Pandemi

Dr. Hakan ÇINAR
Dr. Hakan ÇINAR SIRADIŞI hakan.cinar@mentorgumruk.com.tr

Dünya Sağlık Örgütü ilan etti, eminim pek çok kişi ben bu kelimeyi daha önce duymuş muydum diye hafızasını zorladı ve kelimenin anlamını arama sitelerinden incelemeye başladı. Ne de olsa bugüne kadar pek de gündemimize girmiş bir kelime değilken, bir anda dilimize yerleşti bile. pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel ad. Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara bu isim veriliyor. Bugünlerde tüm dünyanın ortak gündemi olan Korona Virüsü namı diğer Kovid-19, artık salgın olarak değil “pandemi” olarak ilan edildi.

Virüsün pandemi statüsüne çekilmesi için nüfusun daha önce maruz kalmadığı bir hastalığın ortaya çıkışı, hastalığa sebep olan etmenin insanlara bulaşması, tehlikeli bir hastalığa yol açması ve hastalık etmeninin insanlar arasında kolayca ve devamlı olarak yayılması gerekiyor. Görülen o ki şu an tüm bunları bir arada yaşıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Ghebreyesus, salgının 24 saat boyunca değerlendirdiğini ve virüsün yayılma ve şiddetinden derin endişe duyduklarını ve virüse karşı yeteri kadar harekete geçilmediğini vurgulayarak, "Bundan dolayı Kovid-19'un bir pandemi olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık." açıklamasını yaparken, aslında tarihe damga vurmuş oldu. 2009 yılında ortaya çıkan H1N1 virüsü sonrası 21. yüzyılın ikinci pandemi vakasını yaşamış olduk.

Bugünlerde hepimiz virüsle yatıyor, virüsle kalkıyoruz. Şunun şurasında iki aylık maziye sahip bu virüs, hayatımızı çok hızlı bir şekilde etki altına aldı. 114 ülkede 118 bin civarında Kovid-19 vakası tespit edilirken, bu vakaların yüzde 90'dan fazlasının Çin ve Güney Kore'de görüldü. Ancak DSÖ, salgının bu iki ülkede ciddi şekilde düşüşe geçtiğini açıklarken, dünyada 81 ülkeden Kovid-19 vakası bildirimi gelmediğini, 57 ülkede ise 10 veya altında vaka bulunduğunu, 4 bin 291 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirtti.

Tatiller, kongreler, fuarlar ve organizasyonlara ilişkin iptaller; limanların kapanması, nakliyelerin aksaması, şimdi de okulların ve üniversitelerin eğitime ara vermesi yahut uzaktan eğitim sistemiyle eğitimlerini sürdürmeye çalışması… Hepsi yaşamımızı önemli ölçüde aksatmakta. Bundan sonra ne olacak ve dünya ticareti nasıl etkilenecek, ilk kez bu konuda yorum yapamaz noktaya geldik. Korona Virüsü sonunda petrol fiyatlarını da etkilemeye başladı ve Asya piyasasında yüzde 20'den fazla geriledi. Brent türü ham petrolün varil fiyatı 35.84 dolara kadar indi. Bu durum, hiç şüphesiz virüsün de etkisi ile petrol üreticisi ülkeler arasında "fiyat savaşının" başladığını ortaya koyuyor. Küresel piyasalarda koronavirüs satışları devam ederken dolar/TL kuru 6,23'ün üzerine çıkarken, borsada da önemli bir hareketlenme söz konusu.

Her geçen gün paniğin artması, rafların boşalma seviyesine gelmesi, dövizin ve borsanın yanı sıra petrol fiyatlarındaki dalgalanma, futbol maçlarından, tiyatro gösterilerine kadar olan iptaller canımızı sıkmakta. Ülkemizde de ilk vakanın görülmesi ve Sağlık Bakanlığı’nın temkinli açıklamaları alarm seviyesini yükseltirken, söz konusu insan yaşamı olunca, panik halini çok da yadırgamamak gerekiyor. Tedbirli davranmaya çalışarak, panik yapmadan yaşamımızı aynı şekilde sürdürmeyi başarmalıyız. Eminim kısa bir süre sonra tedavisi bulunacak bu hastalığın ardından, tüm dünya derin bir oh çekecek ve yaşam yeniden normale dönecek. Yeter ki bu süreçte serin kanlılığımızı ve sağ duyumuzu kaybetmeyelim.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Bir iki üç çip 08 Ekim 2021
Ortaya karışık program 10 Eylül 2021
Haydi büyüyelim 03 Eylül 2021
Bozulan tedarik zinciri 13 Ağustos 2021