17 °C
Şefik ERGÖNÜL
Şefik ERGÖNÜL İHRACAT SOHBETLERİ sefik@utided.org

Pandeminin maliyetlere etkisi

COVID-19 hayatımıza girdi gireli, hiçbir şey yerinde olduğu gibi durmuyor.

Sosyal hayatımız yeni bir düzene girdi. El sıkışmak, kucaklaşmak, öpüşmek gibi bizim sosyalleşmelerimizde olmazsa olmaz dediklerimiz “ Yapılması yasak olanlar” arasında güzide yerlerini çoktan aldılar ve sağlamlaştırdılar.

Kişisel temizlik ise toplumsal düzeye yayılıp, her köşede bir dezenfektan gereci ve maske, mesafe kardeşliği ile bizleri paranoyak hale getirdi.

İş hayatı derseniz “Olmaz öyle şey, işe gelmeden çalışmak mı olurmuş” denilen uzaktan çalışma bile, değil normale katılmak, aranılan bir çalışma şekli oldu.

Her türlü toplantıyı elektronik ortam üzerinde yapar olduk…

Hatta farklı ülkelerdeki kişilerle beraber, konferans görüşmeleri yapmaya başladık.

Seminerler adını değiştirip webinar yaptı ve herkes ev rahatlığında konferanslara katıldı.

Aslına bakarsanız bunların bir kısmı, maliyetler üzerinde olumlu etki yarattı ve masraflar azaldı.

Ancak COVID-19 nedeniyle kısıtlanan seyahatlerin yanı sıra özellikle başta hava taşımacılığı olmak üzere yoğunluğu azalan taşımacılık, biz dış ticaret erbabını zorladı.

Deniz yolu taşımacılığı pandemiden en az etkilenen taşımacılık şekli olsa da liman kurallarına getirilen değişikliklerden nasibini aldı. Kapanan limanlar, mürettebat değişikliğine getirilen kısıtlamalar, pandemi nedeniyle istenilen ek belgeler gibi engelleri aşmak zorunda kaldılar. Azalan seferler şimdilerde kendini biraz toparlıyor gibi olsa da konteyner maliyetlerindeki oynamalar ne zaman dengelenecek kimse bilemiyor. Baltık Yük Endeksi, konteyner ücretlerinin geçen yılın aynı dönemine oranla %30 gibi bir artış gösterdiğini belirtiyor. https://fbx.freightos.com/

Karayolu taşımacılığı ise hudut geçişlerine konulan kısıtlamalar ve sürücülere uygulanan tedbirler nedeniyle zor günler geçirdi. Bazı hudut kapılarının kapatılması sonucunda açık olan hudut kapılarında beklemeler uzadı. Kapalı kapılar, taşıma rotasının değiştirilmesi sonucunu doğurduğundan süreler ve maliyetler de değişti.

Bu sıkıntılar, eskisi kadar sıkı olmasa da bütün heybetiyle devam ediyor.

Havayolu taşımacılığı, yolculukların hızla kısıtlanması ve sonra da tamamen durdurulması nedeniyle felaket bir duruma sürüklendi. Yolcu taşımacılığının tamama yakın bir şekilde durması nedeniyle bazı şirketler, yolcu uçaklarıyla kargo taşımaya başladılar.

Bu durumda oluşan fiyatların yüksek seviyesini tahmin etmek zor olmasa gerek.

Kargolarını hızlı almak isteyenlerin yanı sıra ürününün niteliği gereği havayolu taşıması kullanmak zorunda olan ihracatçılar ve ithalatçılar daha da zor durumda kaldılar.

Turizm, yolcu taşımacılığı, tamir ve bakım işleri, seyahat kısıtlamaları nedeniyle oldukça ciddi bir biçimde zarar gördü.

Belirsizlik, bu döneme damgasını vuran unsur oldu…

Dünya Belirsizlik İndeksi COVID-19 döneminde geçmiş en yüksek seviyesinin %60 üzerine çıktı.

Maliyet unsurlarının verilerini iyi belirleyip, doğru hesap yapma zamanıdır.

Karakucak maliyet hesapları, ihracat yapalım derken bizi meslekten ihraç etmesin…

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap