21 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

PMI’daki yükseliş umut veriyor…

PMI’da haziran yükselişi sanayi üretimi için umut verici… Pandemi sonrası ekonomide canlanma sinyalleri alınırken Anadolu’da artan COVID-19 vakaları da kuşku yaratıyor. Ekonomide sürekli toparlanma, salgınla kesintisiz mücadeleye bağlı./

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye imalat sipariş endeksi PMI’ın yüzde 53.9’a yükselmiş olduğu konusunu değerlendirirken “PMI Haziran raporundaki sıçramayı net olarak gördük. Sanayi üretiminde olumlu göstergeler umut veriyor’’ dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak daha önce yaptığı açıklamada ‘’güven endeksinin ardından PMI’daki toparlanma hedeflerimize adım atmamıza olanak sağlıyor’’ demişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da ekonominin öncü göstergesi olarak nitelendirdiği PMI endeksinin Şubat 2018’den bu yana Haziran ayında en yüksek değere ulaşmasının ‘’memnuniyet verici’’ olduğunu ifade ediyor. Bakan Varank, endeksin nisandan itibaren yükselişe geçtiğini haziranda yüzde 53.9 seviyesine ulaştığını belirterek, ‘’aynı grafikte ABD, Çin, Fransa ve Rusya’nın yer aldığını, Türkiye’nin ulaştığı seviyenin bu ülkelerle kıyaslandığını’’ belirtiyor.

İSO Başkanı Bahçıvan, kapasite artışlarına da dikkat çekiyor. Bu konuyu irdelerken “Haziran ayında 747 firma odamıza kapasite raporu müracaatında bulundu. Bu, haziran aylarını baz aldığımızda yaşadığımız en yüksek sayıdır. Sanayiye dönüş ve beklentiler açısından olumlu ve umutlarımızı artırıcı bir göstergedir” ifadesini kullanıyor. Bahçıvan, doğalgaz fiyatlarındaki indirimin de rekabet gücüne katkı anlamında moral verici olduğunu vurgularken “Elektrik fiyatlarında benzer bir indirimin de süreci daha olumlu yönde taçlandıracağını” beklediklerini anlatıyor.

İş dünyası, bu olumlu göstergelerden sonra, açıklanacak enflasyon rakamı ve ihracat verilerinin de iyi olmasını ve toparlanmanın sürmesini bekliyor. Pandemi sonrası ekonomide iyileşme göstergeleri umut verirken, son dönemde Anadolu’da artan salgın vaka sayıları da kuşkulara yol açıyor.

Üçüncü ve dördüncü çeyrekte toparlanmanın sürmesi için COVID-19 vakalarında ‘’düşüş’’ olmasının şart olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

BUGÜNÜN NOTU:
Irkçılığa karşı tüm dünya harekete geçti. Belçika Kralı’nın heykeli kaldırılırken, ABD’de Başkan Wilson’ın heykelinin de ‘’ırkçı‘’ suçlamasıyla indirilmesine karar verildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap