan ve yönetmenliğini Peter Cattaneo’nun yaptığı 1997 yapımı '"'The Full Monty” filmiyle tekrar gündeme gelmiştir. Film büyük bir başarı elde etmiş, 3.5 milyon dolar maliyetine karşılık 250 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Hikâye hem tiyatroya hem de müzikale uyarlanmıştır. Sheffield bugün önemli bir dönüşüm gerçekleştirmiş olup, çelik endüstrisi küçük bir ölçekte fakat daha ileri teknolojiyle varlığını sürdürürken dijital sektörde yenilikçi girişimler ile 25 bin kişi istihdam edilmiş ve şehrin ekonomik büyüklüğü 10 milyar dolara erişmiş bulunmaktadır.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Ezber bozmak 13 Ocak 2021
Rekabet artacak 06 Ocak 2021
Bir yıl oldu… 30 Aralık 2020
Hoş geldiniz! 23 Aralık 2020
Müzik ve şehirler 16 Aralık 2020
İdeal şehirler 09 Aralık 2020
Kaplıcalar, şifalı sular 02 Aralık 2020