Ortak istek Zeytine destek

Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

 

Ayvalık Ticaret Odası'nın,  Ayvalık'ı, zeytini, işini çok seven başarılı bir başkanı var. Rahmi Gençer, Ayvalık zeytinyağını tanıtmak, Ayvalık'taki zeytincilerin ve zeytinyağı üretenlerin sorunlarının çözümünü sağlamak için büyük çaba gösteriyor. Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Salih Madra'nın ve yerel üreticilerin desteği ile her yıl "Hasat Günleri" başlığı altında etkinlikler düzenliyor.
Bu etkinliklerde Ayvalık'a davet edilenler söyleşilere katılıyor. Şehir meydanında düzenlenen Zeytinyağı pazarında yöre üreticileri zeytinyağlarını tanıtıyor. Bu yıl 8'incisi düzenlenen Hasat Günleri'nin ana konusu "Ortak istek-Zeytine destek" idi.

Ortak istek şu: Zeytinlerin satılabilmesi için zeytinyağının satılması lazım. Zeytinyağının satılabilmesi için iç tüketimin artması, ihracatın artması lazım. Arz, talepten fazla olduğu için zeytinyağı fiyatları yerlerde sürünüyor. O zaman zeytinyağı üreten de zeytin üreten de mutsuz oluyor. Üreticiler zeytinyağına kg başına 50 krş olan devlet desteğinin 1 TL'ye çıkarılmasını istiyor. Bizde yılda 200 bin ton zeytinyağı üretildiği söyleniyor. Kayıtlı üreticinin destekten yararlanan zeytinyağı miktarı 60 bin ton. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ümit Bayram Kutlu'dan öğrendiğime göre devletin zeytinyağı üreticilerine yıllık ödemesi 30 milyon TL dolayında. Prim miktarının arması ile kayıtlı üretici sayısının da artması ve zeytinyağı üretiminin kayıt altına alınması bekleniyor.

Rahmi Gençer'den öğrendiğime göre Körfez Hariç Ayvalık'ta 2 milyon zeytin ağacı, 7 bin ton zeytinyağı üretimi var. Bunun yüzde 85'i sızma zeytinyağı. Komili markasının sahibi Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy, zeytinyağında sürdürülebilir üretim için talebi artıracak tedbirlerin önem taşıdığını söylüyor.
İhracat konusunda AB ülkeleriyle rekabet edemememizin nedeni olarak devlet desteği arasındaki farkı gösteriyor. Diyor ki, AB ülkelerinde zeytinyağına kg. başı destek 1.3 euro, bizde ise 0.30 euro. Bizde zeytinlerin yüzde 70'i yağlık zeytin. İşte bu nedenle zeytinyağı üreticilerinin mutluluğu, zeytin üreticilerini de mutlu edecek.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018
Vizyon sahibi olmak 30 Temmuz 2018