Pandemi sürecinde büyüyen lojistikçi de var: Alışan Lojistik

Hasan AKDOĞAN
Hasan AKDOĞAN GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET hakdogan@akddenetim.com

Sayın DÜNYA okurları, pandemi sürecinde ithalat ve ihracat rakamlarının da geri çekildiğini görüyoruz. Ancak, bu süreçte büyüyen sektör ve şirketlerimiz de mevcuttur.

Pandemi sürecinde, lojistik sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan ve 1985 yılında Yönetim Kurulu Başkanı M. Ertuğrul Alışan tarafından İstanbul’da kurulan ve de 35 yıldır aralıksız faaliyet sürdüren Alışan Lojistik önemli bir örnek olarak görünüyor.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan’ın şu cümlesinin altını çizmek gerekiyor. “...2020 yılı için de geçmiş yıllarda olduğu gibi yüzde yirmi seviyelerine büyüme hedefi koyduk kendimize…”

Yurtiçinde işlerinin büyük çoğunluğu kara yolunda oluşuyor olmasına karşın, konulan şu hedefleri de çök önemsemek gerekiyor. “Senelerdir sektörün gündeminde, daha çok demir yolunu, deniz taşımacılığını ve dolayısıyla intermodal taşıma modlarını kullanmak var. Bu alanlarda gelişmek, ülke çapındaki coğrafi büyümeyi sürdürmek, filoyu gençleştirmek, VAS operasyonlarında yenilikler yaratmak, teknolojik altyapıyı güçlendirmek gibi hedefler doğrultusunda çalışılıyor…”

Özellikle e-ticarette, korona sonrasında mecburu değişiklikler görülecek ve bu sebeple daha yaygın depoculuk faaliyetleri gündeme gelecek. Zira stok politikaları değişecek. ‘Tam zamanında’ ürün politikası, karantina dönemi sonrasında yeniden tasarlanacak bir üretim politikası haline geldi. Artık kurumlar, belirsizliklere karşı envanterlerini yeniden ayarlayacak ve daha fazla stok tutma eğiliminde olacaklar. Alışan Lojistik’in bu verileri dikkate alarak çalıştığı görülüyor. Sektör ve ülke ekonomisi bakımından önemli adımlar bunlar. Korona ile uluslararası nakliye ve seyahat kısıtlamaları insanlar gibi ürünlerin de bir noktadan diğerine ulaşmasını engelledi. Bu durum ürünlerin satılacağı ülke içinde üretilmesine dikkat edilmesi bekleniyor. Yani yerel üretimin artması ve lojistiğin bu yönde hız kazanması öngörülüyor. İş planları bu farklılaşmaya göre güncelleniyor. Dolayısıyla, Alışan Lojistik’in özellikle hızlı tüketim malları ve kimyevi maddeler lojistiği alanında pazar lideri olmayı hedeflemiş olduğu anlaşılıyor.

2000’li yılların başından bu yana Damla ve Yonca Alışan tarafından yeni nesil yönetim kurulu üyeleri ile yönetilmekte olan bu kuruluşun, son 5 yıldır Fortune 500 şirketler sıralamasında hızla yukarıya tırmanması tesadüf olamaz. Uluslararası taşımacılıkla başlayan yolculuğuna, Alışan Sigorta ve Aracılık Hizmetleri AŞ., Alta İnşaat, Alışan Lojistik gibi farklı alanlarda çözümler üretebilen şirketleri ve hizmetleri katarak yoluna devam etmesi de dikkat çekici görünüyor.

2005 yılında Türkiye'nin ilk tanker ve “Tank Konteyner Temizleme Tesisi” olan Alışan-Den Hartogh Şirketi’ni kurmuş bulunuyor. TC. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan belgeli iki Ar-Ge merkezi ile sektörde inovatif gelişmelere de imza atmaya devam etmesi önemli bir başarıyı da beraberinde getiriyor.

Hal böyle olunca Pandemi süreci de büyümeyi engelleyemiyor. Sektör ve ülke ekonomisi bakımından bu önemli örnekten ders almak gerekiyor.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Mavi Askı 25 Kasım 2021