Rekorlar arka arkaya gelebilir!

Aydın EROĞLU
Aydın EROĞLU Analiz aydineroglu@borsaanalizci.com

29 Ocak 2018 tarihinde 121.351 zirvesini gördükten sonra, ABD ile yaşanan gerilimler, Suriye'ye sınır ötesi harekat, AB ile gerilimler, rahip Brunson krizi, CDS'lerde rekor artış, Fed'in faiz artışları falan derken, sert kur ve faiz artışı krizlerinin yaşandığı ortamda BİST olarak 83.675 seviyesine kadar düşüşler yaşamıştık.

Kur ve faizlerde yaşanan sert artışlar nedeniyle bir anda piyasadaki her türlü talep yok olmuştu. İnşaat ve otomotiv sektöründe işler bıçak gibi kesildi. Sektörel krizler yeniden yapılandırmalar yaşandı. Tabii belirsizliğin ve risklerin bu denli arttığı ortamda yatırımcı da borsalardan çıkıp, kendine göre güvenli gördüğü dövize yöneldi. Hane halkının ve kurumların bankalardaki DTH'ları toplam mevduatın yarısını geçip, 194 milyar dolar seviyelerine ulaştı.

Türkiye bir süredir bölgesinde çok doğru hamleler yapmaya başladı. Libya, Suriye ve Akdeniz'de varlığını her geçen gün daha fazla hissettirip, kilit ülke haline geldiğini görüyoruz. Rusya ile ortak yeni boru hatlarının açılması, ABD-İran geriliminin artması, Irak'ın ABD'ye ülkemden çık demesi falan tüm bunlar ülke olarak yeniden önemimizin artmasına neden oldu.

İşte bu ve benzeri birçok krizi aştığımızı görüyoruz. ABD-Çin ticaret anlaşmasında faz 1 anlaşması 15 Ocak'ta imzalanacak. ABD, Çin'i kur manipülatörü ülke konumundan çıkarttığını açıkladı. Karşılığında Çin de, ABD'den 80 milyar dolar daha fazla ithalat yapacağını açıkladı. Dünya borsalarında tarihi zirveler görülüyor.

TCMB faiz indirimleri ile piyasadaki her türlü kredi maliyetlerini düşürmeye devam ediyor. Otomotiv krizin sürmesini beklediği için yetersiz üretim rakamları ile yakalandığından yok satıyor. İnşaat sektöründe sert toparlanmalar var.

ABD ile yaptırımların en azından finansal alanda olabilecek olanlarının ötelenmesi beklentisi hakim. Üstüne yeniden 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması yeniden gündeme gelecek olursa, bambaşka bir 2020 yılı yaşanır. Özellikle ABD ile Halkbank konusundaki riskin ortadan kalktığını ya da bir şekilde çok hafif atlatılacağını görecek olursak, bu takdirde DTH'larda da çözülmeler başlar.

Ben tüm iyimser beklentilerin bu sene ülkemiz lehine yaşanmasını bekliyorum. Bu nedenle de BİST olarak iki yıl önce gördüğümüz 121.531 zirvesinin her an kırılmasını bekliyorum. İlk hamlede kırar mıyız bilemiyorum. Ama eğer bu zirveyi kıracak olursak, teknik olarak çok hızlı bir şekilde 127.000'li endeks seviyelerini görebiliriz. Hatta 121.531'de bulunan direncin geçilmesi halinde yükseliş bu seviye ile de sınırlı kalmayıp, büyük bir çanak formasyonu başlatacağı için, bu formasyonun hedefleri olan 135.000 - 138.000 ve 144.000 seviyelerini de çok geçikmeden konuşmaya başlayabiliriz. Kısacası 121.531 kırıldığı takdirde, sonraki rekorları arka arkaya görmeye başlayabiliriz.

Ancak nihayetinde 2 yıl öncesinde kalan 121.531 direnci güçlü bir direnç olacaktır. Bu seviyeye çok sert ve kesintisiz yükselişlerle geldiğimiz için, direnç seviyelerinde kar satışları ve teknik düzeltme riskleri de olacaktır. Yeterki riskler dediğim şekilde bir süreç izlesin. Bu olursa, teknik düzeltme yaşansa da(ki, keşke düzeltme olsa da alttan yeni alım imkanları yakalanabilse) Her türlü düzeltmeler BİST'in daha sağlıklı yükselmesi için yararlı olur. BİST düzeltme sonrası yine yoluna ve yeni rekorlara gider. Kaldı ki, son dönem yaşananlara bakınca, istediğimiz düzeltmeyi görmeden de yeni rekor hedeflerine doğru yükselişin sürmesi sürpriz olmaz.

Sorun şu; sert ve kesintisiz yükseliş nedeniyle satanlar daha yüksekten yeni alım yapmakta zorlanacaktır. Yeni alım yapmak isteyenler de, düşmeyen hisse bazında tarihi zirve fiyatlarına yakın olan yerlerden alım yapmaya da çekineceklerdir. Ama teknik olarak konuşuyorum. Eğer zirve kırılırsa, bu korku ile alımdan çekinenler borsanın sonraki yükselişlerini kaçıracaklardır. Olası yükselişin hedeflerini daha iyi analiz etmek için dolar bazında fiyatlara bakmanın daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Sanayi üretimi verisi gelecek!

%6'lar civarında hatta üstünde oldukça iyi bir sanayi üretimi büyümesi gelmesini bekliyorum. Umarım bu yıl herkes için kazanç, ülkemiz için de yeniden güçlenme ve normallaşme yılı olur.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
BIST gap'lerini kapattı! 05 Ağustos 2020