Önümüzdeki 10 gün ağır hasta sayısında ciddi artışlar olabilir

Yasemin SALİH
Yasemin SALİH İYİLİK FABRİKASI yasemin.salih@dunya.com

Türkiye COVID-19 tablosunda rekor üstüne rekor kırıyor. Vaka sayısı arttıkça ağır hasta ve yoğun bakım doluluk oranları da paralel olarak yükseliyor. Bu süreçte tüm birimlerini kamunun hizmetine açtıklarını belirten özel hastaneler de alarma geçti. Türkiye Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat, gerek bina gerekse personel olarak kamuya destek vermek konusunda kararlı olduklarını ancak güçlerinin tükendiğini söyledi. Vaka sayısının bu hızla artması durumunda 10 gün içinde ağır hasta sayısında ciddi artışlar beklenebileceğini vurgulayan Bahat, “Vatandaşlarımızı daha sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bu hızla giderse eskisi gibi iyi hizmet alamayabilirsiniz. Çünkü gücümüz kalmadı. Yatak kapasitemiz ve çalışanlarımızla limitlerimizin sonuna geliyoruz” dedi.

İşte Dr. Reşat Bahat’ın COVID- 19’da gelinen noktaya ilişkin mesajları...

ÖZEL SEKTÖRDE 50 BİN DONANIMLI YATAK VAR

Türkiye’de 2 bin özel sektöre, 800 de kamuya ait sağlık kurum ve kuruluşu var. Bizdeki 2 binin sadece 580’i hastane statüsünde. Bunun yüzde 50’si de 5 bin metrekarenin ve 100 yatak kapasitesinin altında bulunuyor. Mevcutta 150 bin uzman doktorun 35 bini özel sektörde çalışıyor. Halen özel sektör kuruluşlarında 50 bin civarında donanımlı yatak var. Bunun 20 bini yoğun bakım yatağı. İstanbul’daki yoğun bakım yataklarının yüzde 50’si özel sektörde diyebiliriz. Ve bunlar dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir sistemle, SGK anlaşmalı. Bizler pandemide sayın Cumhurbaşkanımıza söz verdiğimiz gibi tüm imkanlarımızı kamuya açtık.

DAĞDAKİ ASKER GİBİ SAVAŞ VERDİK

Özel sektör çalışanları olarak büyük bir savaş verdik. Sağlık çalışanları resmen dağda düşman kovalayan asker kadar mücadele verdi. Bizim için çok zor bir yıl geçti. Çalışanlarımızın yüzde 30’u koronavirüse yakalandı. Birçok sağlık çalışanımız da bu uğurda şehit oldu. Onlara çok şey borçluyuz.

ÜCRETSİZ İLAÇ VE MALZEME LAZIM

Bu durum bir sağlık işletmecisi için hiç kolay değil. Personeliniz çok yoğun çalışıyor. Gelirleriniz düşüyor ve onlara emeklerinin karşılığını ziyadesiyle veremiyorsunuz. Çalışanın bir kısmını eve gönderiyorsunuz ve maaş ödemeye devam ediyorsunuz. Bu dönemde eyyamcılık yapmanın bir anlamı yok ama işin uzaması durumunda kaynaklarımız dayanır mı bilemiyorum. Zaten kaynaklarda ciddi bir sorun oluştu; hükümet devreye girdi, bankalar olağanüstü anlayış gösterdi. Borçlarımız ertelendi. Kamusal bir iş yaptığımız sürece daha fazla destek lazım. Ücretsiz ilaçlara ve tıbbi malzemeye ihtiyacımız var. Personel desteği gerekiyor.

TAM KAPANMA UYGULANABİLİR

Vaka sayılarındaki artış hızı böyle giderse hükümet istemese de tam kapanmayı uygulamak durumunda kalabilir. Bu kağıt üzerinde kolay ama evde otururken maaş almanın yıkıcı bir etkisi olacaktır. Devletin kasası için de çok zor bir durum. Özel hastaneler olarak mevcudu korumaya çalışıyoruz. Hekimlik yapan bir TC vatandaşı olarak daima devlete inandım, bunun yararlarını gördüm. Bu havanın sonunda güneşli günler de gelecek. Özel hastaneler olarak tüm dünyaya Türkiye’nin önemli bir sağlık destinasyonu olduğunu kanıtladık. Bunun karşılığı olacak elbette.

EN FAZLA KİBAR KİBAR BATARIZ

Devlet özel hastanelerde ücretsiz aşı yapılacak dediğinde aslında şunu demek istiyor; Vatandaştan ücret almayın ama bunu yapacak özel sektörün, uzmanın emeğinin karşılığını verin. Maliyetini verin. Gelin görün ki bu maliyet bize verilmeden biz bunu yapıyoruz. Bunu tartışmanın da manası yok. Çok çok zor bir durumdayız. Bize “Neden grev yapmıyorsunuz” diyenler oldu. Peki Türkiye’deki 150 bin uzmanın hizmet sunmadığını düşünün. Bunu vatandaş canına bir kasıt olarak algılamaz mı, siyaset bir tehdit yapıldığını düşünmez mi? Biz bütün bu problemlerimizi ya çözeriz ya da en kötüsü kibar kibar batar gideriz. Sorumlu davranmak lazım. Helal-i hoş olsun. Bir süre daha bunu götürecek gücümüz var, nereye kadar olacağını bilmiyorum. Sayın cumhurbaşkanımıza sıkıntımızı ciddi şekilde anlattık. Kendisine söz verdik, devletin ve vatandaşın yanında durmaya, bu belayı def edene kadar ses çıkarmamaya söz verdiğimiz için ben daha fazlasını söylemeyeceğim ama güneşli günlerde bu yaptığımızın bir karşılığının olacağına, olması gerektiğine inanıyorum.

Yoğun bakımlar SOS veriyor

Özel hastaneler olarak sınırlarımız var. Bu sınırları vatandaş zorlamaya başladı. Son verilerden de görülüyor kaynaklarımız, yataklarımız iyice azaldı. O nedenle vatandaşı da daha sorumlu davranmaya davet ediyorum. Şu anda yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65’lerde. Bu çok kritik bir seviye. Çünkü yoğun bakımlarda yüzde 100 diye tabir edilen aslında yüzde 80’e tekabül eder. Yüzde 80’in üzerine çıkamazsınız çünkü o yataklar boşaldığında hemen hasta alamazsınız, temizlenme ve yenilenme süresi var. Yüzde 80 demek artık listede hasta bekliyor demektir. Yani iyi bakım göremezsiniz demektir. Hastaneler artık bu noktaya doğru gidiyor. Yoğun bakım oranları yükseldiğinde ölüm oranlarında anlamlı artışlar olur. Ne yaparsanız yapın olur. Korona gibi bakımın çok önemli olduğu -bu hastalıkta tedaviden ziyade bakım etkili çünkü- süreçlerde kapasitenin üzerine çıkılması ölüm oranını artırır. Yaşamak istiyorsanız daha az hastalanın.

Vaka sayısında eşik 60 binler

COVID-19 hastalarının yoğun bakımda kalma süresi arttı. Çünkü Türkiye yaşlılarını aşıladı. İyi bir aşılama algoritması yürütüldü. Kronik hastalar da aşılandı. Bu nedenle şu anda yoğun bakıma gelen hastaların büyük kısmı 60 yaşın altında. Genç insanlar daha güçlü, yoğun bakımda daha uzun süre kalıyor, direniyorlar. O nedenle hasta sayısı artmasa bile ağır hasta sayısında bundan sonra ciddi artışlar göreceğiz. Anlamlı artışlar dikkatinizi çekebilir. Buna özellikle dikkat edilmesini istiyorum. Aynı yatak kapasitesi aynı sayıdaki hastaya daha önce yeterken, sistem 60-70 binde zorlanacaktır.

Bulduğunuz aşıyı yaptırın!

Aşılamanın etsini görüyoruz. Sağlık çalışanlarında bunu gördük. Vakalarımız anlamlı oranda düştü. Aşılar işe yarıyor. Kendini korumayı da öğrendi sağlık çalışanı. Başlarda tedbirsiz davrandık. Şimdi çalışanlar hastalansalar bile kolay kolay yoğun bakımlık olmuyorlar. Bu nedenle diyorum ki bulduğunuz aşıyı yaptırın. Hakkında dedikodusu olan aşıyı bile yaptırın. Çünkü o aşıdan ölme olasılığınız penisilinden ve COVID-19’dan ölme olasılığınızdan çok daha düşük. Hayat bir matematiktir. Daha az risk varsa onu seçersiniz. Aşı ile alacağınız risk çok çok daha düşük.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar