Piyasa gündemi

UZMAN GÖRÜŞÜ
UZMAN GÖRÜŞÜ dunyaweb@dunya.com

Deniz Gözendor / Yatırım Finansman

Bu hafta  veri akışının sakin  olduğu bir hafta, önemli veriler arasında bugün: ABD Dayanıklı Tüketim siparişleri, ABD Yeni Ev Satışları, 25 Mart Perşembe ABD haftalık İşsizlik Başvuruları, Ingiltere Perakende Satışlar. 

Yurtiçi piyasalarda Merkez Bankası Mart ayının son anketini açıkladı. MB Beklenti Anketi: Ay sonu TUFE beklentisi %0.69(önceki%0.75), Yıl sonu TUFE beklentisi %8.06(önceki:%8.17), Yıl sonu GSMH büyüme beklentisi %3.9(önceki%3.9).

Ak Parti tarafından Anayasa Değişikliği muhalefet partilerine Pazartesi günü sunuldu. Muhalefet partilerinden yeterli desteği alarak anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi zor görünüyor, hükümet referanduma götürmek durumunda kalabilir.

IMKB-100 haftaya hafif yükseliş ile başlayan endeksin 53.000 - 54.500 aralığı destek olarak koruma çabaları devam edebilir. Desteklerin kırılması durumunda endeks 52.500'e kadar gerileyebilir. Direnç seviyeleri 54200-55000. Alım yapmak isteyen yatırımcılar, destek seviyelerden bilançosu kuvvetli olan hisse senetlerine yönelip, olası yükselişleride kademeli satış fırsatı olarak kullanabilirler.

Yurtdışında AB liderler zirvesi bu hafta Yunanistan'a yardım paketini görüşecek. Toplantı parite açısından önemli. 1.34 seviyesinin altına gerilemesi durumunda piyasalarda yaratacağı dalgalanmalar sert olabilir fakat AB liderlerinden Yunanistan hakkında net bir teklif ile ortaya çıkması durumunda ise paritede yeniden yukarı yön görebiliriz. Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel Avrupa Birliği zirvesinde Yunanistan'a acil yardımı konuşmaya gerek olmadığını, çünkü Yunanistanın para istemediğini söyleyerek Mayıs ayındaki önemli bölgesel seçimde Alman seçmenin ağırlıklı olarak Yunanistanın kurtarılmasına karşı olduğu fikrine önem verdiğini gösterdi. ABD de yasa tasarıları hızla kabul edilmeye başlandı. Haftasonu Temsilciler Meclisinde Sağlık reformu onaylandı ve Bankacılık Komitesi Finansal Reform paketini onayladı. ABD borsaları haftaya yükselişle başladı.

USD/TRY 1.5420- 1.55000 aralığında,  EURO/USD 1.3484-1.3570 aralığında işlem görmekte.

Cuma günü gösterge bono %9.10 bileşik faizden işlem gördü. Faizlerin %9,05-9,25 aralığında dalgalanması bekleniliyor. 

Piyasalardaki yatırımcıların temkinli hareket etmeye devam etmesini öneririm.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Euro nereye koşuyor? 03 Ağustos 2017