30 °C
KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Oyunda yeni satışlar olabilir

Yeni koronavirüs salgını geleneksel pazarların online dönüşümüne sahne oldu. Taşımacılık e-lojistikle, eğlence ise online oyunlara olan ilgiyle büyüdü. Türk ekonomi tarihinin ilk unicorn’u yani milyar dolarlık değerlemeyi gören ilk şirket satışı da, işte bu dönemde ortaya çıktı. Bilindiği üzere teknolojide Yemeksepeti.com’un 2015’te Delivery Hero’ya 589 milyon dolarlık satışı o güne dek yapılan en büyük işlemdi. Bu rekoru 2018’de Trendyol tazeledi. Bu işlemde ise milyar dolara yaklaşıldı ve Trendyol’un yüzde 75’lik hissesi yaklaşık 723 milyon dolara Çinli Alibaba’ya satıldı. Rekor şimdi yine tazelendi. Hem de bir oyun şirketi tarafından. Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Zynga, son 3 yılda Türkiye’ye yaptığı yatırımlarla tanınıyor. 2017 yılında Zynga, Türk mobil oyun şirketi Peak’in sadece iki birimini 100 milyon dolara satın almıştı. Geçtiğimiz yıl bir başka Türk oyun şirketi Gram Games’e 250 milyon dolar ödeyen Zynga, bu kez Türk şirketi Peak’in tamamını 1.8 milyar dolara devraldı. Rekor satışın ayrıntılarını kapak haberimizde görebileceksiniz. Türk oyun pazarında yaşanan bu değerleme önümüzdeki günlerde yeni yatırımlara gebe. Zira henüz rakamlar net olarak açıklanmasa da küresel anlamda oyun pazarının 150 milyar dolar olan 2019 rakamının oldukça üzerinde seyrettiği ifade ediliyor. Türkiye’de de benzer bir artış söz konusu. Şu anda 32 milyon online oyun kullanıcı sayısı var. Bu rakamın 35 milyonun üzerine çıktığı tahmin ediliyor.

Oyun pazarına yönelik bu ilgi, sektördeki şirketlerin el değiştirme süreçlerini de etkileyecek. Peak ile birlikte sektörün en önemli şirketlerinden InGame Group’un CEO’su ve Kurucu Ortağı Burak Gözalan ile konuştuk.

"Stratejik alıcıların dikkatini çektik"

Türk şirketlerinin küresel oyun devleri tarafından büyük ilgi gördüğünü kaydeden Gözalan, “Kurulduğu günden beri hedefi globalleşme olan InGame Group gerek mevcut oyunları gerekse de yeni projeleri ile bu yolda ilerlemekte. Grubun başarısı, uluslararası bir çok stratejik alıcı adayını dikkatini çekmiş durumda ve çeşitli talepler sürekli gelmekte. Önümüzdeki günler ne gösterir bilemem ancak bu konuda çok sıcak temaslarımızın olduğunu söyleyebilirim” diyor.

COVID-19 pandemisiyle birlikte Türkiye’de ve dünyada dijital araçların kullanımı büyük ölçüde artış gösterdiğini ifade eden Gözalan, “Dijital araçların ve uygulamaların büyük bir kısmını ise hem mobilde hem de bilgisayar üzerinde oynanabilen oyunlar oluşturuyor. Şu sıralar herkes çok stresli bir dönemden geçiyor ve oyun oynamak güvenli bir şekilde sosyalleşmenin ve stres atmanın bir yolu olarak görülüyor. Durum bu olunca, hali hazırda 27 milyon kişi tarafından oynanan markamız Zula’nın oyuncu sayısı Türkiye’de ve dünyada hızla artıyor. Örneğin konulan ilk teşhis tarihi olan 11 Mart’tan bu yana günlük aktif kullanıcı sayımız yüzde 20 arttı. Normalde ortalama günlük 60 dakikaya yakın olan Zula’nın oyun oynama süresi ise yüzde 17 kadar arttı” diyor.

"14 kuralı oyunlarımıza koyduk"

Gözalan, oyunlarda bazı yeniliklerin de pandemi süreciyle paralel geliştiğini dile getiriyor. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen 14 kuralın açıklandığı ilk günden itibaren, bu kuralları biz de oyuna dahil ettiklerini söyleyen Özalan, “Zula’ya giriş yapan kullanıcıların tamamı üst ekranda, duyurular ekranlarında ve sunucu seçimlerinden sonraki üst ekranda devamlı olarak bu 14 kuralı gördüler. Buna ek olarak oyunda Safranbolu, Üsküdar Sokakları, Çukur ve Favela haritalarımıza graffiti ekleyerek yine aynı mesajları iletiyoruz” diye konuşuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap