Pakistan’a “Hayat” verecek 2 milyar liralık dev yatırım

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Türkiye’nin yurtdışında en önemli iş ortaklarından biri haline gelen Pakistan’a son yıllarda ciddi yatırımlar dikkat çekiyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla Yerlikaya ile birkaç önce yaptığım sohbette iki ülke nüfusunun 300 milyona dayandığını, ancak yapılan ticaret hacminin sadece 600 milyon dolar olduğunu dile getirmişti. O sohbette aklımda kalan ise Yerlikaya’nın Türk yatırımlarıyla ilgili sözleriydi:

“Anadolu Holding dışında Zorlu, Hayat Kimya, Albayrak Grubu, Koç Holding önemli adımlar atmış durumda. Hızlı tüketim hızlı büyüyor. Türk şirketlerinin ülkede toplam 1 milyar doların biraz üzerinde yatırımları var. Önümüzdeki 3 yılda 1.5 milyar, 5 yılda ise 2 milyar doları düzeyini rahatlıkla aşacağını düşünüyoruz...”

İşte Yerlikaya ile sohbetimizin ardından geçen 6 aylık sürenin ardından Pakistan ekonomisi için önemli bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye’nin en büyük hızlı tüketim malları (FMCG) şirketlerinden Hayat Kimya, devasa bir tesisi kurmak için adım attı.

Bu bilginin kaynağı ise Faisalabad Sanayi Sitesi Geliştirme ve İşletme Şirketi'nin (FIEDMC) İcra Kurulu Başkanı Aamir Saleemi.

“9’uncu büyük yatırım”

Pakistan medyasına bilgi veren Saleemi, Türk şirketi Hayat Kimya’nın Faisalabad kentinde hijyen ürünlerine yönelik bir fabrikayı kurmak için çalışma başlattığını açıkladı. Yapılacak yatırımın miktarı ise 330 milyon dolar. Şu andaki kurlarla hesaplandığında ise 2 milyar liranın biraz üzerinde.

Saleemi, bu tesisin, sıfırdan yatırım kategorisinde Pakistan’da yapılan en büyük 9’uncu büyük iş olduğunu belirtiyor. Bunun için de Hayat Kimya, 100 dönümlük bir arazi satın aldı. Fabrikada en son teknoloji ürünü üretim üniteleri hayata geçecek.

Peki bu yatırım neleri kapsıyor?

Saleemi, bebek bezinde Molfix, tuvalet kağıdında Papia ve Familia gibi markaların üretimi bu fabrikada gerçekleşecek... Fabrikanın 2020 yılında devreye girmesi hedefleniyor.

9 ülkede 17 bin çalışana sahip

1937 yılında kurulan Hayat Holding, dünyanın 5’inci büyük markalı bebek bezi ve Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika'nın en büyük temizlik kağıtları üreticisi. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ‘Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ sıralamasında 49’uncu şirekti olan Hayat, aralarında Rusya, Mısır, Cezayir ve nijerya’nın da yer aldığı 9 ülkede 14 tesisi bulunuyor. Bu yurtdışı tesislerde 8 bin, toplamda ise 17 bin çalışanı olan holdingin, Bingo, Test, Has, Molfix, Bebem, Molped, Joly, Evony, Papia, Familia, Focus ve Teno gibi markaları bulunuyor.

Pakistan, nüfus itibarıyla en hızlı büyüyen ülkelerin başında. Nüfusu son verilere göre 207 milyona dayanmış durumda. Bunun da yüzde 50’si 20 yaşın, yüzde 60’ı 30 yaşın altındaki kişiler. Çin’in radarında olduğu ülkeye Türk şirketlerinin yatırımları artıyor ancak ikili ticaret hala 1 milyar doların altında gerçekleşiyor. Yatırımda hızlı davrandığımız Pakistan’a ticarette geç kalıyoruz gibi görünüyor.

***

6 ay geçmeden yine satılıyor Bor Şeker’i Dişli Ailesi alıyor

Nisan ayında gerçekleştirilen ve kamuoyunun yakından takip ettiği şeker fabrikaları ihalelerinde önemli bir gelişme yaşandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın satışa çıkardığı ilk fabrika olan Bor Şeker Fabrikası’nı Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim A.Ş 336 milyon liraya kazanmıştı. Ancak anlaşmanın imzası kurumadan Bor Şeker’de hisse satışı oluyor. Doğuş, sahip olduğu Bor Şeker’i DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye devretmek için resmi kurumlara başvurdu.

Anlaşma sağlanır ve Rekabet Kurumu başta olmak züere resmi kurumlardan onay çıkarsa 6 ay içinde Bor Şeker, ikinci kez el değiştirmiş olacak.

Meslek grubu konut inşaatı

2011 yılında kurulan DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret şirketinin sermayesi 100 bin TL. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre şirketin meslek grubu konut inşaatı olarak gösteriliyor. Şirketin sahipleri ise kamuoyunun yakından tanıdığı Dişli Ailesi.

Sırmagrup Yönetim Kurulu Başkanı Davut Dişli’nin oğlu Emir Haktan Dişli’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu şirkette Sadık Enes Dişli Başkan Yardımcısı, Eren Ali Dişli ise yönetim Kurulu Üyesi olarak görünüyor. Emir Haktan Dişli son olarak 2017’de evlenmiş, nikahında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şahit olmuştu.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar