19 °C
Fatoş KARAHASAN
Fatoş KARAHASAN Markalar & İçgörüler fkarahasan@gmail.com

Opet “İkinci Cem Yılmaz dönemini” başlatıyor

Opet 15 yıl aradan sonra Cem Yılmaz’la ikinci bir kampanyada birlikte çalışmaya hazırlanıyor. 11 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen basın toplantısında Cem Yılmaz, OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca ve OPET Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Zengin yeni projeler hakkında bilgi verdiler. Murat Zengin, “İkinci Cem Yılmaz dönemi” olarak tanımladığı işbirliği çerçevesinde yapacakları pazarlama çalışmaları hakkındaki sorularımı şu cümlelerle yanıtladı.

Kampanya ne zaman başlayacak ne kadar sürecek?

İki yıllık bir birliktelik planladık. İleride 3’üncü Cem Yılmaz dönemine de girebiliriz. Çok detaylı planlar var. Opet’in hizmet ve sponsorluklarının tanıtımı bu iki yıl içerisinde yapılacak.

Hangi konulara odaklanacaksınız?

Bizim işimiz iki bölümden oluşuyor. Akaryakıt ve akaryakıt dışı gelirler.. Akaryakıt kalitesini ve üstünlüğünü anlatan iletişim kampanyalarımız olacak. Akaryakıt dışı gelirlerde marketlerimizde verdiğimiz hizmetler ve markalar hakkında kampanyalarımız olacak. OPET sizlerin de takdir edeceği gibi ülkemizin sayılı sosyal markalarından biri. Kurumsal sosyal sorumluluk alanında gerçekten çok kıymetli gerçek yatırımları var. Dolayısıyla bunların duyurulacağı iletişimlerimiz de olacak.

Örnek verebilir misiniz?

Biliyorsunuz. A Milli Spor Takımımızın tedarikçisiyiz. Spor alanında çok fazla yatırımımız var. Bunların da iletişimini yapacağız. Neler yapıyorsak tamamının iletişimini yapacağız. Gerektiğinde 360 derece kampanyalar yapılacak. Elbette dijital dünyayı artık konuşmaya gerek yok . Her şey dijital. Konvansiyonel veya dijital diye ayrımımız bulunmuyor. Ama özel projeler olabiliyor. Bunların da çalışmaları yapılıyor. İki yıl içerisinde neler yapacağımız aşağı yukarı belli.

Lansman ne zaman başlayacak?

Mart ayında ‘OPET yapar her şey değişir’ konseptini anlattığımız bir lansman kampanyamız olacak. Ardından market iletişimlerine geçeceğiz. Bu kampanyaları yeni iletişim ajansımız Happy People Project’le birlikte yürüteceğiz.

“OPET yapar, her şey değişir” kampanyasının hedefi ne?

Bu slogan markamızı çok başarılı bir şekilde özetliyor. OPET kurulduğu günden bu yana ülkemizin akaryakıt sektörünü dönüştürüyor. OPET gerçekten insan odaklı ve sosyal bir marka. OPET sayesinde hepimizi mutlu eden tuvalet standardına sahibiz. Bu dönüşüm hikayesi, son yıllarda kadın istihdamına katkı sunan Kadın Gücü Projesi ile başka bir dönüşüm hikayesi içeriyor. Keza OPET’in marketçilikteki yeni lansmanı Ultramarketler de bambaşka bir dönüşüm hikayesi…

Bu hikayelerimizi, OPET’in neleri değiştirdiğini anlatmak için tarihimizin en kıymetli noktalarından biri olan, ülkemiz reklamcılık tarihinin de en başarılı izlerinden olan 2005 dönemimizi kerteriz aldık. Sevgili Cem Yılmaz’la tam 15 yıl sonra 2’nci dönem çalışmaya başlamamızın sebebi bu dönüşüm hikayesini geçmişten geleceğe taşımak. Geçtiğimiz 15 senede değişmeyen tek şey olan müşteri memnuniyetindeki liderliğimizi nasıl sürdüreceğimizi, önümüzdeki iki yıllık dönemde ülkemizin yetiştirdiği en kıymetli sanatçıların başında gelen sevgili Cem Yılmaz ile anlatacağız.”

Hedef yüzde 19.5 pazar payı

OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca, basın toplantısında yaptığı konuşmada müşteri odaklı yaklaşımlarına vurgu yaparak şunları söyledi:

“Bir akaryakıt dağıtım markası olmanın ötesinde müşterilerimizin hayatında kalıcı bir yere sahibiz. Çünkü müşterilerimizi dinliyor, beklentilerine yönelik uygun koşulları hazırlıyor ve sektörde yapılamayanları yapıyoruz. Aldığımız geri bildirimlerle mevcut standartlarımızı koruma ve üzerine çıkma hedefiyle çalışıyoruz. 2019 yılında akaryakıt dağıtım pazarında en yüksek büyümeyi gerçekleştirerek, pazar payımızı yüzde 19’un üzerine çıkardık, 2020 yılında yüzde 4 büyüyerek, yüzde 19.5’luk pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz. “
Çalışkan insanların markası

Cem Yılmaz OPET ile bir gönül bağı olduğunu altını çizerek şöyle konuştu: “Bir ürünü, hizmeti tanıtırken eğer özgüvenli bir marka ile çalışıyorsanız bu çok önemli bir konfor ve bir mutluluk. OPET ile ilk çalıştığım yıllarda yaptığımız o güzel filmler hep bu özgüvenin eseri oldu. Muhatabını ciddiye alan bulunduğu sektöre değer katan, standart belirleyen profesyonellerle çalışmak beni hep daha iyisini yapmaya teşvik ediyor. OPET az ile yetinmeyen çalışkan insanların markası.15 yıl sonra tekrar birlikte olmak benim için bir gurur vesilesi… Her şeyi değiştirmeye geliyoruz.”

Reklam dünyası önyargıları yıkmaya kararlı

Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu uzun bir süredir kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriyor. Kurulun iki temel hedefi var. Birincisi, şirketlere klişelerden arındırılmış ve eşitlikçi tasvirler içeren reklamlar yaratabilmelerine yardımcı olacak ilke ve kılavuzlar geliştirmek. İkincisi, iletişim yoluyla halk arasında farkındalık yaratarak ayrımcılığa son verecek eylemleri teşvik etmek.

Geçen ay, UN Women’la birlikte Unstereotype Alliance Türkiye lansmanıyla önemli bir adım atılmıştı. Bu hedefler doğrultusunda ocak ayı sonunda Reklamcılar Derneği, Reklamverenler Derneği ve Açıkhava Reklamcıları Vakfı “Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” adlı iletişim kampanyasını başlattılar.

Reklamlar Değişir Toplum Değişir

Yaratıcı sürecini Concept‘in üstlendiği, #Reklamlardeğişirtoplumdeğişir etiketiyle yayınlanan kampanyada reklamlarda rastlanan kalıplaşmış yargılar ters çevrilerek sunuluyor. İstanbul Ankara ve İzmir’de açıkhava mecrasında başlayan kampanya, basın, radyo ve dijital kanallardaki yayınlarla destekleniyor.

#ReklamlarDeğişirToplumDeğişir #ReklamdaToplumsalCinsiyetEşitliği #RVD”

Künye:
• Reklamveren: Reklamverenler Derneği / Reklamcılar Derneği
• Reklam Ajansı: Concept
• Yönetici Kreatif Direktör: Kerem Özkut
• Kreatif Direktör: Sedat Dündar, Umut Dizdar
• Yaratıcı Grup Başkanı: Emre Günaydın
• Yaratıcı Ekip: Kübra Çakır, Berke Gülçiçek, Furkan Yaman, Görkem Can Uygun, Kübra Demirkaya, Gizem Kuşçu, Gizem Serçe
• Müşteri İlişkileri Direktörü: Barış Alemdar
• Müşteri İlişkileri: Berna Aşkın, Serap Balaban, Beril Gırbalar, Gizem Pelivan
• Strateji Ekibi: Onur Aydın, İpek Kardeşler
• Mecra: Açıkhava, basın, radyo, dijital

Bu yıl ödül bilime

Selçuk Yaşar Ödülü bu yıl bir “Bilim”insanına verilecek. Geçtiğimiz hafta, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ve Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Cemali Dinçer, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan “Selçuk Yaşar Ödülü”hakkında bilgi paylaştılar.

Prof. Dr. M. Cemali Dinçer

Seçici kurula Ahmet Yiğitbaşı Başkanlık edecek. Üyelerse çok değerli bilim insanlarımız; Prof. Dr. Ahmet Evin, Prof. Dr. Gürbüz Güneş, Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, Prof. Dr. Banu Onaral.

Ödül Yönetim Kurulu’nda, Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı yönetiminden 2 kişi ve Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet’inden 3 kişi yer alıyor.

Vakıftan Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı İdil Yiğitbaşı ve Mütevelli Heyet Üyesi Feyhan Yaşar; Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyetinden Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, Mütevelli Heyet Üyesi ve Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer ve Ahmet Yiğitbaşı ödül alacak ismi belirlediler.

Ahmet Yiğitbaşı - M. Cemali Dinçer

Kazanan isim 5 Mart 2020’deki ödül töreninde açıklanacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap