Orta direği güçlü kılmak…

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Orta direk, Türkiye’de 10 milyonun üstünde bir kitleyi ve aileleriyle birlikte 40 milyonu temsil ediyor. Onlar salgın döneminde yaralarını saracak ekonomik panzehirin yaşama geçmesini istiyor.

Türkiye, orta direk kavramını ilk kez 1983 seçim döneminde Turgut Özal’dan duydu. Özal, orta direk sloganlarının da etkisiyle o seçimden galip çıktı. Özal bu deyimle küçük esnaf, küçük memur, emekli ve küçük çiftçinin ülkenin orta direğini temsil ettiğini, korunup kollanması gerektiğini anlatıyordu. Almanya’da aynı deyimi 1998 seçimlerinde Schröder de “Die Neue Mitte/Yeni Orta Sınıf” olarak kullandı.

Orta direk Türkiye için 10 milyonun üstünde bir insanı ve aileleriyle birlikte 40 milyonu temsil ediyor. Bu nedenle orta direk çok büyük bir kitle olarak seçimlerde büyük rol oynar. O yüzden siyasetlerini orta direğe dayandıran partiler başarı elde ederler. Bu dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bizim ülkemizde de “tılsımlı” bir başlıktır. Pandemi salgını dönemindeki kısıtlamalar döneminde en büyük zorluğu yaşayanlar bu orta direk mensupları oldu. Günlük kazançlarıyla geçinen yaklaşık 3 milyon esnaf, bakkal, manav, berber, taksici ile işini kaybeden onlardı. Zorunlu izne çıkarılıp günlük 39.40 TL alabilen işçiler, salgın nedeniyle tarlalarına gidemeyen çiftçiler, salgın döneminin mağdurları oldular.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve başta DİSK olmak üzere Türk İş ve Hak İş’in başkanları da, mağduriyetlerine karşılık yeterli desteği alamadıklarından şikayet ediyor ve taleplerini dile getiriyor. Palandöken, 2 milyon 50 bin kayıtlı esnaf ve zanaatkarı bünyesinde barındıran TESK adına yaptığı çıkışta “İş hacmi daralan, dükkanlarına kilit vurulan esnafa kira yardımı, vergi ve borç ödemesinin durdurulmasını ve nakit desteği verilmesini, şoförler için mazotta ÖTV’nin geçici olarak kaldırılmasını, elektrik ve doğalgaz faturalarının esnaftan bir süre alınmamasını” talep ediyor. Bu şekilde esnafın rahatlayabileceğini, piyasanın canlanabileceğini kaydediyor.

Birçok ekonomist de COVID-19’un yaratığı tahribattan çıkış için orta direğe destek verilerek hayatın normalleşmesine yardımcı olunabileceğini vurguluyor.

BUGÜNÜN NOTU:
Filipinler’de uluslararası camianın yakından tanıdığı gazeteci Maria Ressa’nın hapis cezası, gelişen dünyada baskıların devam ettiğini kanıtlıyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar