Plastik sektörü, yatırımlardaki yeni teşviklerle coşacak

Hilmi DEVELİ
Hilmi DEVELİ EKONOMİDE SATIR ARASI hilmideveli@gmail.com

Küresel salgın etkisiyle yılın ilk üç aylık döneminde genel imalat sanayi üretim endeksi yüzde 7,5 gibi bir oranda düşüş sergilese de plastik imalat sanayinin yüzde 4 düşüş göstermesi özellikle salgınla mücadelede plastik malzemelere duyulan ihtiyacın önemini hatırlatarak genel imalat sanayine göre değişiklikleri PAGDER ASLAN Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (PAOSB) Başkanı olan Fidan Aslan Eroğlu’ndan paylaşmasını rica ettim.

Fidan Aslan Eroğlu, “Türkiye’nin ilk kadın OSB başkanı “unvanına sahip.

PAOSB, Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak yapılandırıldığı için Teşvik Yasası’nın katma değer vergisi muafiyeti, kurumlar vergisi muafiyeti ve gümrük vergisi muafiyeti uygulamalarını içine alan genel teşvik uygulamalarından ve bölgesel destekler kapsamındaki vergi indirimlerinden faydalanacağını belirten Eroğlu, daha önce yüzde 45 olan referans yatırım teşvik destek miktarı, yüzde 90 a çıkartılmasıyla yapılacak yatırımları cazip hale getirecektir..

Kırklareli’nin Vize ilçesinde hayata geçen, plastik sanayi mensuplarını daha modern ve çalışmalarına katma değer yaratacak şekilde üretim yapmalarını mümkün kılacak yerleşim projesi olan PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi (PAOSB)’nin bu dönemde yapılan yatırım teşvik oranlarının yukarı çekilmesi ile meydana gelen mevzuat düzenlemeleri ve yatırım konusuna göre yüzde 90’a varan oranda yükseltildi.

Yeni istihdam edilecek personel sayısına, yatırım finansmanı olarak kullanılacak kredi miktarına göre değişiklik göstereceğini ifade eden Fidan Hanım şunları paylaştı;

“PAOSB’de 5 milyon TL tutarında bir yatırımla plastik imalatına yönelik bir tesis kurulduğunda yararlanılabilecek kurumlar vergisi indiriminin yüzde 40 olarak uygulanacak.

Söz konusu örnek yatırıma göre devlet 2 milyon TL tutarındaki vergi alacağından feragat edecek. Yapılan yatırım öncelikli yatırım konuları içinde ise, bu tutar 2 milyon 750 bin TL'ye kadar çıkmakta. Ayrıca, bu destekten yararlanmak için yatırımın tamamlanması gerekmemekte ve yatırım harcamasını yapıldığı dönemde devam eden faaliyetlerinden elde edilen kazançlar için destekten yararlanılabilmektedir.

PAOSB katılımcılarının yararlanacağı destek oranlarının yatırımın konusuna göre değişkenlik gösteriyor.

Katılımcılar 5 yıl boyunca, OECD Orta-Yüksek Teknoloji tanımına giren yatırımlarda 6 yıl, öncelikli yatırım konuları içindeki yatırımlarda 7 yıl sigorta primi işveren hissesi desteğinden istifade edilebilecek.

Bu durumda, devlet desteği 1 milyon 750 bin TL'ye kadar çıkabilmektedir.

Katılımcıların sahip olduğu Yatırım Teşvik Belgesine bağlı olarak PAGDER ASLAN OSB'de yapılacak 5 milyon TL tutarındaki bir yatırım için, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti ve faiz ve kâr payı desteği haricinde, yapılacak yatırım öncelikli yatırım konuları içindeyse yüzde 90'a kadar olmasa bile en azından yüzde 65'e varan oranlarda devlet desteğinden yararlanabilecek.”

PAOSB’de son dönemde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmeleri, Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED), yönetim kurulu üyesi ve Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) üyesi başta olmak üzere pek çok sektörel sivil toplum kuruluşunda şapkası da olan PAOSB Başkan Yardımcısı Hüseyin Semerci’den vermesini rica ettim.

PAOSB’nin 650 bin metrekarelik ilk etabının tamamen dolu olduğunu ve altyapı çalışmalarının tamamlandığının altını çizen Semerci şunları paylaştı;

“PAOSB’nin ilk etabındaki fabrika inşaatlarının yatırımcılar tarafından Kasım ayında başlanması bekleniyor.

Bu süreçte gelen sanayi alanı taleplerine cevap oluşturmak, oyuncak ve ev eşyaları gibi paydaş sektörlerden gelen taleplere cevap oluşturmak için ikinci etap çalışmalarına hız kazandırmış durumdayız.

Aralık ayında TOY-KOOP Oyuncakçılar Birlikteliği Toplu İşyeri Kooparatifi ile yapılan prokotol ile genişleme sahası içerisinde oyuncak sektörü üreticilerine 300 bin metrekare alan tahsisi yapıldı ve 38 oyuncak üreticisi şimdiden buradan yerini aldı.

Öte yandan ev ve mutfak eşyaları sektörünün Vize’deki avantajlı koşullarla oluşacak sinerji içinde üretim yapmalarına olanak sağlayacak Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) arasında yapılan iş birliği çerçevesinde Ev ve Mutfak Eşyaları Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarına başlandı.

Bu çerçevede genişleme sahası içerisinde ev eşyaları sektörü üreticilerine 300.000 m² alan tahsisi yapıldı.

Plastikçilere yüzde 30 ucuz enerji olanağı

Direkt iletim hattına bağlanmak suretiyle çevre organize sanayi bölgelerine göre yüzde 30 daha ucuz enerjiye sahip olacak sanayicilere yalnızca elektrik dağıtımı değil, sürdürülebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanımı için de çözümler sunulacak. “

Başkan Fidan Aslan Eroğlu’nun ve başkan yardımcısı Hüseyin Semerci’nin PAOSB ve genişleme alanlarında yeni oluşmakta olan OSB çalışmalarına ilişkin verdiği bilgiler özetle bunlar..

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar