18 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Otomotiv yan sanayi adım adım normalleşecek

Zürih Teknik Üniversitesi mezunu olan Celâl Beysel, hem bir girişimci hem de öncü bir sivil toplumcu. Babası da Bursa’nın önemli mühendislerindendi. Beysel, Türkonfed’in başkanlığını yaptı. Ülkedeki ilk modüler ara kademe eğitimi uygulaması olan Begev‘i Bursa’da modelledi ve yaşama geçirdi. 1977‘de kurduğu Floksan’ın sayısız patenti, tasarım ve faydalı model tescilleri var. AB Horizon-2020’deki 20 projesi alanında bir ülke rekoru. Beysel, ana sektörlere özel plastik üretiyor, ayrıca global markaların tümüne ihracatı var.

‘’Dünya liderleri arasında yerini korumak’’ şeklinde dile gelen bir yazılı vizyona sahip Floteks’in kurucusu Celal Beysel salgınla sektörün konumunu şöyle sergiliyor: 

- “Firmamızın 150 çalışanı var. Siparişlerimizde mart ayından bu yana doğal bir gerileme yaşanıyor. İşçilerimize son 2 ay toplam 4 hafta tatil yaptırdık. Haziran ayında bunun 2 hafta daha süreceğini öngörüyoruz. Temmuz ayında ise kapasitemizin kullanım oranının eski düzeyine dönerek üretimde normalleşmeye geçeceğimizi düşünüyoruz.

- Çalışamadığımız nisan döneminde işçilerimizin ücretlerinin yüzde 60’ı devlet tarafından ödendi. Bu ödeme mayıs ve haziran aylarında da devam edecek. Kapasite düşüklüğünün verdiği zarara karşın devletin bu nakdi destekleriyle işçi çıkarmadık, bu en büyük tesellimiz.

- Ana sanayimizin çalışmaya başlaması hem iç piyasada, hem ihraç pazarlarında sektörümüzün normalleşmesine bağlı olacaktır. Biz yılın ikinci yarısında gün be gün otomotiv sektöründe normalleşme olacağını, kapasitelerin artacağını, yılı normalleşerek kapatacağımızı düşünüyoruz. Bunda yurtiçi kadar ihraç pazarlarımızdaki iyileşmenin yönü etkili olacak. Otomotiv sektörü yan sanayii üretimiyle birlikte en büyük ihracat kalemlerimizden olduğu için Beysel’in bu açıklamaları, Türkiye’nin bir ana ihracat kalemi için umut verici. Temmuzdan sonra normalleşmenin başlamasıyla, otomotiv sektörü ve yan sanayiide faaliyet gösteren firmaların çok büyük zarara uğramadan ayakta kalabilecekleri anlaşılıyor.”

Bizim dileğimiz de böyle olması...

Bugünün sözü: Havayolu şirketlerinin peyderpey uçuşa başlama kararlarını normalleşmeye giden adımlar olarak görmek gerekiyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap