Örümcek ağı içindeki et/süt sektörü

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Türkiye Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Hacıince, “Sektörün Rotası” başlığıyla bana bir not gönderdi. Okuyunca iktisat hocam, rahmetli Profesör Yüksel Ülken’in çıkmaza giren konular ve birbiriyle ilintili başlıklar için kullandığı “Örümcek Ağı Teoremi” aklıma geldi.

Yıllar yılı bu sektörde yapıcı tavrı ve çözüm odağı davranışlarıyla tanıdığım Türkiye Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Hacıince, “Sektörün Rotası” başlığıyla bana bir not gönderdi. Okuyunca iktisat hocam, rahmetli Profesör Yüksel Ülken’in çıkmaz konular ve birbiriyle ilintili başlıklar için kullandığı “Örümcek Ağı Teoremi” geldi, aynen öyle bir durumla karşı karşıyayız. Başkan Hacıince, sektördeki durumu, çok farklı bir metodolojik akıl ile farklı bir biçimde şöyle sergiliyor:

- Bu gün hayvancılık sektöründe çok dolaşan bir cümle kalıbı var. ‘Ne olacak’la başlayan soru kalıbı. Besicilerimiz, ‘Ne olacak bu karkas et fiyatlarının hali?’ derken, süt üreticileri de ‘Ne olacak çiğ süt fiyatlarının hali?’ demekte. Yine her iki kesimin de ortak deyişi ‘Ne olacak bu yem fiyatlarının hali?’ cümlesi de en çok kullanılanlar arasında. Bunun yanında tüketici de soruyor, ‘Ne olacak hayvansal ürünlerin el yakan pahalılığı nedeniyle sizim halimiz?’ Biz de başka türlü soralım, ’Gerçekten ne olacak bu piyasanın hali?’ Üretici ’ürünüm maliyetinin altında gidiyor/zarar ediyorum. Bu gidişle batacağım’ diye ağlıyorsa ve tüketici de market rafının önünde pahalılık nedeniyle alamadığı için ağlıyor ise sektörde yanlış giden bir şeylerin varlığından söz etmek gerekir.

Hacıince, sütün fiyat bulmaması durumunda dişi hayvanların kesime gittiğini, birer yavru fabrikası olan dişi hayvan kesiminin aşırı yükselmesinin, erkek hayvan değerinin düşmesine ve hayvan varlığının azalmasına neden olduğunu kaydediyor ve ekliyor: Bu durum sektörün sürdürülebilirliği açısından sorunlara yol açıyor! Ardından öneri niteliğindeki şu öneriyi dile getiriyor: Sütü ayağa kaldırmadan, eti ayakta tutamayız...

Konya Beyşehir ve Alanya‘da besicilik ve et entegre tesisi olan Hacıince, bu yılki Tarım Şurası’ndaki önerilerin hayvancılığın yol haritası olabileceğinin de altını çiziyor.

Hacıince’nin “Sektörün Rotası” notunu okuyunca, sektör öncülerinin örümcek ağından çıkış yolunu ne denli iyi bildiğinin bir kez daha tanığı oldum. Bundan sonrasının izlenmesi konusunu Nezih Demirkent Okulu’ndan yetişme DÜNYA’nın kıdemli tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım‘a bırakıyorum.

GÜNÜN NOTU:
Meslek kuruluşları “Tarım Alanında Düzenleme Yapan” 46 maddelik yasa tasarısının 28,29 ve 30. maddesinin çıkarılmasını talep ediyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar