20 °C
Hilmi DEVELİ
Hilmi DEVELİ EKONOMİDE SATIR ARASI hilmideveli@gmail.com

Sağlıkçılara bir destekte PAGDER'den

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarımıza vatandaşlar olarak destek verdik.

Fedakarca çalışan sağlık ekiplerine destek vermek amacıyla pencere ve balkonlara çıktık.
Özverili şekilde görevlerini yerine getiren sağlık çalışanlarına alkış tuttuk, bazılarımız ıslık çaldı, evlerinin ışıklarını açıp kapattı. Sağlık Bakanlığımız COVID-19 salgınında fiilen çalışmakta olan sağlık personelinin ek ödemelerine yüzde yüz zam yaptı.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile sağlıkçılara konaklama ve ulaşım konularında desteklenecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok belediyelerimiz de sağlıkçılarımıza ücretsiz konaklama ve ulaşım olanağını sağladı.

Ve asıl önemlisi sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenlemeyi içeren “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, TBMM Genel Kurulu’nda oybirliği ile kabul edildi.
Bu olumlu gelişmelere karşın, bu savaşın ön cephesinde bizim için savaşan tüm sağlık çalışanlarına asıl desteği onların önerileri doğrultusunda virüsün yayılmaması için sosyal mesafe kuralına uyan, el dezenfektanını uygulayan ve evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmayan bizler vermeliyiz.

O nedenle hükümetimizin ve bilim kurulunun tavsiyelerine harfiyen uymalıyız.

Devlet ve millet el ele vererek bu zor dönemi aşarken özel sektörümüzün de önemli katkılarda bulunduğunu görmek gelecek açısından bizlere umut veriyor…

Bu katkılardan biri de Plastik Sanayicileri Derneği’nden (PAGDER) geldi.

PAGDER Başkanı Selçuk Gülsün, gece gündüz demeden bizler için çalışan sağlık personelimizi korumak için “Sağlık Siperi” olacaklarını açıkladı.

Proje kapsamında yapacaklarını açıklayan Sayın Selçuk Gülsün, “Destekçilerimizin katkılarıyla ürettiğimiz yüz koruyucu siperleri Sağlık Bakanlığı'mıza ücretsiz olarak temin ediyor ve bizleri koruyan sağlık personelimizin virüse maruz kalma riskini minimize ederek onlara destek oluyoruz.

Bu siperleri, üretim için kendi tesislerini tahsis eden destekçilerimiz sayesinde hammadde ve enerji maliyetleriyle, öncelikli olarak kendilerini virüse karşı siper eden sağlık çalışanlarımız için üretiyoruz. İhtiyaç duyulan ekipmâna bir an önce ulaşılabilmesi adına 1.000.000 sağlık siperi hedefi ile projemizi başlatmış bulunmaktayız” sözleriyle anlatıyor.

Selçuk Gülsün, projenin ortaya çıkış amacı gereğince Sağlık Siperlerini sağlık çalışanlarının acil ihtiyaçlarını gidermek üzere Sağlık Bakanlığı’na teslim edileceğine dikkat çekerek, “Proje kapsamında öncülerimizin ve destekçilerimizin katkılarıyla üretilen plastik siperler hastanelerimize ücretsiz olarak temin edilerek yüksek risk altında bulunan sağlık çalışanlarımızın virüse maruz kalma riski minimize edilecektir” diyor.

Selçuk beye kampanya kapsamında üç soru sordum ve şu yanıtları aldım:

- Sağlık Siperi nedir?

“Yüz korunması gerektiren her türlü ortamda kullanılabilen Sağlık Siperi yüze yabancı maddelerin (virüs, bakteri vb.) sıçramasını engelleyerek burun, ağız ve gözler için tam koruma sağlar. Buğu tutmayan Sağlık Siperi, kullanıcılara çok net bir görüş açısı sağlar.”

- Siperler nasıl üretiliyor?

“Proje kapsamında üretilecek olan siperler tüm dünyada olduğu gibi plastik malzemelerden imal edilmektedir. Üretim hızını arttırmak adına 3D printer yerine enjeksiyon ve termoform yöntemleri belirlenmiştir. Projemizin öncüleri olan sektör mensuplarımızın destekleri sayesinde üretim kalıpları hızla tasarlanmış ve işleme hazır hale getirilmiştir.
Üretim için kendi tesislerini tahsis eden destekçilerimiz sayesinde üretim maliyetleri sadece hammadde ve enerji maliyetine indirilmiştir.
Sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretim kapasitesini arttırma çalışmalarımız devam etmektedir.”

- Siper satışınız var mı?

“Öncelikle sağlık çalışanlarımızın acil ihtiyaçlarının temin edilmesi amacıyla ürünün satışı yapılmamaktadır. Üretilen tüm ürünler ihtiyaç duyulan sağlık kurumlarına iletilmek üzere Sağlık Bakanlığı'na ücretsiz gönderilmektedir” diyor Selçuk başkan..
Bu anlamlı girişime katkıda bulunmak isteyen kişisel ya da kurumsal destekçiler www.pagder.org adresinden dernekle irtibat kurabilirler.
Beyaz–mavi önlüklü tüm sağlık kahramanlarımızın sağlığını koruma adına geliştirdikleri ürünü kampanyaya dönüştüren PAGDER’i ve projeye destek verenleri ve verecekleri şimdiden kutluyorum.

Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kutlu olsun.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap