Otelcilikte teknoloji kullanımına yönelik duygusal bariyerler kırıldı

DİDEM ERYAR ÜNLÜ
DİDEM ERYAR ÜNLÜ YAKIN PLAN didem.eryar@dunya.com

Four Seasons Hotels Istanbul Genel Müdürü Tarek Mourad, “COVID-19 döneminde modern teknolojilerden daha çok yararlanmaya başladık. Bu, kısa ve uzun vadede maliyetlerin düşürülmesi açısından da fayda yaratacak” diyor.

Otelcilik ve hizmek sektörü COVID-19 krizinden en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Four Seasons Hotels Istanbul Genel Müdürü Tarek Mourad, salgının ilk dönemlerinde makroekonomik açıdan toplam kaybın yüzde 75- 85’e ulaştığını ifade ediyor.

Mart ayında kapandıktan sonra 1 Haziran itibarıyla yeniden acıkan Four Seasons Hotels Istanbul’un iki otelinde, Four Seasons tarafından dünya çapında başlatılan Lead With Care programı uygulanıyor. Bu kapsamda, lüks otelcilik segmentinde en üst düzeyde uygulanan hijyen ve temizlik prosedürleri, hem odalarda hem de ortak alanlarda daha da artırılmış durumda.             

Tarek Mourad, artırılmış hijyen ve temizlik prosedürlerinin yanı sıra, sektörde yükselen bir diğer trendin ise dijitalleşme olduğunu söylerken, “COVID-19 döneminde modern teknolojilerden daha çok yararlanmaya başladık ve dijital menüler, odalara anahtarsız giriş, iletişim/ dil uygulamalarının giderek artan ölçekte kullanımı gibi örnekler öne çıktı. Tüm bunlar, otelcilik ve hizmet sektöründe teknoloji kullanımına yönelik duygusal bariyerlerin kırılmasını sağlarken bu yeni dünya düzeninin kabul edilmesini hızlandırdı ve bu yönde çok daha hızlı bir evrim vizyonu kazandırdı” yorumlarını yapıyor. Mourad, hizmetlerde ve zaman kullanımında verimlilik sağlayan modern teknolojilerden yararlanılmasının, kısa ve uzun vadede maliyetlerin düşürülmesi açısından da fayda yaratacağını ifade ediyor.

Öngörülü ve odaklı olmak

Mourad’ın vurguladığı önemli bir diğer konu da, yaşadığımız bu hızlı değişim ve belirsizlik çağında “öngörülü ve odaklı” olabilmek. Şöyle diyor Mourad: “Four Seasons olarak lüks otelcilik markamıza odaklıyız, farklı ürünler veya başka marka yaklaşımları ile karıştırılmadığımız için çok şanslıyız. Bu sayede uzun yılların deneyiminin ve bilgi birikiminin de desteğiyle mevcut ve gelecekteki misafirlerimizin ihtiyaçları hakkında çok daha öngörülü ve odaklı olabiliyoruz. Misafir beklentilerini aşma tutkusu, yeteneği ve arzusu ekibimizin temel kriterlerini oluşturuyor. Bize daima yol gösteren formülümüz misafirlerimize kulak vermek, onların ihtiyaçlarını öngörmek ve hayranlık uyandıran anlar yaratmak. Bu nedenle de çığır açan hizmet ve ürün inovasyonlarıyla biliniyoruz.”

Yeni trend, hikaye anlatımı ve zamanın verimli kullanımı

Tarek Mourad, “Zirveye ulaşmak, liderliği sürdürmekten çok daha kolay ve hayattaki başka her şey gibi liderlik de bir kerelik başarı öyküleriyle değil sürdürülebilir başarıyla elde edilir” diyor. Mourad şöyle ekliyor: “Liderlikteki başarımızı devam ettirmek için sürekli dinliyor ve öngörüyor, başkalarının henüz keşfetmediği yeni boyutları ortaya çıkarıyor ve bunları düzenli olarak sunduğumuz hizmet ve ürünlerin bir parçası haline getiriyoruz. Sektöre baktığımızda ise trendlerin daha ziyade aile ve farklı kuşakların bir arada olduğu seyahatler, benzersiz deneyimler, hikaye anlatımı ve zamanın verimli kullanımı yönünde olduğunu söyleyebiliriz.”

“Çalışacak insan bulursunuz, asıl zorluk iyi yabancı dil konuşanını bulmak”

“Otelcilik, etkileyici ve heyecanlı bir sektör. İnsanlarla etkileşime, farklı ülkelerden ve kültürlerden misafirlere ve onların arzularını yerine getirmeye odaklı. Sektör gençlerin ilgisini çekmeye devam edecek; bunun da iki basit kanıtı var: sektör müthiş genişlemesini sürdürüyor ve bu alandaki eğitim kurumları da muazzam bir artış gösteriyor. Esas olarak yabancı dil eğitimine odaklanmak bence çok önemli çünkü formülün geri kalanı Türk toplumunun genlerinde zaten var. Türkler misafirperver, samimi, değer veren, cömert, dürüst ve güvenilir insanlar. Hep dediğim gibi, çalışacak insan her zaman bulabilirsiniz, asıl zorluk iyi yabancı dil konuşan kişiler bulmakta.”

Karma turist yapısı Türkiye’nin en iyi sigorta poliçesi

“Türkiye’nin müthiş bir başarı öyküsü olduğuna inanıyorum. Son 15 yıldır devam eden altyapı iyileştirmeleri, sunulan deneyimlerin çeşitlendirilmesi ve daha rafine hale gelmesi, erişim kolaylığı ve farklı pazarlama yaklaşımları sayesinde Türkiye seyahatte dünya pazarının en arzu edilen ülkelerinden biri olmayı başardı. Varılan bu noktada misafirlerin geldiği ülkeler ve ilgi alanları açısından çok daha geniş bir karma görüyoruz. Bence bu turizm sektöründe sahip olunabilecek en iyi sigorta poliçesi çünkü bu sayede hem sürekli büyüme ve başarı elde edilirken iş riskleri de azaltılabilir. Benimsenen stratejinin başarılı olduğu kanıtlandı; çeviklik ve esneklik gösterdiğimiz, turizm dünyasında olası her türlü ayrımcı yaklaşımı ortadan kaldırdığımız sürece de bu başarılı performans devam edebilir. İş açısından bakacak olursak Türkiye’nin dünyanın önde gelen turizm destinasyonlarına kıyasla en kapsamlı paketi sunduğunu söyleyebilirim.”

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar